Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

O dalším vývoji cen energií rozhodne druhá polovina zimy, říká energetik

Rozstřel   11:00
Ceny energií v posledních dnech krátkodobě mírně vzrostly, ale trend posledních měsíců je spíše opačný. Rozhodne leden, který naznačí vývoj v příštím roce. „Dlouhodobě letošní cenovou situaci na energetických trzích charakterizuje extrémní nejistota,“ řekl v Rozstřelu Michal Kulig, místopředseda Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Cenový šok zažily ceny energií v srpnu, teď mají spíše sestupný trend. Podle Kuliga je to zapříčiněné počasím během letošního podzimu, který je teplejší, než je obvykle zvykem. Navíc jsou zásobníky naplněny plynem více než v předešlých letech.

„Díky tomu vlastně došlo k tomu, že ceny se trochu snížily. Teď zase mírně vzrostly, protože se ochladilo. Rozhodující bude pravděpodobně druhá půlka zimy. To znamená leden, začátek příštího roku,“ dodává Kulig.

Místopředseda Asociace nezávislých dodavatelů nabídl v Rozstřelu osobní odhad. Domnívá se, že ceny by měly v příštím roce stagnovat a k většímu růstu či poklesu by dojít nemělo. Ale situace je podle něj stále nevyzpytatelná. Příkladem může být Francie, kde se zatím podařilo „rozběhnout“ pouze padesát procent odstavených jaderných elektráren a tržní ceny tam jsou stále vysoké.

„Myslím si, že v průběhu příštího roku k nějakému výraznějšímu poklesu ceny u nás pro drobné zákazníky nedojde, protože nákupy se většinou dělají s předstihem. Budeme tak stále na zastropované ceně, která je teď aktuálně 5 000 Kč za megawatthodinu v elektřině a dva a půl tisíce korun v plynu bez DPH,“ sdělil Kulig.

Evropa se bez plynu neobejde

Evropa se podle Kuliga bez plynu zatím stále neobejde, i nadále tak zůstane významnou energetickou komoditou. Pokud by se podařilo najít alternativní dodavatele plynu do Evropy, podle něj by mohly ceny dokonce klesat.

Kulig se v Rozstřelu také vyjádřil k tomu, zda je podle něj pro drobné odběratele v tuto chvíli lepší zůstat u dodavatelů, kteří jim dodávají energii za spotové ceny, anebo hledat ty, kteří jim nabídnou dlouhodobé smlouvy.

„Já si myslím, že se zastropovanou cenou to ani u těch, kteří platí spotové ceny, nebude likvidační. Mohlo by to být i výhodné ve chvíli, kdy by dodavatelé dokázali rychle reagovat na pokles cen, protože na spotu se pokles projeví mnohem dřív než na smlouvách na dobu neurčitou nebo na fixních smlouvách,“ řekl Kulig.

„Znamená to, že pokud by vše fungovalo tak, že by spotový trh měl strop, ale mohly by se do něj promítat i aktuální výkyvy na trhu, myslím směrem dolů, pro zákazníky by to nemuselo být tak velké riziko,“ domnívá se energetik.

Strop zabrání nejhorším škodám

Podle Kuliga zastropované ceny zabrání nejhorším škodám na straně odběratelů. Problém ale představují listopad a prosinec. „Zastropování nepomůže těm, kteří jsou na vysokých cenách teď, tedy zejména na spotových cenách. To se týká třeba zákazníků, kteří museli měnit dodavatele nebo se třeba stěhovali. Ti musejí počítat s tím, že listopad a prosinec bude pro ně těžký.“

Kulig zmínil i to, jak se situace změní v lednu. Pro lidi se zafixovanými cenami z minulosti se nic nemění. Pro ty, kteří měli zafixovanou cenu a smlouva jim skončila nebo si ji zafixovali na vysokých cenách v poslední době, se záloha díky zastropování sníží, neboť se ocitnou nad státem garantovanou cenou.

U lidí, kterým k lednu skončí smlouva a dostanou novou nabídku, bude platit převážně zastropovaná cena. V současnosti všichni dodavatelé rozesílají nový přepis záloh, v němž už s novou cenou počítají. Zároveň je do nových záloh započítaná sleva z poplatku na obnovitelné zdroje.

Komunikujte a spočítejte si zálohy

Výši kompenzací nákladů bude hlídat vláda i ERÚ (Energetický regulační úřad). Princip, podle kterého se výše nákladů bude hlídat, se teprve připravuje.

A jak si mají zákazníci podle Kuliga určovat zálohy? Energetik tvrdí, že podle dosavadní spotřeby, ale i rad odborníků. „Jednoznačně stojí za to komunikovat. Pokud vím, tak nejenom za naši asociaci, ale i za ostatní dodavatele mohu konstatovat, že tomu jsou přístupní všichni. Nejlepší je komunikovat přes mail,“ dodává.

A vyskytují se i nadále mezi dodavateli energií „šmejdi“, kteří mohou zákazníkům zkomplikovat život? „Šmejdi jsou tu stále, ale myslím si, že kontrola ze strany dodavatelů je nyní mnohem větší a mnohem méně je i podvodných zprostředkovatelů. Řekl bych, že v tom se situace zlepšila.“

Jaký bude cenový vývoj energií v příštím roce? Hrozí nějaká rizika? A jak si mají lidé orientačně vypočítat výši záloh, které by měli platit od ledna? I na to odpovídal v Rozstřelu Michal Kulig, místopředseda Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Autoři:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Neperte, pracujte! Firma vytáhla bič, jak kontrolovat práci na dálku

Trend práce z domova místo v kanceláři způsobil, že ještě nikdy dříve tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou....

Do Česka přichází andělské spodní prádlo i louisianské smažené kuře

Český maloobchodní trh je pro zahraniční značky stále atraktivní a ročně zde zakotví několik desítek z nich. V loňském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oligarchové přelstili Londýn a obešli nový zákon zaměřený na ruský majetek

Velká Británie se po loňské ruské invazi na Ukrajinu rozhodla změnit legislativu týkající se vlastnictví majetku...

KONTEXT: Evropa z krize vychází jako poražený, míní stratég Pražské plynárenské

Měla to být nejhorší zima v novodobých dějinách Evropy, přesto se černé scénáře nenaplnily a plyn v zásobnících...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pivovar Heineken představuje nový koncept. V Česku otevře devět Bažantoven

Pivovar Heineken letos otevírá vlastní restaurační koncept pivní značky Zlatý Bažant. První Bažantovna již vznikla na...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

KONTEXT: Evropa z krize vychází jako poražený, míní stratég Pražské plynárenské

Měla to být nejhorší zima v novodobých dějinách Evropy, přesto se černé scénáře nenaplnily a plyn v zásobnících...

Nakoupit eura na dovolenou se nyní vyplatí, řekl v Rozstřelu ekonom

Koruna určitě oslabí, nevíme ale, kdy přesně, řekl v Rozstřelu hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler....

Rychlovlaky v Česku mají problém: příliš mnoho zastávek. Zbrzdí je a zdraží

Premium Na mapě českých vysokorychlostních tratí přibyly v posledních měsících další zvažované vysokorychlostní terminály....

Průmysl v Česku se vrátil na předcovidovou úroveň, táhla ho výroba aut

Česká průmyslová produkce loni meziročně vzrostla o 1,7 procenta. Dostala se tak na předcovidovou úroveň z roku 2019,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...