Marksová odvolala šéfku Úřadu práce Bílkovou, vadilo jí nabírání lidí

  11:33aktualizováno  18:23
Ministryně práce Michaela Marksová-Tominová odvolala ředitelku Úřadu práce ČR Marii Bílkovou. Vadí jí, že Bílková personálně posílila ústředí, ale ne pracovníky v terénu. Bílková úřad vedla od jara 2013. Koaliční i opoziční politiky její náhlé odvolání překvapilo.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Potvrzuji, že paní Bílková byla odvolána. Detaily sdělíme na tiskové konferenci ve 14:30,“ řekl iDNES.cz dopoledne mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Na tiskové konferenci ministryně Bílkové poděkovala za odvedenou práci a uznala, že chod Úřadu práce stabilizovala po působení jejího předchůdce Jaromíra Drábka. „Nicméně v tuto chvíli se naše názory na další působení služeb zaměstnanosti rozcházejí,“ podotkla Tominová.

Podle ní je potřeba posílit především pracovníky v terénu, a to ať už ty, co mají na starosti zaměstnanost, nebo ty, co řeší sociální dávky. „Nemohu souhlasit s tím, že tady za působení paní generální ředitelky naprosto neúměrně narostl počet úředníků na generálním ředitelství, což je centrální útvar,“ dodala politička.

Začali se 60 zaměstnanci, teď jich mají 340

Generální ředitelství Úřadu práce začalo podle ní v roce 2011 s 60 zaměstnanci. „Dnes jich je tam 340, z toho je sto pracovníků na evropské projekty a 240 zaměstnanců kmenových a to se musí změnit,“ konkretizovala výtku Tominová s tím, že ministerstvo už zahájilo personální audit.

„Nechci v žádném případě lidi propouštět, ale chci, aby byl víc posílen terén,“ podotkla politička.

Podle ní Úřad práce žádal vládu o posílení o 600 zaměstnanců a od ledna 2015 chtěl posílení o dalších 600 lidí. „Nemohu s čistým svědomím žádat o 600 dalších lidí navíc, dokud nebude pořádek na Generálním ředitelství Úřadu práce,“ dodala Michaela Marksová-Tominová.

Bílková: Výhrady jsem slyšela až v pátek v televizi

Odvolaná ředitelka úřadu práce ČTK řekla, že výhrady k řízení úřadu slyšela v pátek poprvé.

„Až do doby vystoupení paní ministryně na tiskové konferenci v televizi jsem neznala důvod svého odvolání, nehovořila se mnou o tom. Nikdy nemluvila ani o tom, kolik lidí by mělo být zařazeno na kterém stupni řízení úřadu práce,“ uvedla dosavadní šéfka úřadu.

Podotkla také, že i jí šlo o to posílit pracovníky v terénu.

Kdo Bílkovou nahradí, není zatím jasné. „Bude okamžitě vypsáno nové transparentní výběrové řízení. Kdo bude pověřen zastupováním paní ředitelky, vám řekneme v nejbližší době,“ sdělila ministryně práce a sociálních věcí. Nyní úřad řídí náměstci ředitelky.

Podle ní krok nebude mít žádný dopad na výplatu sociálních dávek a nesouvisí s výběrem nového dodavatele informačních technologií.

Zaskočení poslanci

Sněmovní sociální výbor byl podle svého šéfa Jaroslava Zavadila (za ČSSD) s prací Marie Bílkové spokojen a odvolání bylo překvapením. „Tam (v úřadech) došlo po situaci po odchodu ministra Drábka a jeho náměstka (Vladimíra) Šišky k poměrně radikální nápravě situace a atmosféry,“ uvedl Zavadil. S ministryní prý krátce telefonoval. Řekl, že důvodem odvolání je „jakýsi audit“.

Postup ministryně práce zaskočil i vládní lidovce. „Za KDU-ČSL po konzultaci s předsedou strany bychom uvítali, kdyby se tyto zásadní kroky projednaly či byly aspoň zmíněny na koaliční schůzce,“ uvedl předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola. Dodal, že na pondělním jednání nepadla o odvolání šéfky úřadu práce zmínka.

Na odvolání Bílkové zareagovala i opoziční ODS. Podle stranické expertky na sociální oblast Lenky Kohoutové ředitelka prokázala ve funkci profesionalitu a odbornou kompetenci. „Paní ministryně se zbavuje zkušených a manažersky zdatných lidí, místo nich se obklopuje lidmi, které vybírá na základě jejich stranické pozice, nikoli odborné,“ uvedla Kohoutová.

Potíže Úřadu práce

Úřad práce od dubna 2011 funguje jako jeden „superúřad“. Zastřešuje krajské pobočky s jednotlivými úřady po republice a vyplácí dávky.

Agendu úřadů práce Bílková spravovala už v roce 2007, kdy na MPSV z pozice vrchní ředitelky služeb zaměstnanosti měla pod sebou i 77 úřadů práce. Později radila náměstkům ministra financí. V čele Úřadu práce ČR měla například stabilizovat systém vyplácení dávek po ukončení sKaret.

Úřad práce má nyní kolem deseti tisíc zaměstnanců. Bílková ho vedla od loňského května.

Bílková musela řešit hlavně nedostatek personálu a potíže s informačními systémy, které řádně nefungovaly. Úřad práce se podařilo posílit o stovky úředníků a sociálních pracovníků. Naposledy vláda před pár měsíci schválila přijetí 600 stovek lidí, dalších 600 bylo v plánu pro příští rok.

Strukturu úřadů práce změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). V dubnu 2011 vznikl „superúřad práce“ s krajskými pobočkami a kontaktními místy po republice. V lednu 2012 se úředníci přestali věnovat jen problematice zaměstnanosti, ale převzali i část agendy od radnic a začali vyplácet dávky. Získali také nový počítačový systém, který působil potíže.

Letos na přelomu roku se navíc museli kvůli pochybením při výběru dodavatele vrátit zas ke staronovým programům. Na ně je smlouva ale jen do konce prosince. Ministerstvo vyhlásilo dílčí tendry na dodavatele systémů, kteří mají zajistit fungování do doby, než vznikne úplně nový systém.

Bílková působila v minulosti na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Věnovala se auditu. V roce 2007 ji tehdejší ministr a pozdější předseda vlády Petr Nečas (ODS) jmenoval vrchní ředitelkou Správy služeb zaměstnanosti. Funkci opustila v roce 2009. Pak řídila na Ministerstvu financí odbor financování kapitol státního rozpočtu, pod který spadá mimo jiné oddělení zaměstnanosti a sociálních věcí.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Najdete na iDNES.cz