Ministerský úředník přišel o místo kvůli sporné zakázce, v kraji rozděluje peníze

  13:48aktualizováno  14:54
Úřadu Regionální rady Severozápad, který rozděluje v Ústeckém kraji miliardy z evropských fondů, šéfuje muž, kvůli jehož činnosti hrozí ministerstvu zemědělství tučná pokuta za podivné výběrové řízení. Do instituce Petr Kušnierz nastoupil poté, kdy jej ze služeb pro stát vyhodil ministr Jakub Šebesta.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Na Kušnierzovi pak v minulosti několikrát ulpělo podezření, že cizí svěřené peníze nespravoval, jak by měl. Byl třikrát vyšetřován policií a dvakrát stanul před soudem, byl sice vždy osvobozen, ovšem z jeho hospodaření se minimálně dvě instituce dlouho vzpamatovávaly. Problémy Petra Kušnierze se vždy točily kolem peněz.

Do úřadu rady Severozápad ho přijímal bývalý hejtman Jiří Šulc. Přitom právě Šulc ho ještě za svého starostování v Mostě kvůli hrubým chybám ve veřejných zakázkách před 10 lety vyhodil. "Samozřejmě, může to připadat zvláštní, také jsem se nad tím dlouho zamýšlel," připouští Šulc, jenž je předsedou Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, jak zní název instituce.

"Nicméně z funkce vedoucího odboru mosteckého městského úřadu jsem ho odvolával jako mladého a možná zbrklého a nezkušeného člověka. Myslím si, že mezitím dospěl a poučil se. Každý z nás udělá v životě nějakou chybu a myslím, že už je životem docela dost vyškolen a dostal tolik za ponaučenou, že už nikdy nic takového neudělá," vysvětluje Šulc jmenování Kušnierze.

"Mezitím absolvoval docela zajímavé posty na ministerstvech a ve výběrovém řízení, co jsme měli, byl prostě nejlepší," dodal. Docela zajímavý je vůbec celý Kušnierzův (na snímku) profesní životopis.

První stíhání: chyby na mostecké radnici

Na mostecké radnici, kde pracoval Kušnierz v letech 1995 až 1999, nejprve nastoupil jako vedoucí oddělení správy městského majetku, poté se stal vedoucím odboru investic a údržby. Kušnierzův odbor investic údajně vypisoval nezvykle mnoho zakázek do 100 tisíc korun, na které se tehdy nemusela vypisovat výběrová řízení.

Objevila se také podezření, že některé firmy, které zakázky dostaly, si účtovaly vyšší částky, než bylo běžné. Za chyby jím řízeného odboru musela platit radnice, třeba 200 tisíc korun za nikdy neprovedené zakázky.

Starosta Šulc ho odvolal oficiálně kvůli "nedůsledné kontrolní činnosti svých podřízených, čímž nepřímo poškodil zájmyměsta". V tříměsíční výpovědní lhůtě se Kušnierz přeškolil na řidiče a vozil úředníky magistrátu.

Druhé stíhání: vybral peníze, zboží nedodal

Poté Petr Kušnierz pracoval jako soukromý poradce. Jenže potíže a vyšetřování ho provázely dál. Od dvou podnikatelů měl údajně předem vybrat peníze za zboží, které nedodal.

Na základě objednávky na dodávku dětských triček do obchodního domu Prior podle žaloby vylákal z firmy dva miliony korun a navíc si vypůjčil 20 tisíc dolarů. Pro zboží prý jel do Turecka. Tam mu však údajně všechny peníze ukradli. V březnu 2002 ho státní zástupce Jiří Křivanec obvinil z podvodu a hrozilo mu dva až osm let vězení. Kušnierz kvůli tomu čelil také exekuci a peníze začal splácet. Také v tomto případě ho soud obžaloby zprostil, když rozhodl, že Kušnierz nespáchal trestný čin.

Třetí potíž: vyšetřování hospodaření v družstvu

Potíže má také coby předseda mosteckého bytového Družstva Spolbyt. Někteří družstevníci ho léta podezírají, že hospodaří špatně, a podali na něj trestní oznámení.

Například kvůli tomu, že faktura za opravené střechy byla výrazně nižší, než kolik činil úvěr, jenž si vzalo vedení družstva u stavební spořitelny. "Zateplil jsem baráky, vyměnil okna, vyběhal dotace. Nabídl jsem i svou funkci," podivil se v MF DNES loni v červnu Kušnierz kritice družstevníků.

Policie vyšetřování odkládala natřikrát, dvakrát totiž státní zastupitelství spis vrátilo policii k doplnění některých údajů. Po třetím odložení bylo vyšetřování loni v prosinci definitivně zastaveno. Družstevníci podali stížnost, mostecká státní zástupkyně Eva Vetýšková ji však zamítla.
"Bylo zjištěno, že existovalo více faktur, spořitelna platila za některé práce rovnou firmám. S penězi z úvěru tudíž nemohl nikdo disponovat," uvedla včera Vetýšková.

