Montrachet: nekorunovaný bílý král

  8:50aktualizováno  8:50
Bílá vína nejsou tak častým hostem na světových aukcích jako vína červená. Je to dáno hlavně jejich trvanlivostí. Přesto se i mezi bílými víny najdou obdivovaná a respektovaná jména. Nekorunovaným králem je Montrachet, Grand Cru z Burgundska.

Zatímco špičková červená vína vydrží bez problémů padesát i více let, u vín bílých je horizont životnosti podstatně kratší a málokdy přesáhne dvacet roků.

Ceny špičkových bílých vín se přitom se pohybují v desítkách tisíc korun za jednu lahev.

Montrachet je víno mimořádně vzácné a nic nepomůže ani fakt, že má ještě několik příbuzných se stejnou šlechtickou krví. Jejich jména jsou více než podivuhodná: Chevalier- Montrachet , Bátard-Montrachet, Criots Bátard Montrachet a Bienvenu-BátardMontrachet.

Všechna vznikla v souvislosti s legendou, kdy rytíř ("Chevalier"), syn pána z Montrachetu, odjel na křížovou výpravu. Pán ovšem v mezidobí nezahálel a výsledkem bylo narození nemanželského dítěte ("bátard"). Protože Chevalier mezitím v boji zemřel, byl i levoboček na zámku vítán ("Bienvenu Bátard"), avšak starý lord těžko snášel křik nemluvněte ("Criot Bátard").

O dalších osudech mladého synka se už více nedozvíme - výčet těch nejexkluzivnějších vinic tady končí. Všechny zmiňované parcely jsou velmi malé, jejich plocha se pohybuje od 3 do 6 hektarů. Přitom navíc patří více majitelům, takže mnozí z nich dokážou vyrobit sotva jeden jediný sud s tímto vínem.

Výsledkem je, že vína z Montrachetu se na světovém trhu prodávají nikoli po paletách či kartonech, ale většinou jen po jednotlivých lahvích. Všechna tato slavná vína patří mezi elitní burgundskou kategorii Grand Cru.

Cenově, ale i množstvím jsou dostupnější zdejší vína z nižší kasty. Ta nesou označení Chassagne-Montrachet či Puligny-Montrachet a pocházejí z révy rostoucí na přece jen o něco méně exponovaných polohách.

I tato "obyčejnější" vína ovšem lehce zastíní většinu ostatních Chardonnay z Francie i jiných světových oblastí. Vynikají vůní lučního kvítí a především lahodnou, bohatou sametovou chutí s nádechem mandlí a medu. Harmonického stavu dosahují zpravidla až po 3-5 letech, u vyšší kategorie dokonce až po 10-15 sezonách od sklizně.

Nejdokonalejším ze zdejších vín je však přece jen samotný Montrachet. Věděl to dobře nejen Sherlock Holmes, ale i skupina londýnských bankéřů, kteří z radosti nad úspěšným dnem povečeřeli v pěti lidech přibližně za milion tři sta tisíc korun.
Hlavní podíl na této částce mělo Ch. Petrus ročníků 1945, 46 a 47 a k pudinku podávané sladké Ch. d'Yquem z ročníku 1901, ale samozřejmě nesměl chybět ani vyzrálý Montrachet, doprovázející rybí chod.

Banka následně všechny hodovníky propustila, přestože celou útratu hradili ze svých kapes. Prý nedávali dobrý signál klientům. Celý život je však může hřát představa, že si ten vyhazov opravdu pěkně užili. Alespoň čtyři z nich, ten pátý, muslim, vypil za večer několik sklenic s vodou a jeden džus.

Autoři:

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Obsazeno, hlásí koleje. Studentům hrozí, že nebudou mít střechu nad hlavou

Studentské koleje Hvězda na pražském Břevnově

S blížícím se začátkem akademického roku stovkám studentů opět hrozí, že nebudou mít kde bydlet. Ubytovací místa na...

Dobojováno. Poslední smrk na Dačicku padl, říká šéf městských lesů

Kůrovcová zkáza na Dačicku. Boj s lýkožroutem městské lesy prohrály, nezbyl...

Lesy na Dačicku patří mezi nejvíce zdevastovaná místa řáděním kůrovce. Brouk už tam zničil prakticky všechny starší...

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz