Správa železnic koupí od drah další nemovitosti. I přes kritiku NKÚ

  1:07aktualizováno  1:07
Ministerstvo dopravy nehodlá zastavit přípravy prodeje dalších nemovitostí Českých drah v hodnotě miliard korun státní Správě železniční dopravní cesty. Podobnou transakci z roku 2009 přitom ve svém posledním kontrolním závěru kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad. Nelíbilo se mu, že SŽDC kupuje něco, za co dráhy neplatily.

SŽDC koupí od drah další majetek. I přes kritiku NKÚ (ilustrační foto). | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Při transakci z roku 2009 SŽDC zaplatila za majetek od drah přes dvanáct miliard, ačkoliv České dráhy ho získaly zdarma. Původní plány přitom počítaly s tím, že se převod uskuteční jen za řádově stamiliony.

Převod majetku, který má nyní narovnat nepovedenou transformaci české železnice, přinese drahám výnos v miliardách korun. Ve hře jsou především převody pozemků pod kolejemi na nádražích, které dosud patří drahám.

"Případný majetkový převod mezi ČD a SŽDC je nyní ve fázi podrobné analýzy jednotlivých variant a jejich posuzování z hlediska souladu s právem EU a dalšími předpisy. O způsobu a termínu případného převodu doposud nebylo rozhodnuto," uvedl Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

K pozemkům pod kolejemi se však přidávají i další nemovitosti. Podle mluvčího Radka Joklíka jednají dráhy o převodu některých provozních budov, které SŽDC potřebuje. "Letos jde o několik lokalit, mezi nimi například provozní budovy a další související nemovitosti v areálu železniční stanice Praha-Holešovice," upřesnil Joklík. Dráhy ani SŽDC ještě prodej definitivně neschválily.

Šéf SŽDC Jiří Kolář už dříve uvedl, že jeho organizace nemá tolik peněz, aby mohla očekávaný nákup v hodnotě zhruba osmi miliard korun zaplatit najednou. Bezúplatný převod na ministerstvu dopravy i drahách vylučují, protože jsou dráhy akciovou společností s obchodovatelnými dluhopisy a výrazný zásah do majetku by věřitelé mohli brát jako své poškození.

Vyloučení nejlevnějšího = pokuta 900 tisíc

SŽDC navíc Nejvyšší kontrolní úřad vytkl i některé zakázky z minulosti. V úterý přišla další zpráva o tom, jakým způsobem se ve státní organizaci hospodařilo. Antimonopolní úřad udělil pokutu 900 tisíc korun SŽDC za to, že ze soutěže na modernizaci tratě z Prahy-Vysočan do Lysé nad Labem vyloučila nejlevnější nabídku od firmy Skanska (více čtěte zde). Jde o zakázku, která kompletně probíhala za dob šéfování Pavla Habarty, kterého přivedl na železnici ministr dopravy Vít Bárta.

Na zakázku jako první upozornila letos v únoru MF DNES. Tehdejší vedení přitom vyřazení Skansky intenzivně obhajovalo, na tiskovou konferenci si pozvalo i zástupce Federace strojvůdců, kteří vyjádřili obavy o bezpečnost, pokud by vyhověli levnější nabídce. Tendr nakonec vyhrála společnost AŽD Praha za 197 milionů korun, odmítnutá Skanska nabídla 144 milionů korun. Skansku vyřadili kvůli příliš nízké ceně.

"Zdá se, že naše komise rozhodla správně, když vyloučila uchazeče kvůli dumpingové ceně. Chtěli se o zakázku ucházet prostřednictvím malé společnosti, která má sice kvalifikaci, ale minimum zaměstnanců," vzkázal na adresu Skansky tehdejší náměstek pro modernizaci Jiří Martínek. Podle antimonopolního úřadu byl postup SŽDC v rozporu se zákonem.

Správa kolejí musí zaplatit nejen pokutu 900 tisíc, ale navíc mohla ušetřit zhruba padesát milionů. Jde navíc o akci financovanou z evropských fondů, a tak může ještě nakonec přijít i o část dotace.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Vepřové maso dovezené do Česka je 10 dní staré, říká Jandejsek

Ilustrační snímek

Česko musí vykrývat čím dál větší množství spotřeby vepřového masa dovozy. Levné maso do České republiky míří zejména...

Květnové srážky sice zmírnily sucho, úrodu však už nezachránily

Deštivé počasí v Praze. (20. května 2019)

Vydatné květnové srážky, které byly na mnoha místech intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci. Škody na...

Z ropovodu Družba opět teče čistá ropa, do Litvínova dorazí v pondělí

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Čistá ropa by ropovodem Družba měla přitéct do rafinerie v Litvínově pravděpodobně v pondělí 27. května. Oznámil to...

Najdete na iDNES.cz