Ty bývají hezky zabalené a obsahují maximálně dvacet procent alkoholu.
Za módní nápoj jsou lidé ochotni si také připlatit. Například třetinková láhev pivní speciality stojí v barech minimálně třicet korun.
"Tento trend do českých klubů dorazil ze sousedního Německa," říká Josef Nejedlý z jindřichohradecké likérky Fruko Schulz. Dnes už není v Česku likérka, která by něco podobného v nabídce neměla. Jablko, švestka, višeň či brusinka výrobci dávají likérům příchuť, na jakou si vzpomenou.
Například trpké jablko. "Právě tento druh alkoholu je v poslední době jeden z nejvyhledávanějších. Proto imy jsme této vlny využili, ale snažíme se o něco navíc - neobvyklé příchutě," říká marketingový šéf KB Likér Jiří Pešta. Severočeská likérka teď boduje s novou řadou Squash a pomoci jí mají například i příchutě agáve a cannabis.
Ovocné likéry nahradily před pár lety oblíbené ovocné vodky a krémové likéry. "Během roku se přestaly kupovat a nahradily je ovocné likéry nebo, jak to označujeme my, šťávy z kompotu," říká Nejedlý. Zařadily se na českém trhu mezi stálice hned za zatím neotřesitelnou pozici rumu, fernetu a vodky. Jen Fruko Schulz jich loni prodalo tři čtvrtě milionu litrů.
Klasické lihoviny s vyšším obsahem alkoholu se drží díky klasickým restauracím. I v rámci nich se velcí producenti často pouštějí do rybníka někoho druhého. Například Stock obnovil výrobu slivovice. "Slivovice, která určitě patří do dražší kategorie nápojů, se prodává dobře. Je vidět, že stoupá zájem lidí o kvalitu," říká Švéda.
Na mládí také myslí výrobci klasických lihovin posvěcených Evropskou unií, tedy i slivovice. Vizovický Rudolf Jelínek představil pomocí kampaně René, já a Rudolf švestkovou vodku, která má oslovit mladé zejména díky míchaným nápojům.
"Nechtěli jsme zkoušet jiný druh ovoce, protože se cítíme švestkovým specialistou.
Plum vodka se za rok z nuly stala naším druhým nejprodávanějším výrobkem," říká šéf Jelínka Pavel Dvořáček.
Ovocné vodky s nižším obsahem alkoholu jsou v Česku hitem poslední doby. Stocku jde například velmi dobře na odbyt jahoda. "Vůbec vodka jako základ v míchaném pití slaví v poslední době velký úspěch. V tuzemsku je to asi jediný druh lihoviny, jejíž prodeje neklesají," říká Švéda.
Stock se loni na jaře vrhl na výrobu nápojů ve světě zvaných Ready to drink. Jde o míchané pití s nízkým obsahem alkoholu, převážně ovocnou příchutí a sycené oxidem uhličitým. V případě Stocku láhev obsahuje fernet, perlivou sodu a ovoce zastupuje šťáva z grapefruitu.
Švéda upozorňuje na zajímavost: "Představte si známý typ scény z amerického filmu: na baru sedí lidé a popíjejí pivo z malých lahví. Pro ně je běžné pít nápoje přímo z láhve, zejména pro lidi v anglosaském světě. Právě na těchto trzích, kde je tento styl zavedený, je rozvoj kategorie Ready to drink největší. Česko k nim nepatří," vysvětluje Švéda.
Nově se do klubů derou i pivovary. Prazdroj se svou sladovou limonádou Frisco a Staropramen sméně hořkým pivem Osto6. Čeští konzumenti piva jsou konzervativní a novinky cílí hlavně na mladší zákazníky.
"Platí, že čím mladší spotřebitel, tím více je nakloněn inovacím," tvrdí Marek Tovaryš, marketingový šéf Staropramenu. Ten po pivních speciálech Velvet a Kelt přišel s novým pivem Osto6, s jemnou a především méně hořkou chutí.
Plzeňský Prazdroj hledal inspiraci pro svůj nápoj Frisco v zahraničí. Vývoj Friska, sladového perlivého nápoje s ovocnou chutí, trval Prazdroji několik let. "Frisco není pivo, přestože část výrobního postupu je podobná jako u vaření piva," vysvětluje manažer Friska Martin Kuděla.
Základem pro výrobu Friska je jako u piva ječmenný slad, ale je na rozdíl od piva bez chmele. Frisco nabízí Prazdroj především lidem, kteří rádi pijí lehké alkoholické nebo míchané nápoje. "Svou chutí osloví především ženy, ale i ty, kdo rádi zkoušejí něco nového," říká Kuděla.
V minulosti udělal nepříliš dobrou zkušenost se speciálním nápojem pro mladé Drinks Union. Šlo o ochucené pivo pod názvem New Face, podpořené kampaní "pivní kámasútra".
Po roce ho společnost stáhla, protože prodej neodpovídal představám. "Hlavní důvod vidíme v tom, že jsme přišli na trh se speciálním nápojem v nevhodnou dobu, konzumenti dávali přednost klasickým pivům," říká marketingový ředitel Drinks Union Boris Rajdl.