Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

  9:38aktualizováno  9:38
Obří billboardy ve tvaru orlů Mattoni, které stojí podél českých dálnic, jejich vlastník postupně proměňuje v umělecká díla. Společnost Karlovarské minerální vody, které značka patří, tak reaguje na novelu zákona o pozemních komunikacích. Podle ní musejí veškeré reklamní poutače do vzdálenosti 250 m od dálnice zmizet.

U českých dálnic v současnosti stojí 16 billboardů ve tvaru orla Mattoni. Šest z nich už má novou podobu a další na transformaci čekají. „Příprava každého jednotlivého projektu, povolení úřadů, úprava statusu na umělecké dílo, výběr motivu a samotná realizace přeměny pokaždé vyžaduje dlouhý čas. Zatím tedy nejsou stanoveny konkrétní termíny pro další orly,“ řekla mluvčí Karlovarských minerálních vod (KMV) Andrea Brožová.

Fotogalerie

Poutače ve tvaru orla jsou 24 metrů široké a 15 metrů vysoké. Ke transformaci dvou z nich, ležících u dálnice D1, došlo už během loňského června. První z nich nese motiv od výtvarnice Míly Fürstové, který podle jejich slov vyjadřuje pocity z návratu domů do Česka.

„Příběh naznačený v motivu mého orla je určitá oslava dětství stráveného v Čechách, které mi dalo křídla k rozletu do celého světa,“ vysvětlila své dílo Fürstová. Na druhém orlu se objevilo studentské dílo Lucie Havlové, inspirované dopravními značkami, které dálnici lemují. K proměně dvou orlů u dálnice D5 došlo posléze v srpnu 2018.

Letos v červenci došlo k proměně dalších dvou orlů Mattoni stojících u dálnic D8 u Keblic a D35 u Velkého Újezdu. Oba z nich nesou studentské motivy, jejichž autory jsou Štěpán Rubáš a Radek Směták. Rubáš pro KMV vytvořil dílo s názvem Okno, které podle něj dodržuje harmonii okolní přírody. „Nechal jsem zmizet orla Mattoni v nebi a pomocí siluet dravců vytvořil iluzi,“ vysvětluje umělec.

Další orel se proměnil v dílo s názvem Historie vody. „Hlavní inspirací mi byl Island, díky kontrastu pokrytí sněhem a vulkanické aktivity. Podobně i u nás můžeme pozorovat vsakování roztáté vody do podzemních systémů,“ komentoval svůj výtvor autor Radek Směták.

„S ohledem na poslední úpravu zákona o pozemních komunikacích jsme se rozhodli s dálničními orly jako naší reklamou rozloučit,“ uvedl k proměně orlů Ondřej Postránský, ředitel marketingu KMV. 

Společnost KMV těmito změnami reaguje na novelu zákona o pozemních komunikacích, která platí od září 2017. Ta vyžaduje odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy.

Silnice a dálnice stále lemují billboardy, někde jich dokonce přibývá

Ministerstvo: billboardy musí i tak zmizet

Z reklamních poutačů se tak podle společnosti postupně stávají umělecká díla stojící ve volné krajině. „Nesou nyní výtvarný a ryze nekomerční motiv nespojený s žádnou firmou, proto vyhovují všem požadavkům platného zákona o pozemních komunikacích,“ míní Brožová.

Podle ministerstva dopravy to však novele silničního zákona nadále neodpovídá. „Pokud jsou v ochranném pásmu u dálnic nebo silnic 1. třídy, provozovatel je nadále povinen je odstranit,“ uvedl mluvčí resortu František Jemelka.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Sencor stahuje od zákazníků dva typy mobilní klimatizace, mohou začít hořet

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, stahuje z trhu a od zákazníků...

Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

Ulice Na Příkopě.

Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v...

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz