Rodák z Kolína byl výraznou osobností české porevoluční ekonomie. Podílel se na založení Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI). Mejstřík z CERGE vybudoval prestižní ekonomické pracoviště, které se opakovaně umisťuje v první stovce nejlepších světových škol zaměřených na ekonomii či finance. Až do konce svého života na něm přednášel kurzy zaměřené na bankovnictví, finance a finanční trhy, corporate governance a vedl výzkum. Kolegové z instituce ve čtvrtek smutnou zprávu potvrdili.
„Vzpomínám na něj jako na oponenta mé doktorské práce. Byl to výborný člověk. Přispěl k lepšímu vnímání institucionální ekonomiky. Veřejnosti příbližil, jak lépe a efektivněji může fungovat stát,“ řekl iDNES.cz člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.
Michal Mejstřík je po smrti. Člověk, ke kterému jsem měl obrovský respekt. Teď je mi vážně smutno. https://t.co/K0V5Z8evOJ
— Pavel Kohout (@KohoutPavel) January 7, 2021
Mejstřík sbližoval teorii a praxi
Pandemie jako pomoc evoluci. Jen urychlila potřebné změny, říká ekonom Mejstřík |
Ještě před měsícem se pro magazín Téma rozhovořil na téma probíhající pandemie a její ekonomických dopadů. Ve stávající krizi viděl příležitost ke zrychlení digitalizace a tempa inovací.
Ekonom Lukáš Kovanda ho vzpomenul jako „osobnost, která dokázala jedinečným způsobem snoubit svět akademické ekonomie“. Kromě jiného byl klíčovým hybatelem při vydání českého překladu „Samuelsona“, vlivné ekonomické učebnice, z níž se učily celosvětově základům ekonomie celé generace ekonomů.
Mejstřík, jenž učebnici překládal, osobně žádal Williama Samuelsona, aby vypustil zmínky, jež byly k sovětské ekonomice příliš shovívavé, že to takto bude v porevolučním Československu znít směšně. „Samuelson to odmítl, zásadně odmítal měnit obsah knihy z politických důvodů,“ vzpomíná na peripetie při překladu knihy Oldřich Kýn, emeritní profesor ekonomie Bostonské univerzity.
Michal Mejstřík byl velká osobnost české národohospodářské sféry. Bez něj by byla úroveň našich ekonomických politik, a tím i životní úroveň našich občanů, výrazně nižší. Bylo mi ctí s ním spolupracovat, debatovat a mnohdy i nesouhlasit. Čest jeho památce.
— Aleš Chmelař (@AlesChmelar) January 7, 2021
Profesor Mejstříkv letech 2009 až 2014 působil jako člen Národní ekonomické rady vlády. Od roku 2016 byl honorárním konzulem Jižní Koreje. Během pandemie covid-19 zastával také funkci člena Ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu.
Publikoval přes 150 odborných publikací, nejčastěji zaměřených na bankovnictví, privatizace, či restrukturalizace, které jsou zejména v zahraničí hojně citovány.
R.I.P. Michal Mejstřík
— Daniel Beneš (@daniel_benes) January 7, 2021
Mejstřík ekonomické znalosti zhodnocoval i v praxi. Podílel se na více než 80 transakcích a firemních restrukturalizacích a byl mimo považován za experta na energetiku. Vedl řadu týmů ve firemních restrukturalizacích, mezi nimi ČKD Dopravní systémy nebo Kongresové Centrum Praha. Od listopadu 2009 do září 2011 byl předsedou dozorčí rady ČSA.
Od března 2011 do června 2014 zastával funkci předsedy dozorčí rady nově vzniklého Českého Aeroholdingu a vedl úspěšný vyjednávací tým s Evropskou komisí pro relevantní otázky státní pomoci ČSA a vzniku Českého Aeroholdingu.