MF vymýšlí, jak vybrat více daní. Lidem se nechce platit. Ilustrační foto

MF vymýšlí, jak vybrat více daní. Lidem se nechce platit. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Češi, plaťte daně. Ministerstvo řeší, jak zvýšit počet plátců

  • 913
Ministerstvo financí si nechalo provést analýzu, jak zvýšit ochotu lidí a firem platit dobrovolně daně. Chce jít hlavně metodou "cukr a bič", tedy kdo se přizná, dostane menší trest. Resort však naprosto vylučuje daňovou amnestii, k níž sáhly některé evropské země. Naopak zvažuje mediální kampaň.

Žije medvěd v lese? Podobně postavenou otázku dostali k řešení úředníci ministerstva financí zabývající se daněmi: platí lidé a podniky v Česku ochotně daně? Nápověda: nejsou to chytáky.

V půlce roku se ptal dopisem premiér, proč neroste výběr daně z přidané hodnoty, když je nižší sazba zvýšená o čtyřicet procent. Mezi důvody úředníci zahrnuli i dojmy ze svého neformálního průzkumu mezi poplatníky: klesající ochota platit vyšší daň provázená výroky "této vládě už ani korunu".

Ministerstvo financí nyní zveřejnilo analýzu, jak zvýšit ochotu poplatníků dobrovolně platit daně, kterou si zadala vláda. V praxi navrhuje zvýraznit hru na hodného a zlého policajta, více sladit i bičovat. Naopak zavrhuje jako nevýhodnou variantu jednorázové daňové amnestie, kterou svým občanům nabídlo několik evropských států v honbě za dodatečnými příjmy do prázdných pokladen.

Pro příležitostné daňové opozdilce bude pozitivní změnou, která je již v běhu, zmírnění sankcí za pozdní podání daňového přiznání. Podle analýzy je například automatické udělování pětisetkorunové pokuty, které zavedl nový daňový řád při delším než pětidenním zpoždění, v praxi kritizované a v řadě případů - například u stokorunových daní z nemovitosti - příliš tvrdé. Nově bude platit, že kdo bude spolupracovat a přiznání opožděně podá, pokutě se vyhne.

Kdo se sám udá, zaplatí menší sankce

S novým daňovým řádem se řada postihů zautomatizovala, protože trest, jehož výše a (ne)udělení je na úvaze berního úředníka, vytváří korupční podhoubí. Analýza naopak vidí ve větším rozlišování v přístupu mezi spolupracujícími a nespolupracujícími poplatníky jeden z klíčů k lepšímu výběru daní.

Tento princip v Česku v některých případech již platí, například ten, kdo se sám dodatečně "udá", obvykle platí nižší sankce než ten, komu doměří daň kontrola. U čistě kriminálních případů zkrácení či neodvedení daně také funguje účinná lítost, tedy včasné doplacení všech závazků. S novým trestním zákoníkem se od konce roku 2010 snížily i maximální možné tresty vězení.

Určitým oslazením života daňového poplatníka, o kterém se mluví již delší dobu, může být v budoucnu zřízení infocentra, call centra nebo webových stránek, kde by se soustředily otázky a řešení nejčastějších problémů.

Na druhou stranu autoři navrhují, aby v některých případech zasvištěl bič berního úředníka častěji a výrazněji. Přibýt by podle nich měl trest za prohřešky, při kterých nejde přímo o peníze. Lepší výběr a kontrolu daní podle nich komplikuje fakt, že řada podnikatelů nyní beztrestně ignoruje žádosti o vydání účetnictví v elektronické formě.

Neefektivně se údajně také trestají "létající" jednatelé, kteří přeskakují z jedné problematické společnosti do druhé. A konečně dávají na zvážení vytvoření společných týmů berních úředníků a policie či speciálního týmu uvnitř finančních a celních orgánů pro vyhledávání a získávání důkazů u zvlášť sofistikovaných daňových úniků.

Podle náměstka ministra financí přes daně Ladislava Minčiče by ke konci roku také mohla přijít na řadu mediální osvěta. Díky podpisu několika mezinárodních dohod se čeští financové dostanou k údajům o úložkách v daňových rájích. "Díky kampani se dozvědí, že o nich víme," říká Minčič.

,