Mobilních telefonů po Vánocích přibylo

  12:00aktualizováno  12:00
- Více než tři sta tisíc mobilních telefonů skončilo zabaleno pod vánočním stromkem. Zatímco v listopadu letošního roku uváděly EuroTel a RadioMobil dohromady necelých milion sedm set tisíc zákazníků, koncem roku tak bude mít podle odhadu odborníků mobilní přístroj už na dva miliony lidí. Už před Vánocemi představil EuroTel miliontého zákazníka. Druhému RadioMobilu a jeho síti Paegas se do Štědrého dne upsalo 873 tisíc klientů. Na konci loňského roku měl o půl milionu zákazníků méně.

To, že bezdrátový přístroj zažil takový rozmach, podpořila i strategie obou operátorů. Mobilní telefon jako dárek totiž číhal na nakupující téměř na každém kroku. "Jako výhodný tah se ukázal prodej telefonů s předplacenými kartami na vánočních náměstích a ve velkých supermarketech po celé republice," říká mluvčí RadioMobilu Tereza Kakosová.

Zájem nových klientů ovšem přinesl o Vánocích mobilním operátorům také starosti. Štědrovečerní nápor na síť přežil se ctí pouze EuroTel, RadioMobil během dne několikrát pozlobilo centrum posílání krátkých textových, takzvaných SMS zpráv.

Kdo posílal blahopřání z Paegasu, musel se obrnit větší trpělivostí, zprávy měly značné zdržení nebo je šlo odeslat například až na popáté.

"V některých lokalitách mohlo dojít k časové prodlevě při odesílání zpráv. V SMS centru se totiž vytvořila fronta zpráv kvůli nadměrnému zájmu uživatelů v jeden okamžik," vysvětluje Kakosová s tím, že v jednu chvíli technici RadioMobilu zaznamenali až 250 tisíc krátkých textových zpráv.

V počtu zaslaných textových zpráv byli aktivnější zákazníci RadioMobilu. Ten totiž zaměřením svých reklamních kampaní více podporuje využívání mobilního telefonu k jiným účelům než jen k telefonování - například právě k používání krátkých textových zpráv.

Síť Paegas přenesla 24. prosince tři miliony textových zpráv, zatímco zákazníci EuroTelu na Štědrý den poslali SMS zpráv dva miliony.

"Proti loňským Vánocům je to tisíciprocentní nárůst, což považujeme za dobrou průpravu na letošní oslavu nového roku," uvedl zástupce generálního ředitele EuroTelu Alexander Winkler.

Silvestr by už letos neměl zaskočit ani RadioMobil. "Již od poloviny prosince rozšiřujeme kapacitu SMS centra a do Silvestra bude plně připraveno," říká Kakosová.

Běžně během roku odešle centrum Paegasu okolo třiceti milionů textových zpráv za měsíc. Podle obou operátorů už nehrozí, že by na Silvestra nebo na Nový rok spadla kvůli "vánočním" problémům s textovými zprávami celá mobilní síť, protože běžné telefonování pracuje odděleně od posílání textových zpráv.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Najdete na iDNES.cz