Potomci zaměstnanců plzeňského magistrátu mohou chodit do dětské skupiny Malíček.

Potomci zaměstnanců plzeňského magistrátu mohou chodit do dětské skupiny Malíček. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dětských skupin je už sto. Vznikly na úřadech, letecké základně i školách

  • 3
Dětských skupin v Česku přibývá. Za víc než rok a půl vzniklo sto těchto předškolních zařízení, podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí nabízejí dohromady 1 455 míst. Rodiče je považují za velmi užitečný zaměstnanecký benefit, zřizovatelé si zase pochvalují méně přísné podmínky při jejich zakládání.

Jedna z nejnovějších dětských skupin se otevřela toto pondělí při vojenské posádce v Čáslavi na Kutnohorsku. V rámci armády je to už druhé předškolní zařízení, další se chystají ve Staré Boleslavi nebo v Bechyni.

„Víme, že v okolí jsou školky plné. Dětská skupina našim lidem umožní rychlejší návrat do pracovního procesu z rodičovské dovolené,“ říká plukovník Petr Hromek, velitel základny se zhruba tisíci zaměstnanci, kteří mají celkem přibližně tři sta dětí od dvou do pěti let.

Dětská skupina

Dětskou skupinu může pro své zaměstnance založit firma, škola, státní úřad (včetně radnic), nezisková organizace nebo církev. Tento typ předškolního zařízení přijímá na rozdíl od mateřských školek děti už od jednoho roku, čímž mnohým rodičům značně ulehčuje návrat do práce. Podrobné informace o fungování dětských skupin najdete na speciálním webu MPSV.

Kromě resortu obrany se snaží svým zaměstnancům vyjít vstříc i další ministerstva. Všude, kde dětská skupina existuje, je o ni velký zájem. Například ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) provozuje hned tři. Stejně jako většina ze stovky fungujících zařízení získaly i tyto skupiny dotace z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. „Péče je hrazena z rozpočtu projektu, rodiče hradí pouze stravu,“ řekl iDNES.cz Jiří Vaněk z tiskového odboru MPSV.

Ministerstvo financí spustilo provoz dvou dětských skupin s celkovou kapacitou 24 dětí poté, co provedlo mezi svými zaměstnanci průzkum, zda mají o takové zařízení zájem. Skupiny fungují v pražské Letenské ulici nedaleko hlavní budovy ministerstva od začátku dubna od sedmi do sedmnácti hodin.

„Pokud není kapacita naplněna dětmi zaměstnanců ministerstva, jsou místa k dispozici zaměstnancům resortních organizací, jako je Finanční správa,“ uvedl Filip Běhal z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva.

Dětská skupina má volnější pravidla než školka

Až deset hodin denně funguje dětská skupina zřízená Kanceláří veřejného ochránce práv v Brně. Rodiče platí za den pouze symbolickou jednu korunu a 79 korun za jídlo. Podle mluvčí ombudsmanky Ivy Hrazdílkové patří dětská skupina k nejoceňovanějším zaměstnaneckým benefitům a je o ni velký zájem.

„Díky ní se řada lidí mohla vrátit po rodičovské dovolené do zaměstnání dřív, bez zbytečného stresu, jestli se pro jejich dítě najde místo v běžné školce,“ řekla iDNES.cz Hrazdílková.

Provozovatel dětské skupiny musí mít plán výchovy a péče a zajistit vhodné prostory a personál. Požadavky jsou ale mírnější než u školek. Rodiče i zřizovatelé mohou mít daňové zvýhodnění. Ministerstvo práce už dřív odhadlo náklady na zřízení skupiny zhruba na půl milionu korun, s podobnou částkou počítalo i na roční provoz.

„O zřízení školky jsme neuvažovali, dětská skupina plně vyhovuje našim potřebám i technickým možnostem,“ naráží Hrazdílková na přísnější pravidla pro registraci školky. „Školka nepřipadala v úvahu, protože ministerstvo průmyslu a obchodu jako státní organizace nemohla v té době zřídit ani provozovat školku dle platných předpisů,“ vysvětluje Ngoc Pham Bich z tiskového oddělení úřadu s tím, že díky předškolnímu zařízení resort nemá problémy s nedostatkem kvalifikovaných odborníků.

Do školky ve Frýdlantu přijmou i roční děti. Rodiče se vrátí dříve do práce

V dětskou skupinu se v září promění také firemní školka (ty nespadají do evidence ministerstva školství), kterou několik let provozuje ministerstvo zahraničí. „Dětská skupina je pro ministerstvo méně finančně náročná a celkově zřizování a provoz dětské skupiny je jednodušší,“ řekla iDNES.cz Irena Valentová z tiskového odboru resortu.

Do dětské skupiny na VŠCHT můžou chodit i potomci studentů

Dětské skupiny vznikly i na univerzitách. „Naše kapacita je dvacet dětí, mnohé z nich se ve skupině během týdne střídají podle toho, jak potřebují do práce rodiče,“ vysvětluje Jitka Jakovcová z dětské skupiny Zkumavka při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze (VŠCHT).

Tuto skupinu podle ní pravidelně navštěvuje asi 35 dětí. což umožňuje klouzavá docházka, která by v běžné školce nebyla možná. Vysoká škola kromě dětí zaměstnanců může v případě nenaplněné kapacity nabídnout volná místa i dětem svých studentů.

Na rozdíl od dětských skupin, které eviduje MPSV, musí být mateřské školy (veřejné, soukromé i církevní) zapsané v rejstříku škol MŠMT. Pro registraci musí splňovat školskou, hygienickou a stavební legislativu, poté mají nárok na financování provozu nebo platů učitelů ze státního rozpočtu. Školky rovněž podléhají kontrole České školní inspekce a řídí se Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání a vyhláškou o předškolním vzdělávání.