Ministr práce: Všechny úsporné škrty jsou mi proti srsti

  1:10aktualizováno  1:10
Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka přinese ve středu na jednání vlády škrty v dávkách ve výši 12 miliard korun. Jeho kolegovi ministru financí Eduardu Janotovi, který mu škrty zadal, je to prý málo. "Mých dvanáct miliard a to, že nevalorizujeme důchody rozpočet stejně nezachrání," myslí si Šimerka.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka je přesvědčený, že větší úspory než 12 miliard ve svém resortu nenajde. Šetřit podle něj mají jiné resorty. | foto: ČTK

Neosypete se, když slyšíte formulaci škrty v sociálních dávkách? V poslední době zaznívá docela často.

Ne. I když všechny škrty jsou mi proti srsti, pokud jsou navrhované v rychlosti a pouze na rok 2010.

Vaše ministerstvo příští rok vyplatí na důchody, podpory v nezaměstnanosti a další dávky 487 miliard korun, ale na sociálním pojištění vyberete jen 337 miliard. Něco je zřejmě špatně.

Podívejte se také na rozpočty jiných resortů a zkuste najít resort, který více vybere, než vydá.

Ministr financí od vašeho resortu chtěl, aby našel úspory 16 miliard, vy jste našel jen 12. Proč nechcete škrtat?

Není pravda, že nechci škrtat. Původně byla představa, že najdu 21 miliard úspor na dávkách. To by znamenalo navrhnout některé dávky k úplnému zrušení. Je potřeba se podívat i do jiných kapitol.

Není lepší začít škrtat už teď? Maďarsko a Lotyšsko to nechaly dojít až na pokraj státního bankrotu, zachránil je až MMF a pak byly nuceny seškrtat důchody, dávky a platy státních zaměstnanců plošně o desítky procent.

Nechci srovnávat Českou republiku s těmito státy. Přinesl jsem škrty a ještě také příjmy do rozpočtu, které v součtu výrazně přesahují Janotův požadavek. (Šimerka navrhuje zrušit slevy na sociálním pojištění pro firmy, přesunout výplatu nemocenské na firmy na tři týdny místo dvou a zvýšit firmám stropy na odvod sociálního pojištění, pozn. red.)

Přesto je ministr Janota nespokojen, že jsem škrtů přinesl málo. Nejsem ekonom a nikdy jsem nepochopil, proč není jedno, jestli vyberu do rozpočtu více peněz na pojistném nebo škrtnu výdaj z rozpočtu.

Rozdíl je v tom, že když firmy necháte odvádět více na pojistném, budou muset více propouštět. Přibude lidí na podpoře.

Připouštím, současný systém dávek je dlouhodobě neudržitelný, úspory se hledat musí. Zrevidovat podmínky pro přiznávání všech dávek, které jsou. Podívat se na to, jestli všechny sociální dávky musí nadále existovat.

Které dávky jsou kandidáty na úplné zrušení?

To je otázka několikaměsíční analýzy. Bude záležet, kudy se sociální politika nové vlády bude ubírat. Existuje například doplatek a příspěvek na bydlení. Dá se z toho udělat jen jedna dávka. Systém by se měl zpřehlednit a zjednodušit.

Asi 40 procent populace pobírá nějaké dávky. Je podle vás v pořádku, aby byl každý druhý nebo třetí Čech považován za potřebného a bral od státu?

S číslem nechci polemizovat. Lidí, kteří pobírají cokoliv navázaného na státní rozpočet, je poměrně hodně. Ale ti lidé si na to celý život platí, není to milodar ze státního rozpočtu.

Kde byste tedy úspory hledal? Snížil byste mzdy státním úředníkům, řekněme, o jednotky procent?

Jedno procento je včetně sociálního pojištění 1,8 miliardy korun. Pár miliard by se ušetřilo, neznamenalo by to nějaký katastrofální zásah do životní úrovně zaměstnanců. Ale škrtání platů je vždy velmi nepříjemná záležitost.

Na důchodech se příští rok vyplatí o 40 miliard víc, než se vybere na důchodovém pojištění. Kde bude brát stát na důchody za několik let?

Do loňska se vybralo víc, než se vyplatilo, loni o 21 miliard víc. Problém je, že přebytky se rozplynuly ve státním rozpočtu a utratily se za něco jiného. Kdyby se to využívalo jen na důchody, tak by se krizové roky, jako je tento, snáze překonaly. Na důchodové reformě se pracuje už řadu let, je to otázka politické dohody. Její efekt je však dlouhodobý, projeví se v řádu let.

Proč v době, kdy v rozpočtu chybí 230 miliard, požadujete peníze na valorizaci důchodů? Nedávno zveřejněná analýza MPSV o životní úrovni českých domácností konstatuje, že důsledky krize nejméně dopadají právě na důchodce, inflace byla jednoprocentní.

U důchodců by se měl růst životních nákladů počítat jinak než u populace v produktivním věku, je vyšší než růst inflace. Průměrný důchod se vzdaluje od průměrné mzdy a důchodci jsou odkázáni jen na tento příjem.

Ale co když na to stát prostě nemá, aby dnešním důchodcům přidal? Chcete na úkor růstu důchodů zadlužovat další generaci?

Řekněte to důchodcům.

Je to podobně nepříjemné jako snižovat platy zaměstnancům?

Nepříjemné je, že neumíme vybrat dost peněz do rozpočtu, abychom na důchodech nemuseli šetřit. Proč necháváme daňové úniky? Proč neumíme účinně omezit korupci? Předražené státní zakázky? To mi na tom vadí – neumíme přivést do státního rozpočtu dost peněz, abychom nemuseli šetřit na úkor těch nejpotřebnějších.

Ale vy jste přece teď ministr, vy máte moc dělat něco s korupcí. Minimálně ve vašem resortu.

Tam konám, odhalením zneužívání příspěvku na péči ušetřím několik desítek milionů. Ale podívejte se na miliardové zakázky mimo můj resort, tam jsou úspory.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Premium

Hledání důvodu sesuvu na D8 se dostalo do patu. Pro obě strany je to úspěch

Šest let vyšetřování a miliony korun utracené za posudky. Ani nejnovější revizní takzvaný superposudek však na viníka...

Premium

Penzion na farmě jako dotační past. EU chce zemědělcům omezit podporu

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz