Minerálka Poděbradka se stáčí už sto let

  9:34aktualizováno  9:34
Minerální voda Poděbradka slaví v těchto dnech sté výročí svého objevení. Pramen s vodou učinil z Poděbrad vyhledávanou lázeňskou lokalitu. Na začátku 90. let začala firma Poděbradka z původní minerálky vyrábět ochucený nápoj, kterému dnes patří třetina trhu.

Za nápoj, známý do minulého desetiletí jen ve středních Čechách, loni lidé utratili přes miliardu korun. Při vyslovení jména značky 40 procent lidí ví, o co jde, a při hlubším připomenutí dokonce dvojnásobek.

První zmínky o vodě v Poděbradech se datují do roku 1905. Objev pramene a pozitivní odborné posudky daly podnět knížeti Filipu Hohenlohe z Schillingsfürstu k založení lázní.

Na počátku roku 1911 byla zahájena na místní kolonádě stavba první průmyslové plnírny minerální vody se značkou Poděbradka. Voda byla tehdy plněna do 1,5litrových skleněných lahví.

Z dobových materiálů je patrné, jaké oblibě se Poděbrady i tamní voda, jíž se přezdívalo 'pivo abstinentů', těšila. "Poděbradka vykonala mi znamenité služby při mých obtížích žaludečních a nemohu ji nyní vůbec postrádat," napsala Berta Šroubková z Prahy, jejíž dopis je součástí bohatého archivu lázní.

Po roce 1989 se Češi do té doby pijící zásadně z kohoutků masově vrhli na nákupy balených minerálek. "Vznikl tu jakýsi názor, že minerálka je zdraví příznivá a je to více než voda," uvedl obchodní ředitel firmy Jaroslav Barvíř.

V roce 1993 byla Poděbradka privatizována a o rok později přesunula svoji výrobu do nové továrny ve Velkém Zboží nedaleko Poděbrad.

Neuplynulo mnoho času a Poděbradka začala dohánět další značky na trhu. Zatímco v roce 1996 činila produkce 179 tisíc hektolitrů a tržby 112 milionů korun, v roce 2004 už podnik vyrobil 1,86 milionu litrů a tržby o 32 milionů překročily hranici jedné miliardy korun.

Technologie výroby minerálky Poděbradka má svá specifika. Společnost čerpá vodu až ze stodvacetimetrových vrtů, které se nacházejí v okolí deseti kilometrů. Po odželeznění vstupuje voda do stáčecích linek. Firma vaří podle svých receptur svůj originální sirup, který se posléze mísí s minerální vodou.

Výroba se řídí přísnými standardy a předpisy. Podle Barvíře jsou mnohdy tvrdší než v Evropě. "Myslím si, že Česká republika je papěžštější než papež," uvedl.

Poděbradka s výjimkou Slovenska své výrobky nevyváží a ani takové ambice nemá. Dnes lidé najdou vodu Poděbradka všude. V obchodech, ale i v původní podobě na lázeňské kolonádě.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Najdete na iDNES.cz