Další kontroly dotací. Auditoři EU si došlápli i na ministerstvo průmyslu

  16:13aktualizováno  16:13
Evropští auditoři zkoumali koncem června dotační program ministerstva průmyslu a obchodu na inovace. Ten má v současnosti kvůli vysoké chybovosti pozastavené platby z Bruselu. Kontroloři EU jej zkoumali v době, kdy se v tuzemsku řešila i předběžná auditní zpráva, podle které je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

Evropští auditoři se na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) zajímali o operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), ze kterého může ČR do konce příštího roku vyčerpat 4,3 miliardy eur (110 miliard korun). Tento program má však od loňského dubna zastavené platby z Bruselu a MPO projekty proplácí ze státního rozpočtu. 

Důvodem pozastavení byla vysoká chybovost. U projektů z let 2015 až 2017 dosáhla 14 procent, píše Deník N. Evropští auditoři se však programem zabývali kvůli tomu, jakým způsobem české úřady kontrolují, jestli o dotace žádají malé a střední podniky a nikoli firmy, které se za malé jenom vydávají. Dotace z OP PIK jsou totiž primárně určeny pro menší firmy.

„Audit Evropské komise se uskutečnil od 24. do 28. června,“ potvrdil deníku Marian Piecha, náměstek ministra průmyslu, který má evropské fondy na starost. To, že se audit zaměří na žádosti malých a středních podniků, list zjistil také ze zápisů z květnového zasedání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy.

„Velký audit by měl zkoumat, jak probíhají kontroly malých a středních podniků. Všechny žádosti z let 2015–2017, které mají být proplaceny v roce 2019, musí být zkontrolovány, zda odpovídají této definici – jde o zhruba 270 žádostí měsíčně,“ uvedl na tomto zasedání Piecha.

Z programu čerpá i Agrofert

MPO zatím výsledky kontroly nezná. Piecha předpokládá, že by resort mohl mít závěrečnou zprávu k dispozici letos na podzim. Od této zprávy se podle něj odvíjí i obnovení proplácení dotací z Bruselu.

Evropská komise je také ohledně nedávného auditu zdrženlivá. „Můžu pouze potvrdit, že audit provádí útvary Evropské komise,“ reagovala mluvčí Komise Lenka Stránská na otázky, zda evropští auditoři dorazili na MPO.

Z programu OP PIK čerpá dotace i skupina Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, a to na 19 různých projektů, přičemž část z nich spadá i do problémového období 2015-2017. Server iRozhlas.cz začátkem července uvedl, že z národního rozpočtu bylo Agrofertu v souvislosti s investičními dotacemi proplaceno zhruba 170 milionů korun.

OP PIK je jeden z největších tuzemských dotačních programů financovaných EU. V rámci čerpání si však ve srovnání s ostatními vede nejhůře. Podle poslední zprávy ministerstva pro místní rozvoj z května letošního roku OP PIK zatím požádal o proplacení přibližně pětiny peněz.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Záchranářům zůstanou „staré“ vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

Ilustrační snímek

Hlavním prostředkem pro vzájemnou komunikaci mezi policií, hasičskými sbory a záchrannou službou zřejmě zůstanou...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz