Šéf budějovického výstaviště Kutner končí, nahradí jej Severin

  7:31aktualizováno  14:54
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, jehož stoprocentním akcionářem je ministerstvo zemědělství, odvolal v polovině dubna ředitele Výstaviště České Budějovice Leoše Kutnera. Vyplývá to z údajů ve Sbírce listin, agentuře ČTK to potvrdil primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda (ANO).

Českobudějovické výstaviště. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Novým ředitelem a předsedou představenstva je Mojmír Severin. Na Výstavišti se pořádá každé léto agrární veletrh Země živitelka.

Stoprocentním akcionářem Výstaviště je od loňského roku Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Podle informací ve Sbírce listin byl Kutner odvolán v polovině dubna. Mluvčí fondu Neli Vesselinova ČTK řekla, že s Kutnerem fond ukončil spolupráci dohodou. Server Euro.cz, který na odvolání upozornil, napsal, že byl odvolán nečekaně.

Fotogalerie

Nový ředitel Severin má zkušenosti z bankovního a agropotravinářského sektoru, působil i v Moneta Money Bank. Vystudoval provozně podnikatelský obor na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

V dokumentu ve Sbírce listin stojí, že „jediný akcionář odvolává (...) z funkce člena představenstva Leoše Kutnera.“ „Pan Kutner nebyl odvolaný, ale spolupráce byla ukončená dohodou,“ řekla ale na dotaz ČTK Vesselinova.

Oznámili mi, že jsem odvolaný, řekl Kutner

„Přijeli mi to oznámit, byl jsem odvolaný, dohoda to nebyla. Když jsem byl odvolávaný, žádné důvody jsem se nedozvěděl. Musel jsem hned vrátit všechny věci. Přijeli z Prahy, udělali si u nás zasedání představenstva a přišli mi oznámit, že představenstvo rozhodlo o mém odvolání a že si přejí, abych skončil hned,“ řekl Kutner.

Týden ještě předával agendu Severinovi. Podle něj mu dozorčí rada ani představenstvo za dva roky, po které byl ve funkci, nic nevytklo. Kritika nezazněla ani na poslední dozorčí radě 4. dubna před Kutnerovým odvoláním.

Vesselinova jako důvody odvolání uvedla manažerská pochybení s dopadem na obchodní a personální vedení společnosti, nepřesné či neúplné informace o hospodářském výsledku a nedostatečnou komunikaci s fondem. To vše Kutner odmítá. Fond má v představenstvu podle něj svého zaměstnance Petra Turečka, představenstvo se scházelo minimálně jednou za měsíc.

„Fond má komplet (obsazenou) dozorčí radu, která se schází minimálně jednou za dva měsíce, takže nevím, jaká další komunikace by tam měla probíhat. Byla dostatečná,“ řekl Kutner.

K financování uvedl, že Výstaviště je auditovanou firmou a představenstvo, dozorčí rada i fond dostávaly výsledky hospodaření za každý měsíc a vždy včas. „Proč bych něco zkresloval, když jsem tam byl nasazený na to, abych to zkreslování ukončil? Neměl jsem k tomu žádný důvod, o zkreslování nemůže být řeč,“ řekl Kutner.

Výstaviště plánuje investice za stovky milionů

Stát obměnil vedení Výstaviště v roce 2016. Podle fondu rozjel nový management potřebné změny, na jejichž základě by se z areálu mělo stát moderní výstaviště, které by sloužilo i jako odpočinková zóna pro trávení volného času. „Věříme, že tato personální změna přinese další očekávaný dynamický rozvoj společnosti,“ uvedl fond v tiskové zprávě.

Finanční ředitel výstaviště a místopředseda představenstva Zdeněk Volf loni ČTK řekl, že vedení Výstaviště chce v příštích letech zbourat pavilony E a F, postavit administrativní budovu za 350 milionů Kč a předělat vstup pro pěší. Letos chtělo Výstaviště investovat 126 milionů korun. Do roku 2022 chce Výstaviště investovat 690 milionů Kč.

Primátor Českých Budějovic dnes ČTK řekl, že nový ředitel Výstaviště Mojmír Severin ho již navštívil. „Přišel se představit, že je novým ředitelem. Jinak bych to nevěděl,“ řekl Svoboda.

Výstaviště s areálem o rozloze 25 hektarů má 27 pavilonů. Jejich výstavní plocha je 6303 metrů čtverečních. Tržby za rok 2016 dosáhly 89,5 milionu Kč, zisk před zdaněním 10,7 milionu. Agrosalon Země živitelka loni přilákal 109.278 lidí, nejvíce od roku 2005.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Zloději DPH se zapotí, podvody na daňových vratkách prakticky vymizely

Peníze zabavené při zásahu Daňové Kobry

Finanční úřady přestaly spoléhat na to, že většina poplatníků je poctivá. Vratky na DPH vyplácejí až po prověření dat z...

Zdravý rozum zvítězí, věří exportéři. Pokud ne, na hranicích budou fronty

Odpůrci brexitu demonstrují v Birminghamu během konference Konzervativní...

Špatná zpráva. Tak hodnotí Asociace exportérů úterní odmítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu. Může být ale...

Cena dřeva za rok klesla o polovinu. Na kůrovci se dá ale i dobře vydělat

Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém.

Pro majitele lesů je to pohroma. Cena za kůrovcové dřevo balancuje na hranici ziskovosti a nic nenapovídá tomu, že se...

Najdete na iDNES.cz