Odsouzený Šušák byl u všech velkých privatizací a pracoval i pro Kellnera

  4:04aktualizováno  4:04
Finančník Michal Šušák, který byl v úterý v Rumunsku odsouzen na deset let do vězení za ekonomickou špionáž a za účast v mezinárodní kriminální skupině, patřil koncem 90. let k hvězdám českého investičního nebe. Asistoval u všech velkých privatizací a pracoval pro Petra Kellnera.
Finančník Michal Šušák byl v úterý v Rumunsku odsouzen na deset let do vězení za ekonomickou špionáž. Ilustrační snímek

Finančník Michal Šušák byl v úterý v Rumunsku odsouzen na deset let do vězení za ekonomickou špionáž. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Teď bude hlavně čekat, jestli uspěje v Rumunsku s odvoláním. Sám Šušák se k rozsudku nevyjádřil, nebere telefon ani neodpovídá na zprávy.

Verdikt nad českým finančníkem a dalšími pěti lidmi, z nichž dva jsou bývalí ministři rumunské vlády souzení i za velezradu, přitom zřejmě nebude jednoduché zvrátit. Vynesl ho totiž Nejvyšší kasační a soudní dvůr Rumunska a odvolání je tak možné opět už jen u tohoto soudu. Rozsudek tedy přezkoumá jiný, širší senát stejného soudu (více o rozsudku se dočtete zde).

Šušák byl podle informací serveru Romania Insider odsouzen za to, že se jako manažer investiční banky CS First Boston (CSFB) podílel na činnosti kriminální skupiny, jejíž fungování záviselo na získávání národních tajemství. Ty pak využívala při privatizaci velkých rumunských firem. Skupinu údajně založili v letech 2005 až 2006 Bulhar Stamen Stančev z CSFB a další manažer této banky, Vadim Benyatov. Šušák se k nim později přidal.

Kritické byly privatizace státních firem

Nelegální aktivity skupiny se týkaly hlavně poradenství při privatizaci státních firem, jako byly Electrica Muntenia Sud, Petrom, Romaero a další. O energetickou distribuční společnost Electricu Munteniu se v roce 2006 také ucházel tuzemský ČEZ, když předtím koupil sousední Olteniu. Nakonec však neuspěl, jeho nabídku později přeplatil italský Enel. Není však známo, že by se Šušákem ČEZ spolupracoval, ačkoliv tehdejší manažeři firmy se s ním dobře znali.

Český manažer pracoval v CSFB v letech 1994 až 2006. Na starosti měl střední a východní Evropu. Koncem 90. let a po roce 2000 patřil k nejznámějším investičním bankéřům v Česku. CSFB, stejně jako později v Rumunsku, u nás radila s privatizací snad všech velkých firem a bank, a to jak státu, tak strategickým investorům.

Asistovala například při prodeji Českého Telecomu, za Tošovského vlády měla na starosti přípravu privatizace 16 distribučních energetických firem, části ocelárny Nová Huť nebo části kolosu ČKD.

Z PPFI musel kvůli vyšetřování odejít

Transakce s akciemi ČKD později neúspěšně vyšetřovala policie. CSFB byla pod vedením Šušáka také poradcem rakouské Erste při privatizaci České spořitelny, později radila padlé IPB při zakládání kajmanských fondů a ucházela se i o vedení ozdravného programu ve Škodě Plzeň. Tato firma nakonec skončila v rukou skupiny Appian, která předtím podvodně zprivatizovala Mosteckou uhelnou společnost. CSFB pro Appian pak spravovala fond ACEDIF, kam manažeři dolů skrytí za Appianem vložili tajně akcie těžební společnosti.

V květnu 2006 Šušák CSFB opustil a stal se ředitelem společnosti PPF Investments, jež spravovala peníze majitele PPF Petra Kellnera. Pod vedením Šušáka firma v Rumunsku investovala v pojišťovnictví a v realitách. V roce 2008 i kvůli vyšetřování tamní prokuratury musel z PPFI odejít. Sama PPFI se později z Rumunska téměř stáhla.

Šušák nakonec před pěti lety založil privátní firmu Carpaterra, která investovala v rumunské a bulharské energetice. Letos koupila teplárnu v jihočeské Plané, do jejíž obnovy hodlá investovat přes miliardu korun. CSFB už dříve odmítala, že by její zaměstnanci dělali něco nezákonného. A sám Šušák letos v létě řekl HN, že šlo spíše o politicky motivované vyšetřování, s nímž si teď soudy nevědí rady.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Pozdě, ale přece. Také UniCredit Bank spustila Apple Pay

Ilustrační snímek

České pobočky UniCredit Bank tento týden spustily podporu Apple Pay. Její zákazníci tak téměř po půl roce od jejího...

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz