Menší města na východě Čech staví byty pro mladé

  9:41aktualizováno  9:41
V Hradci Králové by měly během dvou let vzniknout startovací byty, které budou určeny především pro mladé lidi. Město doufá, že díky dostupnému bydlení zůstanou v Hradci absolventi středních a vysokých škol, další vzdělaní lidé by se sem navíc mohli přistěhovat z blízkého i vzdáleného okolí.
stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis

stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis - Stavebnictví, dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Pardubickém kraji zatím žádný podobný program výhodného bydlení pro mladé lidi nefunguje, města se ale snaží budovat laciné nájemní byty. A o ně mají největší zájem právě mladé páry a rodiny.

O bytu nerozhoduje věk, ale výše mzdy
Například Svitavy nebo Lanškroun chystají byty pro takzvaně příjmově vymezené skupiny obyvatel, tedy pro ty, jejichž platy nepřesahují celorepublikový průměr.

"Jedná se o státem dotované byty. Náš region je na tom s výší průměrné mzdy hůř, takže většina zájemců toto kritérium splnila. A většinou se jedná o mladé rodiny," řekl svitavský starosta Václav Koukal.

 V současnosti město dokončuje osmnáct bytů, během dalších dvou let plánuje výstavbu více než osmdesáti dalších.

Ani v Lanškrouně se nechystají nové byty nabízet přednostně mladým lidem. Přesto podle Hany Vágnerové z odboru správy majetku o ně projevují zájem převážně mladí a také osamělé matky s dětmi. "Velký zájem o tyto malometrážní byty projevují i senioři," dodala Vágnerová.

O levné bydlení je zájem, vědí ve Skutči či Proseči
Ryze startovací byty postavily obecní úřady ve Skutči a Proseči, přesto ani tady nezkoumali věk nových nájemníků. Přitom o levné byty, které pomohou mladým lidem začít samostatný život, byl podle starostů velký zájem. Ve Skutči tak do budoucna uvažují o další výstavbě, v Proseči budou první z devětapadesáti nových bytů obsazeny začátkem září.

"Byty bez problémů zaplníme, vůbec se nebojím, že by některý z nich zůstal nakonec prázdný. Žadatele jsme vybírali podle výše jejich příjmů a majetkových poměrů. Nesmí vlastnit žádnou jinou nemovitost vhodnou k bydlení. Věk jsme nijak neurčovali. Ale je pravda, že se nám většinou hlásí mladí lidé," řekl prosečský starosta Martin Novák.

Velká města mladým lidem příliš vstříc nevycházejí
Pardubice výstavbu bytů určených především mladým lidem nechystají, prozatím se tu rodí pouze projekt Aktivní bydlení, který je zaměřen na soužití Romů s většinovou populací.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Město nemá program, s jehož pomocí by byli zvýhodňováni mladí lidé při hledání bydlení," uvedl mluvčí radnice Michal Zitko. Podobně je na tom Chrudim, Moravská i Česká Třebová nebo Letohrad.

"V Žamberku na příští rok chystáme šest bytů a napřesrok dalších šest bytů, které bychom rádi nabídli právě mladým lidem, aby ve městě zůstali. Při jejich obsazování zatím počítáme s určitým příjmovým omezením, protože nabídnout byty pouze pro určitou věkovou skupinu by mohlo být chápáno jako diskriminace," řekl žamberecký místostarosta Jiří Dytrt.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Najdete na iDNES.cz