Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. září 2020 Berta

Wichterleho odkaz žije. Češi se znovu pokoušejí dobýt svět s čočkami

  19:48
Firma Medicem z impéria KKCG miliardáře Karla Komárka vyvíjí oční čočky, které mají plně nahradit přirozené vidění. Jejím partnerem je od letošního roku americký obr Bausch+Lomb.

Při dlouhodobém nošení kontaktních čoček se lidé často dopouštějí chyb, které jim mohou způsobit potíže se zrakem (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Sotva pět let stará firma Medicem navazuje na odkaz akademika Otto Wichterleho, vynálezce gelové kontaktní čočky. Ve své biotechnologické továrně v Kamenných Žehrovicích vyrábí Medicem moderní oční implantáty, které – na rozdíl od většiny dnes používaných nitroočních čoček – dokáží „akomodovat“. Tedy zaostřovat na dálku i na blízko.

Zájem o české čočky už projevila americká korporace Bausch+Lomb, jeden z největších světových výrobců čoček. Právě tato firma v roce 1965 spolu s dalšími partnery, Robertem Morrisonem a National Patent Development Corporation, odkoupila licenci na Wichterleho kontaktní čočku.

Už tehdy se Američanům sázka na český vynález vyplatila. Když po sedm let trvajícím schvalovacím procesu povolil americký lékový úřad Food and Drug Administration v roce 1971 povolení k prodeji Wichtereho čoček na trhu, vyletěly přes jedinou noc akcie Bausch+Lomb o čtvrt miliardy dolarů.

Čočky čeká testování

Nyní Bausch+Lomb provádí společně s Medicemem mezinárodní klinickou studii, která má české čočky otestovat. „Smlouva s Bausch+Lomb je pro nás velký milník,“ říká ředitel a spoluzakladatel Medicemu Eugen Chicevič. Malá firma získala v Bausch+Lomb v prvního velkého zahraničního partnera, který investuje do uvedení jejího produktu na světový trh.

„Velké klinické studii s Bausch+Lomb předcházela klinická hodnocení našich čoček na desítkách pacientů v Česku,“ říká Chicevič. „Studie společná s Bausch+Lomb probíhá v pěti evropských zemích. Zapojí se do ní 150 pacientů, kterým se implantují naše čočky do obou očí. Budeme je sledovat minimálně půl roku po operaci, výsledky budou k dispozici na konci roku 2017,“ vysvětluje šéf Medicemu.

Podle Chiceviče umožňuje 95 procent nitroočních čoček, používaných dnes v očním lékařství, vidět dobře jen na dálku a při dobrém světle.

„Většina dnešních čoček jsou takové zmenšené brýle implantované do oka. My se ale snažíme vytvořit skutečnou funkční napodobeninu lidské čočky, která zaostřuje na víc vzdáleností, a to i za horších světelných podmínek. Nejsme zatím tak daleko, abychom dokázali vyrobit každému přesnou kopii jeho původní čočky, ale dokázali jsme do našeho implantátu vtělit několik základních vlastností lidské optiky. To je jiný přístup, než jaký uplatňuje většina trhu s očními implantáty. Navíc používáme speciální materiály, specificky vyvinuté pro lidské oko. I v tom jsme novátorští,“ říká Chicevič.

Emigrant s VŠCHT

Vývoj v Medicemu vede chemik Vladimír Stoy, právě on je autorem specifického gelu, vyvinutého cíleně pro oční čočku. „Jeho materiály vycházejí z bioanalogických hydrogelů, vyvinutých profesorem Otto Wichterlem. Klasický hydrogel je ale velmi křehký. Čočka potřebuje materiál, který je stabilní, má dokonalý optický povrch a tvar a při implantaci se netrhá,“ říká Chicevič.

Mimochodem, Stoy jako student pracoval ve Wichterleho týmu v době, kdy jeden z nejúspěšnějších českých vynálezců zaváděl na pražské Bílé hoře poloprovoz na výrobu svých kontaktních čoček.