Kušnierz byl tedy třikrát vyšetřován a dvakrát stanul před soudem, ale pokaždé byl očištěn. Mezitím ale jeho úřednická kariéra strmě stoupala.
Od roku 2002 pracoval na ministerstvu školství, kde se zabýval mimo jiné programovým financováním veřejných vysokých škol. Působil také v Národním památkovém ústavu.

Čtvrtá potíž: vyhazov z ministerstva

V létě 2008 si ho přivedl na ministerstvo zemědělství tehdejší ministr Petr Gandalovič. Nejprve byl vrchním ředitelem, od 1. ledna 2009 náměstkem. Kušnierz se opět staral o peníze, na ministerstvu se věnoval třeba dotační politice. Loni v červnu ho Gandalovičův nástupce Jakub Šebesta z funkce náměstka odvolal. "Ministr Šebesta dospěl k tomuto rozhodnutí na základě nekompetentních manažerských kroků bývalého náměstka," stálo v oficiální tiskové zprávě.

Podle informací MF DNES však byly neoficiálním důvodem vyhazovu dvě zakázky na IT technologie za více než půl miliardy korun, kterou dal Kušnierz Telefónice O2 a jejímu subdodavateli T-Soft bez výběrového řízení. "Nejsem odborník na IT, proto jsem si nechal udělat dvě právní analýzy, které mě ubezpečily, že mohu postupovat v rámci jednacího řízení bez uveřejnění," hájil svůj postup Kušnierz v nedávném rozhovoru pro MF DNES. Takový způsob umožňuje - na rozdíl od klasické soutěže - oslovit pouze jediného předem vybraného zájemce.

Přidělení zakázek provázelo několik zvláštních náhod. Společnost O2 získala zakázku vzápětí po tom, kdy podala nabídku. V den, kdy na případ upozornila MF DNES, tedy 24. dubna 2009, vydal antimonopolní úřad předběžné opatření zakazující uzavření smluv do doby, než s ministerstvem ukončí správní řízení zkoumající regulérnost zakázek.

Ještě téhož dne však Kušnierz smlouvy podepsal. Bylo to údajně dříve, než ministerstvo obdrželo rozhodnutí antimonopolního úřadu faxem. Podle úřadu mělo ministerstvo vypsat tendr, proto loni 15. října dostalo pokutu 1,8 milionu korun. Ministerstvo se ale odvolalo a případ se šetří dosud.

Předseda Regionální rady Severozápad Jiří Šulc upozorňuje, že Kušnierz v novém angažmá ředitele úřadu nebude rozhodovat o miliardách. "Je zodpovědný za chod úřadu, rozhodují výbory složené ne z úředníků, ale z politiků a jiných nezávislých osob," uvádí Šulc. Přesto, ředitel Kušnierz má na starosti směrnice, pokyny pro žadatele o peníze, pravidla pro příjemce, přitom všechny jeho problémy se v minulosti točily právě kolem peněz.

MF DNES chtěla panu Kušnierzovi položit několik otázek, například na okolnosti jeho odchodu z ministerstva zemědělství, či zda si nemyslí, že ho může minulost diskvalifikovat, Kušnierz však s redaktorem hovořit nechtěl. V sídle instituce se ho včera nepodařilo zastihnout. Úředníci uvedli, že v ústeckém sídle úřadu příliš nepobývá, je většinou na jednáních v Praze a řídí ho po telefonech a mailech.

Petr Kušnierz

Narodil se 22. září 1966 v Ústí 1987 - 1989 studoval Střední průmyslovou školu v Mostě

1994 - 1998 studoval Vysokou školu báňskou, Technickou univerzitu v Ostravě, bakalářské studium

2003 - 2005 vystudoval na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě inženýrské

Zaměstnání
Od roku 1995 do roku 1999 byl zaměstnán na Městském úřadě v Mostě, nejprve jako vedoucí oddělení správy městského majetku, poté jako vedoucí odboru investic a údržby Od roku 2002 pracoval na ministerstvu školství, kde se zabýval mimo jiné programovým financováním veřejných vysokých škol. Od roku 2008 pracoval na ministerstvu zemědělství, nejprve jako vrchní ředitel sekce informační, pak jako náměstek ministra zemědělství, kde se věnoval především ekonomické a organizační agendě, včetně dotační politiky V červnu 2009 ho ministr Jakub Šebesta odvolal z funkce náměstka od 11. 12. 2009 je ředitelem Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Najdete na iDNES.cz