Za účelem další diverzifikace regionálního zásobování energií nakupuje MOL v průměru 100 000 barelů ropy měsíčně z hlubinného plynového pole Shah Deniz v Ázerbájdžánu. Díky nové smlouvě navýší firma objem zpracované alternativní ropy ve svých rafineriích o 160 000 tun ročně. Ropa se bude přepravovat z Kaspického regionu do terminálu Ceyhan v Turecku prostřednictvím ropovodu Baku–Tbilisi–Ceyhan (BTC), odkud bude distribuována na trhy skupiny MOL.
„Náš podíl na poli Shah Deniz nepředstavuje pouze výhodnou finanční investici, ale také nepřímo posiluje zásobování regionu energií, protože část těžené ropy bude směřovat do střední Evropy,“ uvedla Réka Martiniová, ředitelka pro strategii a transakce ve skupině MVM. Jak dodala, tato dohoda plně odpovídá cílům Maďarska v oblasti energetické bezpečnosti a strategii skupiny MVM do roku 2035.
Takový obchod nestojí za riziko. Turecko přitvrdilo proti dovozu ruské ropy![]() |
Skupina MOL využívá ázerbájdžánskou ropu ve svých rafinériích již několik let. V roce 2020 získala podíl v ropném poli Azeri–Chirag–Gunashli (ACG), odkud v loňském roce dodala do regionu pět milionů barelů ropy. Společnost MVM vstoupila do ázerbájdžánského regionu jako investor v loňském roce, kdy získala pětiprocentní podíl ve smlouvě o sdílení těžby na plynovém a kondenzátovém (ropném) poli Shah Deniz.
Jeden ropovod nestačí
V březnu 2023 dodala náklad ropy Azeri Light z ropného pole ACG – ve kterém vlastní podíl – do slovenské rafinerie Slovnaft. Tento náklad o objemu 80 000 až 90 000 tun byl přepraven z tureckého přístavu Ceyhan a následně do Bratislavy ropovodem Adria. Rafinérie Slovnaft testovala různé druhy ropy z Blízkého východu a Kaspického regionu již před rokem 2023, avšak zpracování ropy z vlastního ropného pole představovalo zásadní průlom.
Slovnaft hledá optimální směs neruské ropy, do technologií investuje miliardy |
Diverzifikaci energetických zdrojů se skupina MOL věnuje dlouhodobě. Ještě před rokem 2022 investovala 170 milionů dolarů do rozvoje ropovodu Adria a související infrastruktury, aby zajistila alespoň dvě životaschopné zásobovací trasy pro zvýšení energetické bezpečnosti regionu. Od té doby společnost testovala 14 různých druhů alternativní ropy a pokračuje v posilování technologické flexibility svých rafinérií.
„Čím více zdrojů ropy dokážeme dostat do vnitrozemských zemí regionu, tím bezpečnější a dostupnější bude zásobování pohonnými hmotami. Již řadu let pracujeme nejen na modernizaci rafinérské technologie a infrastruktury, ale také na vybudování pestré zásobovací palety,“ uvedl Gabriel Szabó, výkonný viceprezident divize Downstream skupiny MOL.
Jak však zdůraznil, energetická bezpečnost regionu vyžaduje alespoň dva plně funkční a ekonomicky konkurenceschopné ropovody. Podle něj v současnosti nelze ropovod Adria považovat za plnohodnotnou zásobovací trasu.
Skupina MOLJe mezinárodní integrovaná společnost v oblasti ropy, plynu, petrochemie a maloobchodního prodeje spotřebního zboží se sídlem v Budapešti, Maďarsko. Působí ve více než 30 zemích, má přes 25 000 zaměstnanců a více než 100letou historii. MOL Group provozuje tři rafinerie a dvě petrochemické závody pod integrovaným řízením dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku, a vlastní síť téměř 2400 čerpacích stanic v 10 zemích střední a jihovýchodní Evropy. MOL se zavázal transformovat své tradiční operace na fosilní paliva na nízkouhlíkový, udržitelný obchodní model a usiluje o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, přičemž chce formovat nízkouhlíkovou cirkulární ekonomiku ve střední a východní Evropě. |