Ministerstvo definovalo českou potravinu, ze tří čtvrtin musí být zdejší

  0:10aktualizováno  0:10
Ministerstvo zemědělství chce po letech sporů konečně stanovit, jakou potravinu lze označit za českou. Tuzemské jídlo je podle návrhu takové, které pochází od výrobce v České republice a ze 75 procent obsahuje české suroviny. Některým výrobcům to však přijde absurdní.
Ministerstvo definovalo českou potravinu, je ze tří čtvrtin tuzemská (ilustrační snímek).

Ministerstvo definovalo českou potravinu, je ze tří čtvrtin tuzemská (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Z obchodních řetězců se stávají zapřisáhlí patrioti. Penny market zaplavil své prodejny českými vlaječkami již před dvěma lety, v posledních týdnech se k němu se svou kampaní Z lásky k Česku přidal i Kaufland. Nejen s potravinářskou inspekcí nebo Ministerstvem zemědělství, ale i mezi sebou se však obchodníci často přeli, co to ta „česká“ potravina vlastně je.

Ministerstvo chce nyní spory definitivně ukončit a v chystané změně vyhlášky o způsobu označování potravin navrhuje jasnou definici české potraviny.

Podle návrhu by producent, který chce svůj výrobek takto označit, musel splnit tři podmínky. Potravina by musela být vyrobená na území České republiky, což může znamenat jen její zabalení. Podnik by zde však musel také mít sídlo a z tuzemska by muselo pocházet nejméně 75 procent surovin.

Co ještě vyhláška zavádí?

  • Potraviny obsahující pouze aroma, ne samotnou složku budou muset být označeny „s příchutí“.

  • Určuje, jak budou muset řetězce informovat o pěti zemích, z nichž v největší míře pocházejí dodavatelé prodávaných potravin.

  • Zpřesňuje a zjednodušuje způsob informování o nezáměrných alergenech v potravinách.

  • Stanovuje způsob označování geneticky modifikovaných potravin.

Podle odůvodnění k návrhu vyhlášky je tříčtvrtinový podíl jednoduchým pravidlem, které nikomu nebrání, aby byl podíl české suroviny vyšší. Zároveň však neomezuje výrobce, kteří pro své produkty používají například koření, jež v Česku neroste. Podobné podmínky používá například i Potravinářská komora pro svou značku Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou.

„Definice je primárně určena pro spotřebitele, protože dnes není jasně určeno, za jakých podmínek obchodní řetězce dávají označení český výrobek. Je zde spousta možností, za kterých s tím může být spekulováno, a nemáme ani jasné parametry, za kterých by to mělo být sankcionováno,“ zdůvodnil přípravu jasné definice už dříve ministr zemědělství Marian Jurečka.

Vyhláška by se však neměla týkat jen definice českého jídla. Nově by měla také zakázat používání názvů na obalech potravin, které by zákazníci mohli zaměnit s produkty jasně definovanými v legislativě.

Jde zejména o zdrobněliny a odvozeniny názvů uzenin a jiných jídel, jejichž složení je jasně předepsáno ve vyhlášce a výrobci se snaží nepatrnými změnami slov tyto předpisy obejít. Místo vodky se pak na pultech objevuje „vodečka“, místo loveckého salámu „lovečák“.

Někteří výrobci budou muset měnit obaly

Zákaz takové praxe však může dopadnout i na producenty kvalitních potravin. Například „Kančí biolovečák“ Josefa Sklenáře z farmy Sasov, jednoho z nejznámějších českých ekologických zemědělců, získal ocenění Biopotravina roku 2010. Pokud vyhláška projde, bude zřejmě muset i on měnit obaly.

„Přijde mi to absurdní. Každý ví, že když si koupí poličánek, tak to asi nebude poličan. Navíc pokud zákazník nerozhodne o tom, že chce kupovat kvalitní výrobek, tak může ministerstvo vymýšlet, co chce, a stejně ho k tomu nedonutí,“ říká Sklenář, pro kterého to bude znamenat minimálně náklady na nové obaly.

V minulosti už podobná kreativita s názvy vedla i ke sporům mezi samotnými výrobci. Společnost Kostelecké uzeniny chtěla dosáhnout toho, aby konkurenční výrobce Pejskar z Police nad Metují nemohl používat značku Poličák. Slovo se podle Kosteleckých uzenin až příliš podobalo právě poličanu, který vyrábějí Kostelecké uzeniny.

Úřad pro průmyslové vlastnictví však letos v lednu rozhodl, že značka spotřebitele nijak nemate, a používání „poličáku“ dovolil.

Podle Karla Hanzelky, mluvčího holdingu Agrofert, ke kterému Kostelecké uzeniny patří, by po účinnosti vyhlášky mohlo dojít i k zákazu výrazu poličák, i když konečné slovo by měl až případný soud. K tomu však už, aspoň v tomto případě, nedojde. Pejskar i přes úspěch ve sporu nakonec přestal salám vyrábět.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Cifršpioni zajistili rekordní částku, jedná se o více než sedm miliard

Ilustrační snímek

Česká finanční zpravodajská jednotka FAÚ má za sebou nejúspěšnější rok ve své historii. Za loňský rok cifršpioni...

Cena dřeva za rok klesla o polovinu. Na kůrovci se dá ale i dobře vydělat

Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém.

Pro majitele lesů je to pohroma. Cena za kůrovcové dřevo balancuje na hranici ziskovosti a nic nenapovídá tomu, že se...

Zdravý rozum zvítězí, věří exportéři. Pokud ne, na hranicích budou fronty

Odpůrci brexitu demonstrují v Birminghamu během konference Konzervativní...

Špatná zpráva. Tak hodnotí Asociace exportérů úterní odmítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu. Může být ale...

Najdete na iDNES.cz