„Můj táta u Wichterleho na Ústavu makromolekulární chemie vedl patentové oddělení. Měl jsem průmyslovku, pár semestrů VŠCHT a vyšlo to. Přešel jsem na dálkové studium a u čoček a hydrogelů jsem už zůstal,“ líčil Stoy před časem v rozhovoru pro dnešní studenty chemie.

Stoy v 70. letech emigroval do USA a přes 20 let tam pracoval ve firmách, zabývajících se vývojem a marketingem hydrogelových technologií. Má na kontě přes 125 vynálezů a stovky patentů v různých zemích.

Počátkem 90. let se Stoy vrátil do České republiky a podílel se na vzniku několika biomedicínských start-upů, jež se později staly základem dnešního Medicemu. Jeho snem je uvedení vlastních pokročilých očních čoček na světový trh. Na to ale nemá mladá česká firma Medicem dostatečnou sílu, proto potřebuje spojení se silným partnerem.

„Naším cílem je vyvinout dobrý produkt, udělat klinické studie, které ukáží jeho výhody, zajistit mu dlouhodobou patentovou ochranu. A pak se snažit zaujmout partnera, který by produkt licencoval nebo odkoupil,“ vysvětluje Chicevič. Takovým partnerem by se Medicemu mohl stát právě Bausch+Lomb.

Bez studie to nepůjde

Aby však byli Američané do českých čoček ochotni investovat, musí se v právě probíhající klinické studii prokázat jejich unikátní vlastnosti a výhody proti dnešním běžně používaným implantátům.

Medicem přitom pracuje na vývoji další generace svých „akomodujících“ čoček. „To je pro nás teď vývojová priorita. Chceme, aby bylo možné čočky v oku laserem upravovat podle výsledku operace, individuálních preferencí a podle toho jak se člověku s věkem vyvíjí vidění,“ říká Chicevič.

„Musíme počítat s mnohem delší životností implantátu než dřív, protože lidé se dožívají vyššího věku, mnohem déle než v minulosti s implantáty žijí. Naším cílem je připravit každému pacientovi na míru individuální náhradu přirozené čočky, kterou pak bude možné postupně podle potřeby „seřizovat“. Něco podobného, jako když vám zubař dělá na míru zubní protézu. Čekám, že se k cíli můžeme dostat tak za 10 let,“ dodává šéf Komárkovy biotechnologické firmy.

  • Nejčtenější

Zavírání ve 22 nás zničí, říkají restauratéři. Žádají hodinu navíc

Záměr ministra zdravotnictví, aby restaurace a bary zavíraly o dvě hodiny dřív, tedy už ve 22 hodin, vnímají jejich...

ANO ztrácí. Do Sněmovny by se nedostali lidovci ani komunisté, říká model

Podle nejnovějšího volebního modelu Kantar CZ pro Českou televizi by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran....

Jídlo v Německu je moc levné, tvrdí studie. Mělo by stát až třikrát víc

Pokud by se měly do cen jídla v Německu promítnout náklady na eliminaci dopadů na životní prostředí, stálo by až...

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec superhrubé mzdy vyhlíží většina Čechů, třetina je proti

Vidina vyššího příjmu po zrušení superhrubé mzdy je pro většinu Čechů lákavá navzdory hrozícímu výpadku příjmů státního...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Spor o posílání roušek nabírá na síle. Hamáček hrozí lékovému ústavu žalobou

Ministr vnitra Jan Hamáček se znovu pustil do Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který vede spor s Českou...

Technologiemi proti šikaně: Nejlepším českým startupem je aplikace FaceUp

Národní finále soutěže Creative Business Cup vyhrál projekt Face Up. Ten přišel s mobilní aplikací, která bojuje proti...

Komise má navrhnout, jak ufinancovat dlouhodobou péči pro stárnoucí populaci

Populace stárne. Pro ukázku, za posledních deset let se více než zdvojnásobil počet lidí nad 90 let. Současně s tím...

České dráhy omezí na dva dny provoz dálkových vlaků na severu Moravy

Kvůli výlukám omezí České dráhy (ČD) v sobotu a pondělí provoz některých dálkových vlaků z Olomouce či Přerova ve směru...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...