Ačkoli je možnost platit hotovostí zakotvena v českém právním řádu, její využívání postupně klesá. Češi využívají řadu jiných způsobů, jak za zboží a služby zaplatit. Podle Indexu prosperity a finančního zdraví, který sestavila České spořitelna, Evropa v datech a Sociologický ústav Akademie věd preferuje platbu kartou 75 procent Čechů.
Hotovost na malé nákupy
„Pro klienty představuje platba kartou větší pohodlí. Probíhá snadno a rychle, zároveň lidé nemusí hledat drobné a přepočítávat hotovost,“ říká Monika Hrubá, která odpovídá za strategii finančního zdraví a zákaznické zkušenosti České spořitelny.
Hotovost tak Češi využívají hlavně ve chvílích, kdy jde o menší či drobné nákupy. Čtvrtina Čechů u sebe totiž nosí jen menší částky. „Celkem 58 procent Čechů má v hotovosti maximálně několik stovek korun a čtvrtina nosí jen drobné,“ říká Tomáš Odstrčil, šéfredaktor Evropy v datech.
Slovensko zdaní firmám bezhotovostní platby. Odborníci varují před dopady![]() |
Například v roce 2024 u sebe třetina Čechů nosila hotovost jen do výše 500 korun a čtvrtina dokonce jen pár desítek korun. A tři procenta dokonce nenosí hotovost vůbec. V dalších osmi procentech případů u sebe sice Češi hotovost mají, ale jde o bankovky vybrané cíleně kvůli návštěvě konkrétního místa. „Pořád jsou místa, kde bezhotovostní platby nepřijímají – trhy, stánky, ale i menší obchody nebo restaurace,“ doplňuje Monika Hrubá.
A ačkoli většina volí platbu kartou, nejedná se vždy o klasickou plastovou platební kartu. Ta sice stále dominuje a volí ji 55 procent těch, kteří chtějí platit bezhotovostně, ostatní ale využívají primárně jiné metody platby. „Kartu uloženou v telefonu volí 36 procent respondentů,“ uvádí Tomáš Odstrčil, šéfredaktor Evropy v datech. Ne úplně populární a rozšířené jsou pak platby přes chytré hodinky či pomocí prstenu. „Na chytré hodinky se spolehnou necelá tři procenta Čechů a platby pomocí prstenů či náramků pak volí méně než procento Čechů,“ dodává Tomáš Odstrčil.
Minus dvanáct milionů. Majitel Brašnářství Tlustý nakonec dovedl firmu ke krachu![]() |
Další alternativní možností bezhotovostní platby je načítání QR kódů. Podle průzkumu tuto možnost v minulosti využilo alespoň 75 procent Čechů. Pouze čtyři procenta dotázaných se s tímto pojmem nikdy nesetkala. Oproti tomu s platbou na kontakt, kterou banky spustily teprve na podzim 2024, má zkušenost jen 11 procent Čechů. A pokud už ji využívají, většinou jde o mladší generaci.
Generační rozdíly
Preference způsobu placení se v závislosti na věku výrazně liší. Mladá generace ve věku 18–24 let preferuje ze 75 procent platbu mobilní peněženkou Apple Pay či Google Pay. Oproti tomu u generace nad 55 let naprosto dominuje klasická plastová platební karta, případně právě hotovost. Důvodem je většinou lepší přehled o útratách.
Rozdíly jsou patrné také v závislosti na regionech, což může souviset i s dostupností platebních terminálů a tím i s možnostmi vůbec bezhotovostně zaplatit.
Bez hotovosti i terminálu. Placení Cvakem už umožňují dvě tisícovky obchodníků![]() |
„Největší podíl bezhotovostních transakcí je v Praze a v dalších velkých městech. V menších obcích zůstává vyšší podíl hotovostních plateb, což souvisí i s dostupností platebních terminálů,“ říká Petr Jermář z portálu banky.cz.
Ačkoli platební infrastruktura v menších obcích zaostává, jsou Češi ve využívání bezhotovostních plateb výrazně nad evropským průměrem. V eurozóně totiž tvoří platby kartou pouze 34 procent lidí, ale v Česku je to až zmíněných 75 procent. V přijímání nových technologií tak patříme mezi průkopníky. „Poplatky za platby kartou se v Česku pohybují pod evropským průměrem, což podporuje rozšiřování akceptačních míst,“ myslí si Petr Jermář.
Platební karty dominují také při platbách v online prostředí. Podle Indexu prosperity volí platbu kartou při online nákupu 60 procent nakupujících. Oproti tomu například bankovní převod volí jen 12 procent Čechů. Opět ale velmi záleží na věkové skupině. Ze statistik vychází, že jak věk nakupujících stoupá, popularita online plateb klesá. Starší lidé častěji sáhnou právě po bankovním převodu nebo po platbě na dobírku.
Češi chtějí platit kartou. Měla by se podle nich přijímat povinně, říká průzkum![]() |
V oblibě bezhotovostních plateb Česko následuje severský model, kdy tamní státy směřují k téměř bezhotovostní společnosti. A nejnovější trendy v platebních metodách naznačují, že tento vývoj bude pokračovat. Ukazují totiž pokračující ústup hotovosti. Za posledních pět let se v Česku počet vydaných platebních karet zvýšil o dva miliony. Stále se navíc rozšiřuje síť platebních terminálů, zejména v menších obchodech.