Státní rozpočet pro příští rok by měl být se schodkem 40 miliard

  12:13aktualizováno  13:43
Ministryně financí Alena Schillerová oznámila, že státní rozpočet na příští rok počítá se schodkem 40 miliard korun. Oproti předchozím plánovaným 50 miliardám se tak o jednu pětinu snížil. Schillerová to oznámila v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ministryně financí Alena Schillerová | foto: iDNES.cz

Podle Schillerové v červenci upravili makroekonomickou prognózu a přepočítali aktuální příjmy, přičemž zjistili, že schodek rozpočtu bude nižší, než se očekávalo. Ministryně přitom počítá s tím, že díky zvýšení platů lze očekávat větší daňové a sociální odvody, které tvoří více než polovinu příjmu rozpočtu. Proto by měl být schodek podle Schillerové nižší.

„Do konce srpna musím předložit rozpočet do systému eKlep a rozhodla jsem se, že předložím rozpočet se schodkem 40 miliard korun,“ uvedla Schillerová.

26.srpna 2018 v 13:17, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 14:54

Ministerstvo financí snižuje deficit pro rok 2019 o 10 mld. Kč. Plánovaný deficit na rok 2019 tak klesne z 50 mld. Kč na 40 mld. Kč. Snížení deficitu je dáno vyššími příjmy v důsledku očekávaného růstu objemu mezd a platů v ekonomice. https://t.co/SBwHzdbMEo

Ministryně plánuje upravit i střednědobé výdajové rámce tak, že by měl schodek rozpočtu na roky 2020 a 2021 činit rovněž 40 miliard korun. Dosud se počítalo s deficitem 50 miliard korun. Výraznější snižování schodku ale neplánuje z opatrnosti kvůli očekávanému zpomalení hospodářského růstu, řekla. 

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová uvedla, že v na vrcholu ekonomického růstu, kde se Česká republika právě nachází, by očekávala vyrovnaný rozpočet. Chápe ale, že ministr financí nemá v kabinetu lehkou pozici, protože „všichni ministři mají neustále natažené ruce“ a chtějí navýšit prostředky pro své resorty.

„Úkolem ministerstva financí je tyto požadavky vybalancovat, aby na ně byly peníze letos, příští rok i v budoucnu,“ dodala Zamrazilová.

Zamrazilová ovšem kritizovala výdaje na slevy jízdného ve veřejné dopravě pro studenty a seniory nebo plán na snížení daně z přidané hodnoty na pivo.

Niedermayer: Nestává se z rozpočtu cár papíru?

Naopak europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer má pocit, že schodek 40 miliard není maximem možného. Vláda podle něj přistupuje nezodpovědně k veřejným financím. Má obavy, že kabinet nepřemýšlí dostatečně dopředu.

„Jako by v rozpočtování nešlo o to, jak se rozpočet vyvíjí, ale co to bude znamenat pro příští léta, ale co rozpočet udělá s voličskými preferencemi,“ zmínil Niedermayer. 

Schillerová mu odpověděla, že ačkoli ministerstvo nepočítá s tím, že by perspektiva trvala věčne, předpokládá, že ten pád nebude tak strmý jako v době ekonomické krize.

Podle něj se také z rozpočtu stává „cár papíru“, kdy je na papíře něco jiného, než se ve skutečnosti potom stane. Pro výrazné odchylky od plánu rozpočtu by podle Niedermayera měly být skutečné důvody, například zvrat vývoje ekonomiky. Připomněl, že loni odchylka byla desítky milionů korun. Obává se, že pak vláda před poslanci něco slíbí, například výstavbu silnic, ale ve výsledku se to nerealizuje. 

Původní padesátimiliardový deficit pro rozpočet 2019 představila vláda v červnu. Tehdejší plán počítal s celkovými příjmy rozpočtu na příští rok 1,432 bilionu korun, o 117,1 miliardy více než v letošním rozpočtu. Výdaje měly být 1,482 bilionu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Česko předehnalo Západ. Na byt se u nás šetří nejdéle v Evropě

Klíče od domu

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt...

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz