Program za miliardy dá práci desítkám tisíc lidí, slibuje Müllerová

  14:25aktualizováno  14:25
Ministerstvo práce představilo sedmibodový recept na rekordní nezaměstnanost. Sedm miliard korun rozdělí na podporu firmám a začínajícím podnikatelům, zkrácené úvazky nebo poradenství. Firmy, které dají práci člověku do 30 let, by mohly v prvním roce získat 288 tisíc korun.

Ministryně práce Müllerová chce krotit nezaměstnanost. Slibuje desítky tisíc nových pracovních míst. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ministryně práce Ludmila Müllerová očekává, že díky opatřením by měly získat práci desítky tisíc lidí. Program má vytvořit nová místa i udržet ta stávající, která jsou v ohrožení, protože firmy nemají zakázky.

Mimo jiné by se měl zjednodušit loni zavedený kurzarbeit, při kterém se firma a stát podílejí na nákladech na nevytížené zaměstnance za předpokladu, že je firma nevyhodí, ale nechá rekvalifikovat. Stát sice na kurzarbeit víc peněz nepřidá, ale zmírní některé své požadavky. To se týká třeba podmínky, aby firma doložila pokles tržeb z prodeje o více než 20 procent za předchozí čtvrt roku. Nově se propad příjmů bude posuzovat za provozovnu, což by mělo pomoci nejen firmám, které na tom jsou špatně jako celek, ale i jednotlivým pobočkám v problémech.

Dalším cílem je pomoc při hledání práce lidem do 30 let. Firmy, které takového člověka zaměstnají, budou moci získat od státu na jeden rok měsíční podporu 24 tisíc korun, celkem tedy 288 tisíc. Další jednorázový příspěvek půjde na vybavení související s vytvořením pracovního místa.

Jednu miliardu z plánované sedmimiliardové porce použije stát na rekvalifikace čerstvých absolventů a individuální poradenství. Cílem je pomoci mladým bez praxe, kteří jsou v evidenci déle než čtyři měsíce.

Stát "zadotuje" odvážné podnikavce bez práce

Šanci dosáhnout na státní peníze a snížit si náklady by měli mít i nezaměstnaní odvážlivci, kteří se vrhnou na podnikání. Pokud se jejich podnikatelský záměr zalíbí konkrétnímu úřadu práce, budou moci získat 40 až 80 tisíc korun. Podmínkou však bude činnost provozovat po určitou minimální dobu, na které se obě strany dohodnou. Zpravidla to bude jeden až dva roky, tvrdí ministerstvo. Problém by však nastal ne chvíli, kdy by dotyčný zkrachoval. "Příspěvek by se musel vracet. Jde o určitou pojistku," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Více peněz od úřadů práce by měly dostat i ty firmy, které zaměstnají více než jednoho člověka na zkrácené pracovní úvazky. Účelem podpory je pomoci s hledáním práce matkám s dětmi, lidem, kteří pečují o blízkou osobu a dlouhodobě nezaměstnaným.

Nezaměstnanost v Česku je nejvyšší v historii. Bez práce bylo v únoru 593 tisíc lidí, o jedno pracovní místo soupeří 17 zájemců (více o únorové nezaměstnanosti zde).

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Najdete na iDNES.cz