Bulharsko a Španělsko ano, Turecko ne. Kam Češi létali na dovolenou

  5:00aktualizováno  5:00
Obavy o bezpečnost letos v létě výrazně překreslily mapu destinací, kam se z Česka nejčastěji létá k moři na dovolenou. Vyplývá to z dat Letiště Praha o počtech cestujících mezi Prahou a hlavně přímořskými destinacemi do pěti hodin letu, která má MF DNES k dispozici. Španělsko se loni přiblížilo počty cestujících Řecku, bodovaly hlavně pláže na ostrově Mallorca.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Nejsou to sice data za celý trh, protože chybějí odlety z regionálních či zahraničních letišť, je to však relevantní trh, protože výrazná většina Čechů létá na dovolenou právě z Prahy.

Celkový počet pasažérů na letní dovolené klesl o necelá tři procenta. Jednotlivé země bodovaly především podle polohy. „Některé destinace, jako Turecko, Tunis či Řecko, nebyly příliš vyhledávány, což se zřejmě projevilo i v poptávce po dovolených. Důvodem byla především bezpečnostní situace v těchto zemích,“ vysvětlila mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková.

Například do Turecka letělo mezi červnem a zářím téměř o dvě třetiny méně lidí než ve stejném období roku 2015. Dál klesl Egypt, pád se zpomalil u Tuniska. Překvapením může být i výsledek Řecka, kam letos letělo o sedm procent lidí méně, přitom o Řecku cestovky s oblibou mluvily jako o „náhradě“ za destinace s převahou muslimského obyvatelstva. Například na ostrov Kos letos letělo o 40 procent méně Čechů než loni.

TOP 5 destinací

Dle počtu cestujících v roce 2016

  1. Barcelona (Španělsko)
  2. Heraklion (Řecko)
  3. Rhodos (Řecko)
  4. Palma De Mallorca (Španělsko)
  5. Antalya (Turecko)

Zdroj: Letiště Praha

Poptávka po leteckých dovolených se přesunula jinam - především do Bulharska a Španělska, kde počty cestujících stouply téměř o pětinu. V případě Baleárských ostrovů a jejich centra Mallorky počet pasažérů vyskočil o 38 procent.

Prodeje klesly o 15 procent

Uspěly i turisticky méně obvyklé cíle. O polovinu stoupl počet cestujících do Albánie, kterou začala nabízet jako pobytovou zemi řada cestovek, Malta v počtech českých návštěvníků překonala Kypr. Výrazný nárůst letecké dopravy z Česka zaznamenal i chorvatský Dubrovnik.

Lety k moři se čím dál víc přesouvají i s cestovkami na pravidelné linky. Do Středomoří míří nejčastěji Travel Service pod svou značkou SmartWings. Konkurence na trasách z Prahy směr jih příští rok zhoustne, například Ryanair začne nově létat na Sicílii.

Podle Kateřiny Petříčkové z Asociace českých cestovních kanceláří letos prodeje zájezdů na léto klesly zhruba o patnáct procent, nejvíce to zasáhlo pobyty s leteckou dopravou. Tento trend by se podle ní letos opakovat neměl. Například v případě Turecka se podle ní začaly prodeje v září zlepšovat.

„V příští sezoně lze díky příznivějším cenám pobytů očekávat návrat Čechů do Turecka, samozřejmě za předpokladu, že bezpečnostní situace v turistických letoviscích na Turecké riviéře bude nadále stabilní jako dosud. Snížení ubytovacích kapacit ze strany českých CK na rok 2017 proto neočekáváme tak dramatické, jako byly letošní poklesy,“ dodala Petříčková.

Podle statistik asociace letos průměrná cena prodaného zahraničního zájezdu klesla o 350 korun na osobu, na 12 120 korun. Za tímto posunem stál pokles cen last minute zájezdů.

Letošní statistiky ukazují i jiný trend, a to zkracování dovolené. Dovolených pod šest dní letos přibylo o šest procent, nejčastěji zůstávají Češi u moře týden, ukazují data společnosti Invia. „Lidé rozkládají svou dovolenou do celého roku a vyrážejí na více zájezdů než v minulosti,“ vysvětlil Michal Tůma z Invie.

Pražské letiště čekalo u letů do Středomoří větší propad, řada Čechů totiž kvůli nižším cenám raději vyhledává letiště v okolních zemích. I tak nakonec letiště vyšlo z prázdninového období silnější - v červenci prošlo jeho branami dokonce nejvíce lidí za jeden měsíc v celé historii.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Manažeři příliš nestonají. Nejvíc nemocenských mají dělníci, říká průzkum

Dělník (ilustrační foto)

Dělníci mají proti manažerům více než čtyřnásobnou absenci a pětinásobně vyšší nemocnost. Nejvyšší absenci a nemocnost...

Stát od prosince prodal lidem dluhopisy za 9 miliard. Výnosy klesají

Dluhopis Republiky

Česká republika si půjčila od lidí skrze dluhopisy pro fyzické osoby od loňského prosince 9,2 miliardy korun. Největší...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz