Moravská města ožijí velkolepými vinařskými slavnostmi

  9:51aktualizováno  9:51
Září je každý rok časem, kdy po skleničce vína či burčáku sáhnou i lidé, kteří nutně nemusejí patřit k opravdovým milovníkům vína. Ve většině měst a obcí, které mají něco společného s vínem, totiž pořádají vinobraní. V některých městech jsou oslavy doslova velkolepé.
Vinobraní, slavnost vína

Vinobraní, slavnost vína - Vinobraní, slavnost vína | foto: Iveta LhotskáMF DNES

Už tento víkend je možné se vydat do Mikulova nebo do Uherského Hradiště. Příští týden poteče víno i burčák proudem ve Znojmě, kde tradičně bývají oslavy největší.

Krojované Slovácko

Na letošní ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti se podle organizátorů chystá až 50 tisíc lidí z tuzemska i zahraničí. Velkolepá akce, která se uskuteční o víkendu, je letos spojena i s oslavou 750. výročí založení města, ve stejný den se navíc v Hradišti uskuteční Národní zahájení Dnů evropského dědictví. Slavnosti připomenou historii města, přijede Přemysl Otakar II., Matyáš Korvín i pruské vojsko.

Na nápor turistů je město podle místostarosty Květoslava Tichavského dobře připraveno. O občerstvení se postará téměř 400 stánkařů. Po oba dny je připraveno na 150 nejrůznějších programů. "Z dvoudenní nabídky si tak každý určitě vybere," řekl Antonín Mach, ředitel uherskohradišťského Klubu kultury.

Největším lákadlem je velkolepý průvod, do kterého se vloni zapojilo 1352 krojovaných. Tento počet byl navíc zapsán jako ustanovující a doposud nepřekonaný český rekord. Letošní průvod bude rozdělen na dvě části, a to na část folklorní a historickou, která bude věnována živým výjevům z historie královského města Uherské Hradiště.

Herci v dobových kostýmech tak připomenou založení města Přemyslem Otakarem II., privilegia získaná králem Matyášem Korvínem, barokní legendu oslavující svatého Jiřího. Chybět nebudou ani pruská vojska či výjevy z relativně novodobé historie města.

Oslav se letos zúčastní 51 měst a obcí, které se po oba víkendové dny budou prezentovat vínem, gurmánskými specialitami a folklorem. Například mikroregion Dolní Poolšaví chystá pravou slováckou zabijačku, mikroregion Buchlov zase zapojí místní pétanqueový tým. Chybět nebudou ani tradiční pořady jako Slovácká křídlovka, zábavné soutěže a hry pro děti nebo projížďky po Baťově kanále.

Hvězdy na Pálavě

Pálavské vinobraní v Mikulově bude letos tak trochu filmové. Během slavností, které začínají už dnes, se budou promítat nové filmové počiny režisérů Jana Hřebejka, Tomáše Vorla a Martina Dudy.

Filmovým děním bude ovlivněn celý ročník Pálavského vinobraní. Jeho návštěvníci nepřijdou o burčák, historický průvod, sérii koncertů a ochutnávky vína. Letos by je však nemělo překvapit, když se v ulicích města potkají třeba s Evou Holubovou. Vinobraní bude letos plné osobností.

"Pálavského vinobraní se zúčastní Jiří Macháček, Tomáš Vorel, Tomáš Vorel mladší, Jiří Mádl, Eva Holubová, David Ondříček a Klára Issová," vyjmenovává Irma Konešová z produkčního týmu vinobraní několik jmen ze světa šoubyznysu, která se ve městě pod Pálavou o víkendu objeví. Na předpremiéru Gymplu přijedou i dvě hlavní dívčí hvězdy Lenka Jurošková a Kamila Kikinčuková.

Jiří Macháček bude mít v Mikulově hned dvojí roli. V pátek se objeví na autogramiádě k filmu Samotáři coby představitel trochu roztržitého hrdiny filmu. A v sobotu se na amfiteátru změní ve frontmana kapely Mig 21, která se na pódiu bude střídat s No Name, Helenou Zeťovou nebo Ewou Farnou.

Největší atrakcí blížícího se Pálavského vinobraní v Mikulově na Břeclavsku bude tradičně historický průvod krále Václava IV. a jeho družiny a následný alegorický pochod asi 400 lidí v kroji.

Letošní novinkou bude speciální vlak s názvem Mikulovský expres, který bude svážet návštěvníky z Brna, a také společný výstup na Svatý Kopeček.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Banky budou vydělávat víc. Stát jim to zaručí

Ilustrační snímek

Stát možná přišel na to, jak nakopnout investice do dopravní infrastruktury, zdravotnictví či školství. Šéfové čtyř...

Růst mezd nekončí, boj o lidi bude v Česku pokračovat

Češi se stále učí říci si o navýšení mzdy.

Firmy se začínají chystat na to, že ekonomika zpomaluje, a s obavami pozorují stále poměrně vysoký růst mezd. Příští...

České domácnosti mají více peněz, jsou dvakrát bohatší než Poláci a Slováci

ilustrační snímek

Celkové bohatství domácností loni celosvětově nepatrně kleslo, a to ve vyspělých i v rozvojových zemích. Zmenšilo se o...

Z vodáren odteče do ciziny přes miliardu. Některé obce se chtějí odstřihnout

Ilustrační snímek

Pitná voda vydělává, ukazuje analýza výročních zpráv zahraničních koncernů, kteří v Česku provozují vodovodní trubky a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz