Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Kauza Mostecké uhelné se vrací k soudu. Vypovídat mají klíčoví svědci

  5:01
Jedna z velkých porevolučních kauz se vrací do soudní síně. Městský soud v Praze 2 bude v pondělí pokračovat v projednávání případu privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Obžaloba viní pět manažerů, že těžařskou společnost ovládli jejími vlastními penězi. Měli tak podvést stát, který jakožto menšinový akcionář údajně přišel o miliardy.
Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Psal se rok 1999 a vláda premiéra Miloše Zemana jednomyslně schválila odprodej 46% státního podílu Mostecké uhelné společnosti (MUS) firmě Investenergy za 650 milionů korun. Na obchodu měla vydělat pětice podnikatelů Antonín Koláček, Jiří Diviš, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla. Jenže peníze, za které firma podíl v Mostecké uhelné koupila, měly pocházet přímo z polostátní firmy.

Bývalý uhlobaron Petr Kraus.

Manažeři společnosti nejprve vytvořili podle obžaloby složitou a záměrně nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli kontrolu nad poloviční většinou akcií MUS. Zatajili to i před ostatními akcionáři uhelné společnosti. Podnikatelé měli na celé transakci vydělat miliardy korun, které z části skončily ve Švýcarsku.

„V rozporu s obchodním zákoníkem neučinili ostatním akcionářům veřejný návrh smlouvy o koupi ostatních veřejně obchodovatelných akcií této společnosti v zákonné lhůtě 60 dnů od získání takové většiny,“ uvedl v obžalobě státní zástupce.

Prostřednictvím jimi ovládané firmy Investenergy pak státu nabídli odkup jeho akcií za 159 korun za kus, což Zemanova vláda akceptovala. „Vytvořili situaci, kdy se nabídka jevila vládě České republiky jako relativně výhodná,“ tvrdí o manažerech obžaloba. Poukazuje na to, že muži šířili nepravdivé informace o tom, že Investenergy jedná jménem investiční skupiny Appian, která hodlá udržet aktivity MUS a přispívat k jejímu rozvoji.

Kdo se zajímal o privatizaci

Soud s manažery začíná v pondělí a bude probíhat celý týden. V rámci nich padnou i výslechy klíčových svědků, kteří tehdy na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) vedené Miroslavem Grégrem pracovali a připravovali podklady privatizaci podniku. Mezi nimi Milada Vlasáková (tehdejší náměstkyně ministra MPO), Jaroslav Martinek, který připravoval materiály pro vládu a Pavel Martínek. 


„Těsně před prodejem jsem o společnosti Appian Group hovořil s panem Martinkem, o tom, co je to za společnost, která se uchází apod. Jemu nebylo nic známo. Žádná šetření jsem ke společnosti nevyvolal,“ uvedl Martínek ve výpovědi, o které v minulosti informovala Mladá fronta DNES. Martínek v dané době na ministerstvu jakožto šéf odboru dohlížel na privatizace. Právě to, do jaké míry se stát tehdy zabýval strukturou Investenergy, bude u pondělního soudu dost klíčové. Výpovědi naznačují, že se tento přezkum nekonal.

U soudu by se v pondělí měl objevit i exnáměstek ministra Robert Sýkora. Ten si za pomoc při údajně nepřehledné privatizaci měl vzít úplatek.

Švýcarská větev

Pikantní navíc je, že čeští manažeři si ve věci Mostecké uhelné již vyslechli verdikty ve Švýcarsku ve městě Bellinzona. Tamní prokuratura je uznala vinnými z praní špinavých peněz. Před pražským soudem se tak budou obhajovat ve stejné věci. 

Předsedkyně senátu Silvie Slepičková při prvním hlavním líčení loni v listopadu potvrdila, že ve Švýcarsku byla již pravomocně odsouzena dvojice Koláček a Kraus. O vině Klimeckého, Diviše a Čmejly budou tamní úřady s definitivou ještě rozhodovat. Kraus se ale na pondělní možná vůbec dostaví. Švýcarská policie ho totiž před několika týdny zadržela na letišti v Ženevě, a poté ho převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg.

Jeho advokátka Zelenková uvedla, že se zadržením nesouhlasí a proti kroku švýcarských orgánů vznesla formální protest. Bude žádat o to, aby bylo Krausovi umožněno se i nadále účastnit hlavního líčení u Městského soudu v Praze. Postupem švýcarské policie bylo podle advokátky Krausovi upřeno ústavní právo na obhajobu v Praze. Soud by navíc musel trestní řízení vůči Krausovi úplně zastavit a to proto, že nastoupil pro totožný skutek do vězení v jiném státě.

Kraus ještě před prvním líčením v Praze uvedl, že „česká obžaloba je téměř totožnou kopií obžaloby švýcarské. Česká justice započala proces pouze z formálních důvodů, nástup do výkonu trestu ve Švýcarsku bude znamenat důvod pro jeho okamžité zastavení.“

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...
Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček.

Druhý ve Švýcarsku pravomocně odsouzený Koláček naopak novinářům řekl, že je za zahájení procesu v Česku rád. „Končí dvacet let nejasností a trápení,“ řekl Koláček. Koláček ani Kraus přitom na otázky senátu ani státního zástupce v Česku neodpovídali.

Český stát se k trestnímu řízení ve Švýcarsku připojil jako jako poškozený se čtyřmi alternativními návrhy na náhradu škody – po manažerech chce, aby společně zaplatili buď 8,6 miliardy, nebo 6,8 miliardy, alternativně 3,3 miliardy, ale nejméně 2,2 miliardy korun. Jednotlivé částky se liší podle způsobu výpočtu škody, do největší sumy je například zahrnuto i údajné bezdůvodné obohacení obžalovaných.

Své chce i Tykač

Dalšími z předvolaných k pondělnímu soudu jsou i podnikatelé Petr Pudil a Vasil Bobela, kteří v MUS toho času působili na vysokých manažerských postech a byli i jejími spolumajiteli. Ani jeden z nich se na stání loni v listopadu nedostavili a jejich klíčové svědectví bude nejspíš chybět i v červnovém jednání.

Pudil a Bobela však v celé kauze nefigurují jen jako svědci. Před švýcarským soudem vystupovali dokonce jako poškození a spolu s Pavlem Tykačem se v Bellinzoně domáhali prostřednictvím Czech Coal Services více než šesti miliard korun.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Novým náměstkem ministra financí se stane viceguvernér ČNB Mora

Ministr financí Zbyněk Stanjura jmenuje 1. dubna nového náměstka. Bude jím Marek Mora, který poslední čtyři roky, až do...

Hraboši řádí jako snad nikdy, zemědělci očekávají miliardové škody

Škoda za letošní přemnožení hraboše bude v řádu miliard korun. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Zemědělského...

Češi stáhli radiátory, spotřeba tepla byla nejnižší za šest let

Vedle úspor elektřiny a plynu se loni Čechům dařilo snížit i spotřebu tepla z centrálních tepláren. Podle údajů...

Toto jsou nejlepší hotely v Česku podle jejich návštěvníků. Rozhodují detaily

Pět hvězdiček ani nejmoderněji vypadající pokoj hotelu rozhodně nezaručí, že se umístí v seznamu deseti nejlépe...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...