Mezinárodní telefonování přes internet je povoleno

  17:58aktualizováno  17:58
- Ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám zamítl odvolání SPT Telecom proti rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu. Podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu telefonování do zahraničí přes internet neporušuje exkluzivitu SPT Telecom mezinárodní hovory. Oznámil to mluvčí SPT Petr Skokan. Službu Paegas Internet Call začala provozovat ve své síti Paegas v červenci loňského roku společnost Radiomobil.

Jak mluvčí SPT telecom dodal, firma trvá na tom, že internetová telefonie porušuje exkluzivitu Telecomu na mezinárodní hlasové služby, kterou má od státu garantovanou do konce roku 2000.

"Budeme na vzniklou situaci reagovat na základě tržních principů," uvedl Skokan s tím, že termín spuštění vlastní služby umožňující levné telefonování přes internet závisí na dokončení konkrétního projektu.

Službu internetové telefonie začal před rokem poskytovat mobilní operátor RadioMobil pod názvem Paegas Internet Call. Český telekomunikační úřad její poskytování letos v únoru zakázal pro chybějící licenci a začal prošetřovat možné porušení exkluzivity Telecomu.

Začátkem května úřad rozhodl, že služba výhradní postavení SPT Telecom neporušuje a SPT Telecom se krátce poté proti rozhodnutí odvolal na ministerstvo dopravy a spojů. V těchto dnech vydal generální pověření, které umožňuje poskytování tohoto druhu služeb všem operátorům.

RadioMobil se proto rozhodl službu ihned zprovoznit, konkrétně od 28.7. 1999 od 9:00. Podobný projekt má připravený i EuroTel pod názvem Net Call-55.

Volání prostřednictvím Paegas Internet Call vyjde pro minutový hovor po Evropě na 9,50 Kč bez DPH a do ostatních zemí na 12,90 Kč. Běžný hovor například do Německa ve špičce vyjde ze sítě Telecomu na 14,50 Kč za minutu, do USA pak na 23 Kč. Mezinárodní hovory EuroTelu by měly být do některých zemí až o 60 procent levnější.

Vedle mobilních operátorů nabízejících volání do zahraničí z mobilního přístroje přes tzv. internetovou bránu nabízí podobnou službu i některé další firmy. Například internetový provider Cesnet od podzimu umožňuje internetové hovory přes speciální software a počítačovou zvukovou kartu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Pošta zamrzla v minulém století, je to neudržitelné, říká její šéf Knap

Roman Knap

Roman Knap řídí Českou poštu od června loňského roku a má ambici podnik fungující podle pravidel minulého století...

Najdete na iDNES.cz