Podporu z potravinářského programu čerpaly firmy z holdingu Agrofert, Madeta nebo například společnost Hamé. Vláda v květnu uvedla, že dotační program bude zrušen od příštího roku jako součást jejího ozdravného balíčku. V příštích dvou letech se má podle plánu vlády v zemědělských dotacích ušetřit přes deset miliard ze státního rozpočtu. Ministerstvo doposud neuvedlo, že dotační program se zruší letos.
Dotace na zvýšení kvality zpracování zemědělských produktů nebo zvyšování konkurenceschopnosti potravinářských podniků čerpaly hlavně podniky, které zpracovávají maso jako Vodňanská drůbež, Maso uzeniny Písek či mlékárny jako například Olma nebo Mlékárna Klatovy. Využívala je i společnost Bohemia Sekt nebo Intersnack, která vyrábí brambůrky Bohemia Chips. Vyplývá to z informací o příjemcích dotací na webu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).
Česko už nemá levné potraviny, ceny vystřelily skokově. Jinde rostly postupně |
Dotace u některých firem dosahovala v loňském roce kolem 20 milionů Kč. Téměř 22 milionů dostal například jeden z největších zpracovatelů masa Rabbit Trhový Štěpánov. Největší česká mlékárna Madeta loni čerpala 19 milionů korun. Podobnou částku čerpal také výrobce lahůdek a rybích produktů Delimax.
Vláda zatím neuvedla, které konkrétní dotace by se měly v příštích dvou letech v zemědělství seškrtat. Dotace pro potravinářské firmy byl jediný program, který zmínil již bývalý ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). V květnu řekl, že od příštího roku na něj bude „nula korun“. O zrušení programu pro letošní rok se rozhodlo ještě za jeho působení na ministerstvu zemědělství. Dokument, ve kterém se uvádí, že na program není dostatek finančních prostředků, Nekula podle webu ministerstva podepsal v červnu.
Nejkvalitnější potraviny jsou české, zjistila inspekce. Nejhorší přicházejí z Asie |
Dotační program využíval také Drůbežářský závod Klatovy, který patří k největším zpracovatelům drůbeže. Generální ředitel podniku David Bednář ČTK řekl, že firmu o zrušení dotace před několika týdny informoval SZIF. Podniku sdělil, že na dotační program nebyly vyčleněny peníze ze státního rozpočtu ČR. Bednář upozornil na to, že firmy s dotací počítaly při plánování svých investic. Běžně podle něj tato dotace pokryla firmám zhruba 20 procent investic například do technologií. Nyní budou muset již rozpracované projekty hradit z vlastních zdrojů, dodal.
Peníze pro dotační program loni na konci listopadu schválila Poslanecká sněmovna. Částka určená na národní dotace klesla pro letošní rok z pěti miliard na 2,7 miliardy korun. Financování programu na podporu pro potravinářské podniky klesla ze 750 milionů na 230 milionů korun.
I přes změny nechce ministerstvo posílat programy na nové schválení do sněmovny. „Aktualizace změn se k projednání nezasílá. V případě nedostatku finančních prostředků má ministerstvo zemědělství vyhrazeno právo dotační program nerealizovat,“ vysvětlil mluvčí.
Na pohodu skotu už nejsou peníze
Zároveň stát zrušil dva programy na podporu pohody zdraví skotu a to jak dojeného, tak na maso. Loni v něm proplatil 310 milionů Kč, podobnou částku by podle Bílého nejspíš proplatil i letos. Důvodem je podle Bílého „výhradně nedostatek veřejných financí, úřad byl nucený k úsporám.
Na zrušení si postěžoval ředitele Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát. „Zavedení dotace na welfare pro masný skot vzešlo z iniciativy našeho svazu, který ve spolupráci s ministerstvem vypracoval návrh několika opatření zlepšující životní podmínky zvířat, které se následně zpřesňovaly, aby mohly být notifikovány na úrovni Evropské komise. Po několikaměsíčním komplikovaném procesu se podařilo v roce 2019 program úspěšně uvést v život a když si něj chovatele zvykli, byl po 4 letech fungování zrušen,“ podotkl ředitel.
V zemědělství se musí ušetřit deset miliard na dotacích. Není jasné kde |
Šťastný z rušení dotací není ani prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, který to považuje za nesystémové a nezodpovědné rozhodnutí. „Počet chovatelů dojeného skotu se neustále snižuje a rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy je mléko do mlékáren dodáváno pod výrobními náklady,“ sdělil serveru iDNES.cz.
Nyní komoru kontaktují „rozčarovaní“ chovatelé skotu, kteří nevědí, jak se mají k celé věci postavit. „Někteří z nich měli již naplánované investice v různých fázích realizaci a hrozí, že bez dotační podpory si je nebudou moci dovolit. Současně měly dotační tituly 2sloužit jako motivační faktor pro ostatní chovatele při rozhodování, zda se do značně nákladné investice pustit, nebo ne,“ doplnil.