Ministři rozhodnou o platech šéfů státních podniků

  5:21aktualizováno  5:21
Komise z ministerstva financí se sešla na Úřadu vlády a stanovila několik zásad pro odměňování šéfů státních podniků. Například, že maximální celková odměna manažera je v rukou ministra, pod něhož státní podnik spadá, a že extra odměny nebudou smět přesáhnout výši ročního základního platu. O osudu opčního programu ČEZu rozhodně až vláda.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Každé ministerstvo by mělo stanovit strop pro celkovou odměnu manažera. Aby nenarostla do nepřijatelných výšin po srovnání hospodářského výsledku s plánem," říká Tomáš Uvíra, zastupující šéf komise z ministerstva financí. Konkrétní výší platů se podle něj komise nezabývala.

Objem odměn, které manažer každoročně dostane, by měl mít následující strukturu: pevný měsíční plat bude tvořit maximálně polovinu toho, co si manažer za celý rok vydělá. Dále roční odměna závislá na výsledcích podniku – ta by měla tvořit minimálně pětinu z celkového ročního příjmu manažera. A střednědobá odměna s výhledem na tři až pět let ve výši nejméně 30 procent.

Poměry opět určí příslušný ministr – například pro ČEZ, MERO nebo Letiště Praha to bude ministr financí, pro Lesy ČR šéf zemědělství.

K tomu je třeba připočítat bonusy, které by nesměly přesáhnout desetinu celkové odměny šéfa. Jejich seznam komise nijak nevymezila. Zřejmě nejcennějším z nich bývá kapitálové životní pojištění, které má například šéf Českých drah Petr Žaluda.

Carové se také vyhnuli rozhodnutí o tom, jestli zachovat opční programy – nechali to na vládě. Nákup akcií podniku za levno pro manažery a jejich následný prodej za vyšší tržní cenu zatím funguje pouze v ČEZ.

Konec výmluv

"Už žádný ministr nebude moci říci, že neví, kolik šéfové jeho podniků berou, a schovávat se za dozorčí radu," pokračuje ve vyjmenovávání zásad Tomáš Uvíra.

Právě překvapení v podobě zlatých padáků pro manažery krachujících ČSA přiměly současnou vládu k založení komise. Odstoupivší manažeři v čele s Radomírem Lašákem mají díky štědrým smlouvám nárok asi na 60 milionů korun. Jejich manažerské kontrakty byly podepsány za bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky, který pak tvrdil, že o nich vůbec nevěděl.

Ministr by tak byl, podobně jako dozorčí rada, zodpovědný za to, že odměny "neulítnou" někam za horizont zásluh manažerů o blaho firmy. Dnes je za to odpovědná dozorčí rada, ale jen formálně.

Odměňování podniků, kde stát drží aspoň třetinový podíl, by se mělo změnit už brzy. Příští týden komise zasedne naposledy, aby doladila právní formulace, a předá hotový dokument ministrům. Vláda ho může ještě upravit, a jakmile ho schválí, začne platit.

Možná už od února by tak mohly nové zásady platit nejen pro nově uzavřené šéfovské smlouvy, ale i pro všechny současné šéfy podniků.

"Ministerstva by dle mého názoru měla začít jednat se stávajícími manažery a tam, kde jsou jejich smlouvy v rozporu se zásadami, je upravit," myslí si Uvíra. Pokud by na změny manažer nepřistoupil, bylo by na ministerstvu, jestli jej nechá u kormidla, nebo ho vymění.

Každoročně by pak ministerstvo posbíralo informace o odměnách manažerů od všech firem a předložilo je do října vládě. "Ta by tak mohla pravidelně posuzovat, jestli je odměňování v pořádku," říká Uvíra.

Začíná personální audit

Souběžně s platovou komisí se rozjíždí další projekt: personální audit dozorčích rad u osmi největších státních firem – ČEZ, ČEPS, ČSA, Letiště Praha, ČD, MERO, ČEPRO a Lesy ČR.

"Audit nesouvisí s odměňovací komisí," upozorňuje Uvíra. Podle Moniky Zahálkové z firmy Industrial Advisors, která audit provádí, by měli manažeři projít písemnými testy z právních a ekonomických znalostí. Kdo z osmi desítek členů dozorčích rad uspěl, by mělo být známo do poloviny dubna.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Další z rubriky

Kraje chtějí víc na dani z paliv, každoročně bojují o peníze na opravu silnic

Oprava povrchu Západní ulice od Chebského mostu po křižovatku s ulicí Dr....

Vedení krajů došla trpělivost s každoročním dohadováním o státním příspěvku na opravy silnic druhé a třetí třídy. Z...

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

ČEZ bude muset zveřejňovat smlouvy. Končí české Palermo, jásá Michálek

ČEZ aktuálně nabízí pět modelů elektromobilů od tří značek: Volkswagen (na...

Energetická společnost ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, které se obchodují na burze, přijdou o dosavadní...

Najdete na iDNES.cz