Státní rozpočet pro příští rok by měl být se schodkem 40 miliard

  12:13aktualizováno  13:43
Ministryně financí Alena Schillerová oznámila, že státní rozpočet na příští rok počítá se schodkem 40 miliard korun. Oproti předchozím plánovaným 50 miliardám se tak o jednu pětinu snížil. Schillerová to oznámila v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ministryně financí Alena Schillerová | foto: iDNES.cz

Podle Schillerové v červenci upravili makroekonomickou prognózu a přepočítali aktuální příjmy, přičemž zjistili, že schodek rozpočtu bude nižší, než se očekávalo. Ministryně přitom počítá s tím, že díky zvýšení platů lze očekávat větší daňové a sociální odvody, které tvoří více než polovinu příjmu rozpočtu. Proto by měl být schodek podle Schillerové nižší.

„Do konce srpna musím předložit rozpočet do systému eKlep a rozhodla jsem se, že předložím rozpočet se schodkem 40 miliard korun,“ uvedla Schillerová.

26.srpna 2018 v 13:17, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 14:54

Ministerstvo financí snižuje deficit pro rok 2019 o 10 mld. Kč. Plánovaný deficit na rok 2019 tak klesne z 50 mld. Kč na 40 mld. Kč. Snížení deficitu je dáno vyššími příjmy v důsledku očekávaného růstu objemu mezd a platů v ekonomice. https://t.co/SBwHzdbMEo

Ministryně plánuje upravit i střednědobé výdajové rámce tak, že by měl schodek rozpočtu na roky 2020 a 2021 činit rovněž 40 miliard korun. Dosud se počítalo s deficitem 50 miliard korun. Výraznější snižování schodku ale neplánuje z opatrnosti kvůli očekávanému zpomalení hospodářského růstu, řekla. 

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová uvedla, že v na vrcholu ekonomického růstu, kde se Česká republika právě nachází, by očekávala vyrovnaný rozpočet. Chápe ale, že ministr financí nemá v kabinetu lehkou pozici, protože „všichni ministři mají neustále natažené ruce“ a chtějí navýšit prostředky pro své resorty.

„Úkolem ministerstva financí je tyto požadavky vybalancovat, aby na ně byly peníze letos, příští rok i v budoucnu,“ dodala Zamrazilová.

Zamrazilová ovšem kritizovala výdaje na slevy jízdného ve veřejné dopravě pro studenty a seniory nebo plán na snížení daně z přidané hodnoty na pivo.

Niedermayer: Nestává se z rozpočtu cár papíru?

Naopak europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer má pocit, že schodek 40 miliard není maximem možného. Vláda podle něj přistupuje nezodpovědně k veřejným financím. Má obavy, že kabinet nepřemýšlí dostatečně dopředu.

„Jako by v rozpočtování nešlo o to, jak se rozpočet vyvíjí, ale co to bude znamenat pro příští léta, ale co rozpočet udělá s voličskými preferencemi,“ zmínil Niedermayer. 

Schillerová mu odpověděla, že ačkoli ministerstvo nepočítá s tím, že by perspektiva trvala věčne, předpokládá, že ten pád nebude tak strmý jako v době ekonomické krize.

Podle něj se také z rozpočtu stává „cár papíru“, kdy je na papíře něco jiného, než se ve skutečnosti potom stane. Pro výrazné odchylky od plánu rozpočtu by podle Niedermayera měly být skutečné důvody, například zvrat vývoje ekonomiky. Připomněl, že loni odchylka byla desítky milionů korun. Obává se, že pak vláda před poslanci něco slíbí, například výstavbu silnic, ale ve výsledku se to nerealizuje. 

Původní padesátimiliardový deficit pro rozpočet 2019 představila vláda v červnu. Tehdejší plán počítal s celkovými příjmy rozpočtu na příští rok 1,432 bilionu korun, o 117,1 miliardy více než v letošním rozpočtu. Výdaje měly být 1,482 bilionu.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Najdete na iDNES.cz