Bydlení představují mikrobyty skromné, obvykle s výměrou od 16 m2. Tvoří je jedna místnost s malou koupelnou, kde místo šetří skládací nábytek a také sdílená kuchyň ve společných prostorách. Developeři takto často adaptují či přestavují prostory bývalých hotelů, ubytoven nebo administrativních budov. Pro mnoho mladých lidí je to ale možnost, jak získat první vlastní bydlení.
„Pozorujeme vyšší zájem o financování mikrobytů. Spadají sem i třeba ateliéry nebo nebytové jednotky přestavěné pro bydlení. Čekáme, že se tento trend rozšíří, zejména do krajských a vysokoškolských měst,“ uvádí Martin Vašek, ředitel ČSOB Hypoteční banky. Zatím se podle něj takto malé bytové jednotky staví především v Praze a Brně.
Past drahoty a nízkých mezd. Bez pomoci rodičů mladí nedosáhnou na bydlení![]() |
Cena mikrobytů se odvíjí hlavně od lokality. V centru Prahy, třeba na Smíchově nebo Holešovicích, se pohybuje nad 200 tisíc korun za m2, v Brně to může být okolo 160–180 tisíc. Některé banky ale zatím neumožňují jejich financování pomocí hypotéky.
Zájem o hypotéky neklesá
Podle České bankovní asociace letos v dubnu 2025 poskytly banky a stavební spořitelny nové hypotéky za 26 miliard Kč. Průměrná velikost nově poskytnuté hypotéky v dubnu nepatrně stoupla na 4,08 milionu korun.
Ceny nájmů zvedají investice i Ukrajinci. Zdražování se přelévá z měst na periferie![]() |
„Za první čtyři měsíce můžeme pozorovat dynamický růst hypotečního trhu i u stavebních spořitelen. Trh stavebního spoření se zaměřuje především na renovaci a nezajištěné úvěry na bydlení, ale máme zde téměř 80procentní meziroční růst i v oblasti zajištěných úvěrů,“ uvedl již dříve Michal Noha, produktový manažer z Raiffeisen Stavební spořitelny.
Velké byty nezdražují
Ceny bytů se podle ČSOB zvýšily za první čtvrtletí letošního roku o 3,7 procenta, meziročně stouply o deset procent. Nejvíce pak vzrostly ceny bytů v Moravskoslezském, Karlovarském a Olomouckém kraji. V kurzu jsou stále i panelové byty, pro kupující je lákavá hlavně jejich příznivější cena. Nejméně se zvyšuje cena velkých bytů jako například 4+1.
Ceny domů se za první měsíce letošního roku zvedly o 2,5 procenta, nejvíce se staví ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Neupadá ani zájem o starší domy, jejich majitelé mohou získat dotaci na rekonstrukci a modernizaci. Podle Ladislava Neuhäusera ze Stavební spořitelny ČSOB zhruba dvacet procent klientů investuje takto získané prostředky do nádrží na dešťovou vodu. „Dále si pořizují fotovoltaiku, tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu.“
Kupující si připlatí i za pozemky, meziročně se jejich cena zvýšila o 5,5 procenta a roste zájem i o ty ve větší vzdálenosti od velkých měst.