Marksová odvolala šéfku Úřadu práce Bílkovou, vadilo jí nabírání lidí

  11:33aktualizováno  18:23
Ministryně práce Michaela Marksová-Tominová odvolala ředitelku Úřadu práce ČR Marii Bílkovou. Vadí jí, že Bílková personálně posílila ústředí, ale ne pracovníky v terénu. Bílková úřad vedla od jara 2013. Koaliční i opoziční politiky její náhlé odvolání překvapilo.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Potvrzuji, že paní Bílková byla odvolána. Detaily sdělíme na tiskové konferenci ve 14:30,“ řekl iDNES.cz dopoledne mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Na tiskové konferenci ministryně Bílkové poděkovala za odvedenou práci a uznala, že chod Úřadu práce stabilizovala po působení jejího předchůdce Jaromíra Drábka. „Nicméně v tuto chvíli se naše názory na další působení služeb zaměstnanosti rozcházejí,“ podotkla Tominová.

Podle ní je potřeba posílit především pracovníky v terénu, a to ať už ty, co mají na starosti zaměstnanost, nebo ty, co řeší sociální dávky. „Nemohu souhlasit s tím, že tady za působení paní generální ředitelky naprosto neúměrně narostl počet úředníků na generálním ředitelství, což je centrální útvar,“ dodala politička.

Začali se 60 zaměstnanci, teď jich mají 340

Generální ředitelství Úřadu práce začalo podle ní v roce 2011 s 60 zaměstnanci. „Dnes jich je tam 340, z toho je sto pracovníků na evropské projekty a 240 zaměstnanců kmenových a to se musí změnit,“ konkretizovala výtku Tominová s tím, že ministerstvo už zahájilo personální audit.

„Nechci v žádném případě lidi propouštět, ale chci, aby byl víc posílen terén,“ podotkla politička.

Podle ní Úřad práce žádal vládu o posílení o 600 zaměstnanců a od ledna 2015 chtěl posílení o dalších 600 lidí. „Nemohu s čistým svědomím žádat o 600 dalších lidí navíc, dokud nebude pořádek na Generálním ředitelství Úřadu práce,“ dodala Michaela Marksová-Tominová.

Bílková: Výhrady jsem slyšela až v pátek v televizi

Odvolaná ředitelka úřadu práce ČTK řekla, že výhrady k řízení úřadu slyšela v pátek poprvé.

„Až do doby vystoupení paní ministryně na tiskové konferenci v televizi jsem neznala důvod svého odvolání, nehovořila se mnou o tom. Nikdy nemluvila ani o tom, kolik lidí by mělo být zařazeno na kterém stupni řízení úřadu práce,“ uvedla dosavadní šéfka úřadu.

Podotkla také, že i jí šlo o to posílit pracovníky v terénu.

Kdo Bílkovou nahradí, není zatím jasné. „Bude okamžitě vypsáno nové transparentní výběrové řízení. Kdo bude pověřen zastupováním paní ředitelky, vám řekneme v nejbližší době,“ sdělila ministryně práce a sociálních věcí. Nyní úřad řídí náměstci ředitelky.

Podle ní krok nebude mít žádný dopad na výplatu sociálních dávek a nesouvisí s výběrem nového dodavatele informačních technologií.

Zaskočení poslanci

Sněmovní sociální výbor byl podle svého šéfa Jaroslava Zavadila (za ČSSD) s prací Marie Bílkové spokojen a odvolání bylo překvapením. „Tam (v úřadech) došlo po situaci po odchodu ministra Drábka a jeho náměstka (Vladimíra) Šišky k poměrně radikální nápravě situace a atmosféry,“ uvedl Zavadil. S ministryní prý krátce telefonoval. Řekl, že důvodem odvolání je „jakýsi audit“.

Postup ministryně práce zaskočil i vládní lidovce. „Za KDU-ČSL po konzultaci s předsedou strany bychom uvítali, kdyby se tyto zásadní kroky projednaly či byly aspoň zmíněny na koaliční schůzce,“ uvedl předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola. Dodal, že na pondělním jednání nepadla o odvolání šéfky úřadu práce zmínka.

Na odvolání Bílkové zareagovala i opoziční ODS. Podle stranické expertky na sociální oblast Lenky Kohoutové ředitelka prokázala ve funkci profesionalitu a odbornou kompetenci. „Paní ministryně se zbavuje zkušených a manažersky zdatných lidí, místo nich se obklopuje lidmi, které vybírá na základě jejich stranické pozice, nikoli odborné,“ uvedla Kohoutová.

Potíže Úřadu práce

Úřad práce od dubna 2011 funguje jako jeden „superúřad“. Zastřešuje krajské pobočky s jednotlivými úřady po republice a vyplácí dávky.

Agendu úřadů práce Bílková spravovala už v roce 2007, kdy na MPSV z pozice vrchní ředitelky služeb zaměstnanosti měla pod sebou i 77 úřadů práce. Později radila náměstkům ministra financí. V čele Úřadu práce ČR měla například stabilizovat systém vyplácení dávek po ukončení sKaret.

Úřad práce má nyní kolem deseti tisíc zaměstnanců. Bílková ho vedla od loňského května.

Bílková musela řešit hlavně nedostatek personálu a potíže s informačními systémy, které řádně nefungovaly. Úřad práce se podařilo posílit o stovky úředníků a sociálních pracovníků. Naposledy vláda před pár měsíci schválila přijetí 600 stovek lidí, dalších 600 bylo v plánu pro příští rok.

Strukturu úřadů práce změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). V dubnu 2011 vznikl „superúřad práce“ s krajskými pobočkami a kontaktními místy po republice. V lednu 2012 se úředníci přestali věnovat jen problematice zaměstnanosti, ale převzali i část agendy od radnic a začali vyplácet dávky. Získali také nový počítačový systém, který působil potíže.

Letos na přelomu roku se navíc museli kvůli pochybením při výběru dodavatele vrátit zas ke staronovým programům. Na ně je smlouva ale jen do konce prosince. Ministerstvo vyhlásilo dílčí tendry na dodavatele systémů, kteří mají zajistit fungování do doby, než vznikne úplně nový systém.

Bílková působila v minulosti na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Věnovala se auditu. V roce 2007 ji tehdejší ministr a pozdější předseda vlády Petr Nečas (ODS) jmenoval vrchní ředitelkou Správy služeb zaměstnanosti. Funkci opustila v roce 2009. Pak řídila na Ministerstvu financí odbor financování kapitol státního rozpočtu, pod který spadá mimo jiné oddělení zaměstnanosti a sociálních věcí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Kellner, Křetínský a Havrlant se poperou o Heureku. Bude stát 7,5 miliardy

Majitel Rockaway capital a výkonný ředitel Mall Group Jakub Havrlant.

Skupina Mall Group prodá internetový srovnávač cen Heureka za zhruba 7,5 miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Najdete na iDNES.cz