Odsouzený Šušák byl u všech velkých privatizací a pracoval i pro Kellnera

  4:04aktualizováno  4:04
Finančník Michal Šušák, který byl v úterý v Rumunsku odsouzen na deset let do vězení za ekonomickou špionáž a za účast v mezinárodní kriminální skupině, patřil koncem 90. let k hvězdám českého investičního nebe. Asistoval u všech velkých privatizací a pracoval pro Petra Kellnera.
Finančník Michal Šušák byl v úterý v Rumunsku odsouzen na deset let do vězení za ekonomickou špionáž. Ilustrační snímek

Finančník Michal Šušák byl v úterý v Rumunsku odsouzen na deset let do vězení za ekonomickou špionáž. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Teď bude hlavně čekat, jestli uspěje v Rumunsku s odvoláním. Sám Šušák se k rozsudku nevyjádřil, nebere telefon ani neodpovídá na zprávy.

Verdikt nad českým finančníkem a dalšími pěti lidmi, z nichž dva jsou bývalí ministři rumunské vlády souzení i za velezradu, přitom zřejmě nebude jednoduché zvrátit. Vynesl ho totiž Nejvyšší kasační a soudní dvůr Rumunska a odvolání je tak možné opět už jen u tohoto soudu. Rozsudek tedy přezkoumá jiný, širší senát stejného soudu (více o rozsudku se dočtete zde).

Šušák byl podle informací serveru Romania Insider odsouzen za to, že se jako manažer investiční banky CS First Boston (CSFB) podílel na činnosti kriminální skupiny, jejíž fungování záviselo na získávání národních tajemství. Ty pak využívala při privatizaci velkých rumunských firem. Skupinu údajně založili v letech 2005 až 2006 Bulhar Stamen Stančev z CSFB a další manažer této banky, Vadim Benyatov. Šušák se k nim později přidal.

Kritické byly privatizace státních firem

Nelegální aktivity skupiny se týkaly hlavně poradenství při privatizaci státních firem, jako byly Electrica Muntenia Sud, Petrom, Romaero a další. O energetickou distribuční společnost Electricu Munteniu se v roce 2006 také ucházel tuzemský ČEZ, když předtím koupil sousední Olteniu. Nakonec však neuspěl, jeho nabídku později přeplatil italský Enel. Není však známo, že by se Šušákem ČEZ spolupracoval, ačkoliv tehdejší manažeři firmy se s ním dobře znali.

Český manažer pracoval v CSFB v letech 1994 až 2006. Na starosti měl střední a východní Evropu. Koncem 90. let a po roce 2000 patřil k nejznámějším investičním bankéřům v Česku. CSFB, stejně jako později v Rumunsku, u nás radila s privatizací snad všech velkých firem a bank, a to jak státu, tak strategickým investorům.

Asistovala například při prodeji Českého Telecomu, za Tošovského vlády měla na starosti přípravu privatizace 16 distribučních energetických firem, části ocelárny Nová Huť nebo části kolosu ČKD.

Z PPFI musel kvůli vyšetřování odejít

Transakce s akciemi ČKD později neúspěšně vyšetřovala policie. CSFB byla pod vedením Šušáka také poradcem rakouské Erste při privatizaci České spořitelny, později radila padlé IPB při zakládání kajmanských fondů a ucházela se i o vedení ozdravného programu ve Škodě Plzeň. Tato firma nakonec skončila v rukou skupiny Appian, která předtím podvodně zprivatizovala Mosteckou uhelnou společnost. CSFB pro Appian pak spravovala fond ACEDIF, kam manažeři dolů skrytí za Appianem vložili tajně akcie těžební společnosti.

V květnu 2006 Šušák CSFB opustil a stal se ředitelem společnosti PPF Investments, jež spravovala peníze majitele PPF Petra Kellnera. Pod vedením Šušáka firma v Rumunsku investovala v pojišťovnictví a v realitách. V roce 2008 i kvůli vyšetřování tamní prokuratury musel z PPFI odejít. Sama PPFI se později z Rumunska téměř stáhla.

Šušák nakonec před pěti lety založil privátní firmu Carpaterra, která investovala v rumunské a bulharské energetice. Letos koupila teplárnu v jihočeské Plané, do jejíž obnovy hodlá investovat přes miliardu korun. CSFB už dříve odmítala, že by její zaměstnanci dělali něco nezákonného. A sám Šušák letos v létě řekl HN, že šlo spíše o politicky motivované vyšetřování, s nímž si teď soudy nevědí rady.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Agrobanka opět u soudu. Spor o odškodnění akcionářů jde po 21 letech do finále

Centrála Agrobanky v Hybernské ulici v Praze

Po devíti letech znovu ožívá kauza prodeje Agrobanky Praha. V září se u Obvodního soudu pro Prahu 2 odehraje soudní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz