Minervois - tajemství teplé Francie

  6:50aktualizováno  6:50
Jméno Minerva po celém světě zdobí akce, spolky a projekty zaměřené na rozvoj vědy a osvětové činnosti. Na jihozápadě Francie pak dalo název celému kraji - Minervois. Celý region patří k teplým jihoevropským oblastem a na charakteru révy je to znát.

Na celkové ploše 18 tisíc hektarů se pěstuje mnoho odrůd, z nichž se vyrábějí různé typy vín včetně bílého a růžového.

Etruská bohyně Minerva dbala o rozvoj řemesel, lékařství a umění. Její konkurence, řecká Athéna, měla podobnou náplň práce, ale navíc ještě poskytovala ochranu všem válečníkům bojujícím za spravedlivou věc. Popularita jedné i druhé byla v dávných dobách značná, a tak po ovládnutí obou území vymyslela nově vznikající římská mytologie šalamounské řešení - mezi obě bohyně postavila rovnítko a z Minervy-Athény učinila navíc patronku vzdělávání a moudrosti.

A jak to vypadá v kraji Minervois? Zatímco blízké pláže Středozemního moře jsou v létě obleženy turisty a hradby pohádkového Carcassonnu praskají ve švech, do nedalekého vnitrozemí míří již podstatně méně návštěvníků.

Kopcovitá krajina tu nabízí vnímavým očím krásu méně okázalou - mezi vinicemi a lesy se vynořují věže románských kostelíků, háje olivovníků se střídají s řídkými pastvinami a zříceniny hradů spolu s megalitickými stavbami pradávných kultur dávají celé krajině nádech ospalého tajemna. Ten je ještě umocněn vědomím, že se nacházíme v kraji někdejších Catharů, "čistých křesťanů", legendárních strážců svatého grálu.

Jejich osud zpečetilo několik nemilosrdných křížových výprav počátkem třináctého století, jejich tajemství však žije dodnes.

Naproti tomu víno z Minervois vydává tajemství své chuti ochotně. Zatímco naši vinaři obvykle zápasí s příliš vysokým obsahem kyselin ve víně, v horkých jihofrancouzských oblastech řeší problém opačný - bílé víno bývá zpravidla plné a bohaté, ale nízký obsah kyselin často vede k jeho celkově unavenému, mdlému výrazu. Minervois patří v tomto ohledu svým charakterem k těm zajímavějším výjimkám.

I tak je však pěstování bílých odrůd jen doplňkem a převážná část produkce má sytě červenou, hlubokou barvu odrůd Mourvedre, Syrah a Carignan. Co na něm hned v první chvíli upoutá, je specifická charakteristika vůně. Kořeněný, mnohdy až animální "stájový" nádech by u většiny konzumentů dostal spíše označení "pach" než vůně. V chuti samé však již převládá charakter zralých červených plodů, ale ani zde nechybí typický temný tón.

Zdaleka ne každému musí víno tohoto stylu vyhovovat, na druhé straně si zrovna tak získává své věrné přívržence. Jeho zvláštní charakter se skvěle uplatní v gastronomii při hledání harmonie s výraznějšími, spíše těžšími pokrmy.
Víno z Minervois patří k těm, jejichž popularita je v posledních letech na vzestupu. Za rozumnou cenu nabízí poměrně atraktivní chuťové zážitky a navíc i skryté poselství dávné bohyně moudrosti: pít s mírou.

Autoři:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Deset tisíc pstruhů má v sobě karcinogenní látku, do ČR se dostali z Itálie

Zahájení pstruhové sezona na řece Teplé (16. dubna 2017).

Veterináři zjistili, že 10 500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit...

Petka je nepřítel číslo 1. Ale lidé v ní vodu chtějí, říká pan Ondrášovka

Libor Duba, generální ředitel výrobce nápojů Ondrášovka

Libor Duba šéfuje Ondrášovce už desátým rokem. Nejostřeji vystupuje proti poslednímu návrhu jedničky na trhu,...

V Berouně se našly padělky stavebnice LEGO, měly hodnotu přes 300 tisíc

Celníci ve skladě v Berouně objevili padělky stavebnice Lego.

Druhý dubnový týden odhalila Celní správa České republiky v Berouně padělky stavebnice LEGO. Jedná se o stavebnice,...

Najdete na iDNES.cz