"My jsme říkali už od začátku, že nestačí vyřešit tuto jednu záležitost, ale musí se jednat o systémové opatření," řekl iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.
Přesnou představu, jak se s problémem vypořádat, ministerstvo nemá, nicméně předpokládá, že bude nutná změna i několika zákonů.
"Úlohou ministra zahraničí není, aby předkládal způsoby, jak takovou situaci technicky řešit. Jde to nicméně v celé civilizované Evropě, tak nevidíme důvod, proč by to nešlo u nás," řekl Kolář.
Dodal, že platit DPH z dárcovských esemesek postrádá logiku, protože se ve skutečnosti nezdaňuje telekomunikační služba, jak tvrdí ministerstvo financí, ale právě třicetikorunový dar.
Finance hledají cesty
Podle ministerstva financí není technicky možné, aby se daň charitativním organizacím jednoduše odpustila. Cesty, jak situaci vyřešit nicméně na financích hledají.
"Náš ministr navrhl postup, který by těmto organizacím umožnil, aby po skončení humanitární akce požádali o dotaci," řekl iDNES tiskový mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.
Jednalo by se tedy o podobný princip jako v případě Asie. Lidé by sice DPH dál platili, ale po skončení akce by se ze státního rozpočtu odečetla částka, která se tam díky sbírce nashromáždila. Tu by pak dostala agentura zpět.
Asii jsme vyřešili, co dál?
Přestože charita formou darovacích textových zpráv funguje v České republice už delší dobu, teprve asijská katastrofa odstartovala zájem médií i veřejností o to, co se vlastně děje s penězi, které lidé formou esemesky pošlou.
Ještě do středečního rána platilo, že odesílatel zaplatil poplatek za zprávu podle tarifu operátora, třicetikorunový dar a ještě devatenáctiprocentní daň do státní kasy. Z téměř čtyřiceti korun, které se mu odečetly z účtu, tak šlo na Asii necelých třicet. - více zde
To už nyní neplatí protože vláda i mobilní operátoři se výnosů zřekli. - více zde