Mládek chce miliardy horníkům z OKD poslat přes Diamo. Babišův úřad je proti

  15:28aktualizováno  15:48
Ministerstvo financí odmítá, aby se na řešení nezaměstnanosti v OKD podílel státní podnik Diamo více a s většími privilegii než dosud. Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského by neměl suplovat funkci úřadů práce. Možné uplatnění až 250 horníků z OKD v Diamu ve středu opět projedná vláda.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: NWR

Ve vládě panuje rozkol ohledně toho, jak řešit sociální dopady úpadku největšího moravskoslezského zaměstnavatele - důlní firmy OKD. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navrhl, aby státní podnik Diamo dostal několik miliard korun navíc a na nových projektech na zahlazování důlních škod zaměstnal zhruba 250 z propuštěných horníků.

Diamo by podle Mládka mělo zaměstnat zejména nejohroženější propuštěné zaměstnance OKD. Práci na likvidaci ekologických škod by potom mělo dostávat přednostně - podobně jako má uzavřenou smlouvu na práce ve Stráži pod Ralskem.

Ministr argumentuje mimořádností situace a tím, že pokud budou „likvidátoři škod“ zaměstnáni ve státním podniku, budou mít lepší podmínky, než je můžou potkat v soukromé firmě, která zakázku získá na základě nejnižší nabídnuté ceny.

V souvislosti s tím ministerstvo průmyslu zároveň navrhlo rozšířit počet ročně vypisovaných státních zakázek na likvidaci starých ekologických škod z nynějších deseti na pětadvacet. A aby se tyto projekty koncentrovaly v Moravskoslezském kraji.

Zakázky na likvidaci starých, předprivatizačních ekologických zátěží jsou dnes financovány ze zvláštního účtu ministerstva financí, na nějž plynou peníze z dividend společnosti ČEZ a prodeje státního majetku.

Soud potvrdil úpadek OKD. Do jejího čela jmenoval Lee Loudu

Dalším opatřením, které stejně jako řešení s využitím Diama Mládek předloží ve středu vládě, je vyplácení příspěvků propuštěným horníkům. Jedná se o obdobné opatření, které bylo na začátku milénia použito při útlumu těžby v severních Čechách.

Až po dobu tří let (v závislosti na odpracovaných letech) by propuštění podpovrchoví pracovníci dostávali měsíční příspěvek ve výši osmi tisíc korun, povrchoví sedm tisíc. Horníci starší padesáti let (zejména ti s nižším vzděláním) by mohli pobírat příspěvek až do odchodu do hornického důchodu.

Proti je ministerstvo financí

Proti oběma návrhům, které nese Mládek do vlády, je ale ministerstvo financí. Náměstek Ondřej Závodský na úterním brífinku zdůraznil, že nesouhlasí s tím, aby se zvyšoval počet projektů na likvidaci ekologických škod. „Důsledkem by bylo, že bychom museli vynechat jiné z výdajů, které jdou z privatizačního fondu,” řekl Závodský s tím, že jeho úředníci ani nezvládnou vypsat více než současných deset zakázek ročně.

Zároveň se ohradil proti snaze řešit zaměstnanost v krajích přes Diamo, které by přednostně dostávalo zakázky na likvidaci ekologických škod. Označil to dokonce za brakování privatizačního fondu. Stát by podle něj nestíhal řešit naléhavější ekologické problémy, které přímo ohrožují obyvatelstvo. Například čištění areálu chemičky Spolana v Neratovicích, kde hrozí průsak jedovatých látek do okolí.

Navíc existují i další potenciální zaměstnavatelé. Až 250 lidí z krachující těžařské společnosti by mohlo najít práci v Hlučíně na Opavsku. Obec totiž hodlá revitalizovat Hlučínské jezero. Stavba zhruba za 800 milionů korun je připravena a město, které počítá se státní dotací, už podklady k projektu odevzdalo úředníkům ministerstva pro místní rozvoj. Podle starosty Pavla Paschka je Hlučín ideální lokalitou pro propuštěné pracovníky OKD z Ostravska a Karvinska. Je totiž v přijatelné dojezdové vzdálenosti.

Státní podnik není státní úřad

Podle náměstka Závodského by navíc státní podnik Diamo suploval funkci Úřadu práce.

Připomněl, že kdokoli vysoutěží zakázku na likvidaci škod, může už nyní čerpat od úřadu práce až dvacet tisíc korun na zaměstnání znevýhodněné osoby. A právě do této kategorie budou propuštění horníci pravděpodobně spadat.

Společnost OKD je od pondělí v úpadku. Rozhodl o tom v Krajský soud v Ostravě. Insolvenčním správcem byl jmenován Lee Louda, který působí také jako výkonný ředitel Institutu restrukturalizace a insolvencí při pražské VŠE.

GLOSA: Proč hasit sociální požár v OKD, když firmám chybí lidi?

O způsobu, jakým se bude úpadek firmy s deseti tisíci zaměstnanci řešit, rozhodnou věřitelé na své první schůzi, svolané na 10. srpna. Do té doby mají věřitelé čas přihlásit se se svými pohledávkami. Rozhodovat se bude mezi konkurzem (tedy rozprodejem majetku) a dlužnickou reorganizací.

Podle dokumentace zaslané soudu počítá vedení OKD s tím, že v rámci reorganizace zavře do konce příštího roku minimálně dva ze současných čtyř dolů. Výpověď tak během letošního a příštího roku může dostat až polovina ze současných deseti tisíc zaměstnanců. Pokud se ale nebude insolvenční proces vyvíjet dobře, může být propouštění i rychlejší.

V insolvenčním návrhu, který na sebe těžařská firma OKD sama podala minulý týden, uvádí, že dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, přičemž její majetek nečiní ani 7 miliard. Prozatím ministerstvo počítá s tím, že v brzké době OKD propustí avizovaných 345 lidí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Největší český chrám nákupu změní název na Westfield Chodov

Obchodní centrum Chodov

Na Centru Chodov, které je největším tuzemským nákupním komplexem, od září zasvítí nový název Westfield. Velké...

Minerálky a častější přestávky. Odpočívajícím dělníkům na D1 řidiči spílají

Třinecké železárny

Minerálky, iontové nápoje i nealkoholické pivo dostávají za veder pracovníci náročných provozů v podnicích. Někde mají...

Vedra svědčí prodejům klimatizací, rostou raketovým tempem

Ilustrační snímek

Na velká letní vedra si Češi za posledních několik let již začínají zvykat. Čím dál víc jich také začíná plánovat, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz