Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

  9:38aktualizováno  9:38
Obří billboardy ve tvaru orlů Mattoni, které stojí podél českých dálnic, jejich vlastník postupně proměňuje v umělecká díla. Společnost Karlovarské minerální vody, které značka patří, tak reaguje na novelu zákona o pozemních komunikacích. Podle ní musejí veškeré reklamní poutače do vzdálenosti 250 m od dálnice zmizet.

U českých dálnic v současnosti stojí 16 billboardů ve tvaru orla Mattoni. Šest z nich už má novou podobu a další na transformaci čekají. „Příprava každého jednotlivého projektu, povolení úřadů, úprava statusu na umělecké dílo, výběr motivu a samotná realizace přeměny pokaždé vyžaduje dlouhý čas. Zatím tedy nejsou stanoveny konkrétní termíny pro další orly,“ řekla mluvčí Karlovarských minerálních vod (KMV) Andrea Brožová.

Fotogalerie

Poutače ve tvaru orla jsou 24 metrů široké a 15 metrů vysoké. Ke transformaci dvou z nich, ležících u dálnice D1, došlo už během loňského června. První z nich nese motiv od výtvarnice Míly Fürstové, který podle jejich slov vyjadřuje pocity z návratu domů do Česka.

„Příběh naznačený v motivu mého orla je určitá oslava dětství stráveného v Čechách, které mi dalo křídla k rozletu do celého světa,“ vysvětlila své dílo Fürstová. Na druhém orlu se objevilo studentské dílo Lucie Havlové, inspirované dopravními značkami, které dálnici lemují. K proměně dvou orlů u dálnice D5 došlo posléze v srpnu 2018.

Letos v červenci došlo k proměně dalších dvou orlů Mattoni stojících u dálnic D8 u Keblic a D35 u Velkého Újezdu. Oba z nich nesou studentské motivy, jejichž autory jsou Štěpán Rubáš a Radek Směták. Rubáš pro KMV vytvořil dílo s názvem Okno, které podle něj dodržuje harmonii okolní přírody. „Nechal jsem zmizet orla Mattoni v nebi a pomocí siluet dravců vytvořil iluzi,“ vysvětluje umělec.

Další orel se proměnil v dílo s názvem Historie vody. „Hlavní inspirací mi byl Island, díky kontrastu pokrytí sněhem a vulkanické aktivity. Podobně i u nás můžeme pozorovat vsakování roztáté vody do podzemních systémů,“ komentoval svůj výtvor autor Radek Směták.

„S ohledem na poslední úpravu zákona o pozemních komunikacích jsme se rozhodli s dálničními orly jako naší reklamou rozloučit,“ uvedl k proměně orlů Ondřej Postránský, ředitel marketingu KMV. 

Společnost KMV těmito změnami reaguje na novelu zákona o pozemních komunikacích, která platí od září 2017. Ta vyžaduje odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy.

Silnice a dálnice stále lemují billboardy, někde jich dokonce přibývá

Ministerstvo: billboardy musí i tak zmizet

Z reklamních poutačů se tak podle společnosti postupně stávají umělecká díla stojící ve volné krajině. „Nesou nyní výtvarný a ryze nekomerční motiv nespojený s žádnou firmou, proto vyhovují všem požadavkům platného zákona o pozemních komunikacích,“ míní Brožová.

Podle ministerstva dopravy to však novele silničního zákona nadále neodpovídá. „Pokud jsou v ochranném pásmu u dálnic nebo silnic 1. třídy, provozovatel je nadále povinen je odstranit,“ uvedl mluvčí resortu František Jemelka.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Tři čtenáři vyhráli v soutěži iDNES.cz sběratelskou eurobankovku s Gottem

Karel Gott na pamětní eurobankovce, která se začne prodávat v den jeho...

iDNES.cz vylosoval trojici čtenářů, kteří správně odpověděli na otázku, kdy získal Karel Gott poprvé ocenění Zlatý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz