NKÚ pokáralo ministerstvo financí za neexistující pohledávky v účetnictví

  8:16aktualizováno  10:56
Ministerstvo financí vykázalo v účetnictví za rok 2017 neexistující pohledávky spojené s evropskými penězi, vyplývá z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Další nedostatky se týkaly vykazování peněžních toků z provozní činnosti ministerstva. Kontroloři doporučují, aby ministerstvo upravilo účetní předpisy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Naopak pozitivním shledává kontrolní úřad fakt, že ministerstvo financí (MF) začalo v roce 2017 tvořit rezervy na sanace ekologických zátěží. Ministerstvo financí podle NKÚ v účetnictví Národního fondu vykazovalo neexistující pohledávky za Evropskou komisí za programové období 2004 až 2006 zhruba 600 milionů korun.

„Riziko nesprávného vykázání pohledávek za Evropskou komisí v souvislosti s programovým obdobím 2004-2006 je však vyšší, týká se celého v rozvaze vykázaného nároku ve výši téměř 5,7 miliardy korun,“ upozornili kontroloři.

Existuje podle nich reálné riziko, že pokud MF nezmění stávající postupy, bude i za programové období 2007 až 2013 v účetní závěrce za rok 2018 vykazovat neexistující pohledávky spojené s evropskými penězi.

Ministerstvo financí se ovšem brání. „Z pohledu Národního fondu zatím nedošlo k finančnímu uzavření programového období 2004 - 2006 a nejedná se tedy o nesprávné vykázání pohledávek za EK. Za finanční uzavření je považován stav, kdy již neprobíhají žádné finanční toky v rámci předmětných operačních programů. MF však za dotčené programové období ještě obdržení prostředků ze strany EK očekává,“ napsalo ministerstvo v prohlášení.

MF dále v účetní závěrce za rok 2017 vykázalo rozvahové závazky vůči subjektům, jimž byly předfinancovány výdaje, a to ve výši přesahující 5,6 miliardy korun. U těchto závazků přitom podle NKÚ není jisté, jestli budou v plné výši uhrazeny.

Finanční správa zavedla nová daňová přiznání bez rozmyslu, tvrdí NKÚ

V přehledu o peněžních tocích pak ministerstvo nesprávně vykázalo operaci za více než 71 miliard korun v rámci peněžních toků z provozní činnosti, která se týkala změny stavu dlouhodobých závazků a která navíc nebyla spojena s žádným peněžním tokem.

„Jednalo se pouze o nepřesné vykázání jedné operace v přehledu o peněžních tocích, která však byla správně zaúčtována a celkový tok peněžních prostředků za období roku 2017 byl v uvedeném přehledu vykázán správně. Tato nesprávnost neměla dopad do hodnoty aktiv a pasiv ani výsledku hospodaření. Nedostatky zjištěné ze strany NKÚ nemají za následek vznik finanční ztráty nebo nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky a s majetkem státu,“ reagovalo ministerstvo financí.

Nejvyšší kontrolní úřad ministerstvu doporučil, aby upravilo účetní předpisy. Například způsob naplnění některých položek přehledu o peněžních tocích je podle názoru NKÚ upraven nejednoznačně, takže vykázané číselné údaje mohou kvůli tomu podávat informace lišící se od skutečnosti.

„Počínaje roční účetní závěrkou za rok 2018 ministerstvo financí již sestavuje přehled o peněžních tocích také s přihlédnutím k Mezinárodnímu účetnímu standardu pro veřejný sektor, čímž by k nepřesnostem tohoto druhu již nemělo docházet,“ uzavírá ministertvo financí. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Miliony neutečou. Auditor mýta bude i bez tendru

Ilustrační snímek

Až v lednu odstartuje nový systém kamionového mýta na bázi satelitní technologie, musí na výběr někdo dohlížet. Jinak...

Moravský burčák z Maďarska. Inspekce rozjela kontroly na plný plyn

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce kontrolovali prodej...

Kontroly burčáku jsou v plném proudu. Inspektoři zatím navštívili sto prodejních míst, přičemž čtyřicet procent vzorků...

Vyšší zdanění loterií rozpočtu ani prevenci nepomůže, míní odborníci

Ilustrační snímek

Odborná veřejnost kritizuje připravovaný daňový balíček, který počítá s vyšším zdaněním hazardu. Podle expertů na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz