Ministr Nečas: Nechápu hysterii kolem důchodů

  16:17aktualizováno  4. července 17:01
Od 1. července se lidem vyplatí marodit. Za první tři dny nemoci v tomto období dostanou 60 procent vyměřovacího základu. Od ledna opět nic. "V případě nemoci jsme navrhli standardní západoevropské opatření, o kterém tam nikdo nediskutuje," odpovídal čtenářům iDNES.cz ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Místopředseda ODS Petr Nečas odpovídá čtenářům iDNES.cz | foto: Lenka NejezchlebováiDNES.cz

To, že nemocní nedostanou od prvního ledna opět žádné peníze, se řadě z nich nelíbí. Ministr Nečas tak dostával mnoho otázek právě tohoto charakteru. Na část z nich však z časových důvodů nestihl odpovědět.

Stát bude od ledna nemocenskou vyplácet až od patnáctého dne nemoci, předchozích deset pracovních dní hradí zaměstnavatel: sedm dní formou náhrady mzdy, první tři dny dostane zaměstnanec neplacené volno.
- čtěte více o změnách nemocenské

. Odpovědi Petra Nečase čtěte zde

Podle Nečase jsou první tři dny bez nároku na náhradu standardní. "Karenční lhůta je zavedena ve dvanácti z patnácti starých členských zemí EU. Přinesla jednoznačné výsledky," uvedl Nečas.

Počet prostonaných dnů klesl o 11 procent
"Počet ukončených pracovních neschopností klesl o 28 procent, počet prostonaných dnů o 11 procent, počet nemocí kratších čtrnácti dnů poklesl na polovinu," vypočítal Nečas.

Podle ministra se karenční lhůta vykompenzuje. "Na základě rozhodnutí Ústavního soudu snížíme v příštím roce odvody na nemocenské pojištění placené zaměstnancem jako kompenzaci za vedení třídenní karenční lhůty," uvedl.

Prioritou je absolutní zdraví horníků
Otázky čtenářů iDNES.cz směřovaly také k důchodové reformě, jejíž první fázi minulý týden schválili ve třetím čtení poslanci. Čeká už jen na podpis Senátu a prezidenta. Měla by začít platit v roce 2010.

Čtenářům se například nelíbilo, že horníci budou odcházet do důchodu v 65 letech. To ale ministr vyvrátil. "Žádný horník do důchodu v 65 letech nepůjde. Neumožní mu to takzvané expoziční doby, které stanovují maximální povolenou dobu pobytu v dole," uvedl.

"Naším cílem je vytvořit systém, kdy horník opouští práci v dole v mladším středním věku, s nepodlomeným zdravím a se schopností se rekvalifikovat na jinou profesi. Nechceme pokračovat v systému, kdy je 20letou či 25letou prací v dole devastováno zdraví horníků. Naší absolutní prioritou je ochrana zdraví horníků," uvedl.

Otázky směřovaly i k penzijnímu pojištění. "Nechápu hysterii, která se vyvinula. Chceme umožnit vyvedení části prostředků důchodového pojištění do fondového systému, ale nesmí to prohloubit deficitní tendence veřejných financí," uvedl na protesty proti penzijní reformě Petr Nečas.

Milion stávkujících je úsměvný
Důchodová reforma tak mezi lidmi vyvolává řadu protestů. Zatím největším byla stávka odborářů, která se uskutečnila 24. června. Co na tuto stávku říká ministr Nečas?

Odbory tvrdí, že stávky se účastnil milion lidí. "Toto číslo, včetně sympatizantů, je jen úsměvné. Mimochodem, odborová centrála zveřejnila tento údaj již v předvečer stávky, to je v pondělí. To o jeho důvěryhodnosti vypovídá vše," uvedl.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Najdete na iDNES.cz