Jak pustit státu stříbrnou žilou. Obchodníci s mincemi našli kličku v DPH

  12:59aktualizováno  12:59
Jedna stříbrná mince, dvě různé sazby DPH – a stát přichází o peníze. Na českém trhu s investičními drahými kovy si někteří obchodníci vykládají zákon tak, aby to pro ně bylo výhodnější. Finanční správa sice už před dvěma lety jejich výklad vyvrátila, ale tyto praktiky pokračují.

(ilustrační snímek) | foto: Archiv: Česká mincovna

Stříbrnou desetidolarovou investiční minci Australian Kookaburra (ledňáček) o váze deseti uncí z roku 2018, lze koupit na webu AuPortal v přepočtu za 4 693 korun s dodatkem „cena ve zvláštním režimu podle § 90 zákona o DPH,“ zatímco na portálu obchodníka Bessergold je za 5 316 korun včetně DPH ve výši 21 procent.

Stejná mince, jiná DPH

Stříbrná investiční mince Australian Kookaburra Hmotnost: 10 uncí (284 g)

  • Prodejce: AuPortal
  • Cena: 4693 Kč
  • Režim DPH: ve zvláštním režimu DPH
  • Pro stát: cca 40 Kč
Stříbrná investiční mince Australian Kookaburra
  • Prodejce: Bessergold
  • Cena: 5316 Kč
  • Režim DPH: standardní 21 %
  • Pro stát: 923 Kč

Jde o naprosto identické zboží a cenu si mohou investoři snadno porovnat dvěma kliknutími na internetu, takže nabízet ho o 13 procent dráž působí v době ostré konkurence nelogicky. Protože obchodníci nakupují za podobné nákupní ceny a marže bývají podobné (podle informací z trhu kolem pěti procent), kouzlo levnějšího zboží spočívá především v tom, že AuPortal zaplatí méně na DPH.

V prvním případě dostane stát zhruba čtyřicet korun (zvláštní režim znamená, že se daní jenom marže), v druhém případě vybere stát 923 korun – daň byla zaplacena z nákupní ceny mince včetně marže. Vzhledem k velikosti trhu tak podle odhadů obchodníků z branže přichází stát o stovky milionů korun ročně.

Jak je to možné? Obchodníci si rozdílně vykládají zákon. „... (zvláštní) režim používáme zcela v souladu s platnou legislativou ČR... nejsme jedinou firmou v ČR, která tento režim používá,“ uvedl Bronislav Beneš za obchodníka AuPortal. Podobně kalkuluje ceny i obchodník Silverum.

„Je to výhodné především pro běžného zákazníka (nepodnikatele). Umožňuje mu nakupovat za nižší cenu než v případě klasického režimu,“ uvádí.

Zvláštní režim se používá pro obchodníky s použitým zbožím, uměleckými díly, sběratelskými předměty a starožitnostmi. Druhá skupina obchodníků tento režim nepoužívá – je podle nich na hraně.

Berňák: na mince z drahých kovů nelze aplikovat zvláštní režim

„Zákazník, který nakupuje ve zvláštním režimu, nenakupuje tedy nové zboží, ale použité,“ domnívá se mluvčí České mincovny Jaroslav Černý, která zvláštní režim nevyužívá. Tuto informaci musí prodejce uvádět na daňovém dokladu a může s tím být spojena o polovinu kratší doba záruky. „Naše firma vždy prodávala stříbrné mince s 21procentní DPH. Už asi před třemi lety jsme zaznamenali, že někteří to prodávají ve zvláštním režimu. Podle našeho názoru to neodpovídá legislativě,“ říká Zbyněk Passer, spolumajitel obchodní společnosti Bessergold. 

Nejoblíbenější stříbrné investiční mince

„Formulaci o zvláštním režimu bych si nechala od prodejce vysvětlit a mince prodejcem zkontrolovat a přeměřit na přístroji,“ radí zákazníkům Anna Buchtová z firmy firmy Golden Gate CZ, která rovněž odvádí 21 procent DPH.

Obchodníci platící plnou sazbu daně se opírají o stanovisko Finanční správy z ledna 2017, podle kterého na mince z drahých kovů nelze aplikovat zvláštní režim pro použité zboží dle § 90 zákona o DPH. Přesto to řada prodejců stále dělá, jak se lze přesvědčit na jejich webech. 

„K možnosti uplatňovat zvláštní režim pro jednotlivé druhy mincí máme poměrně detailní stanoviska daňových poradců a úřadů. Některé firmy nemají patrně potřebná stanoviska, a tak uplatňují po jistotě základní sazbu DPH,“ říká Filip Jeřábek z firmy Silverum. „Tento paragraf lze využít jen na investiční stříbrné mince a díky tomu vám mince vyjdou levněji než slitky,“ říká Jan Rožek z obchodní firmy Zlaťáky.cz. Generální finanční ředitelství na dotaz MF DNES potvrdilo, že se problémem dvojího zdanění zabývá.

„V současné době již probíhají kontroly obchodníků, kteří dle názoru Finanční správy nesprávně uplatňují zvláštní režim pro použité zboží u mincí z drahých kovů,“ uvedl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení GFŘ. Podle informací MF DNES se na trhu s investičními drahými kovy pohybují zhruba dvě stovky firem.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Česko předehnalo Západ. Na byt se u nás šetří nejdéle v Evropě

Klíče od domu

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz