Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

„Mateřská“ stoupne. Polepší si hlavně ženy s nadprůměrnými výdělky

  1:11
Na ženy, které příští rok nastoupí na mateřskou a v práci dostávají nadprůměrnou mzdu, nečeká první měsíce mateřství takový propad příjmu, jaký by zažily letos. Žena, která před narozením dítěte vydělávala 30 tisíc hrubého, dnes po porodu spadla na 65 procent svého předchozího čistého příjmu.
Ženy na mateřské dovolené si od 1. ledna polepší. Ilustrační foto.

Ženy na mateřské dovolené si od 1. ledna polepší. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Mé příjmy se opravdu výrazně snížily. Ale dítě pro nás bylo na prvním místě, tak jsme se s manželem uskromnili," říká například Marta Lipovská, která pracovala v manažerské pozici v nadnárodní IT společnosti. Sama nakonec situaci vyřešila prací z domova.

Od příštího roku by se v jejím případě čistý příjem snížil už jen na 85 procent toho, co měla k dispozici předtím. Stejně jako se od ledna roku 2009 změní nemocenská, bude se totiž měnit i výpočet mateřské, protože počítání obou dávek spolu souvisí.

Na mateřskou má žena nárok po dobu 28 týdnů, přičemž ji začíná pobírat šest až osm týdnů před porodem. Teprve po uplynutí této doby začíná dostávat rodičovský příspěvek, jehož výše se však na rozdíl od mateřské neodvíjí od výše výdělku, který předtím měla.

"Mám mateřskou sedm a půl tisíce, žít sama, to by nešlo zvládnout. Museli jsme se hodně uskromnit. Ve dvou teď máme příjem asi dvacet tisíc, z toho dáme deset na poplatky, zbytek akorát pokryje jídlo a drahé léky," říká například matka tříměsíčního Jana paní Soňa z Karlovarska, která dříve pracovala jako servírka.

Nová mateřská zmírní nevýhodu bohatších
Mateřská vzroste v příštím roce nejvíce matkám, které vydělávaly více než 16 700 korun hrubého měsíčně. Při dvacetitisícovém platu bude žena dostávat měsíčně o tisícikorunu více než dnes. U třicetitisícového platu bude přilepšení ještě vyšší, a to více než 4,5 tisíce korun na měsíc.

Zvýšení se týká hlavně žen s nadprůměrnými platy, protože se od příštího roku výrazně zvýší stropy, které mateřskou, ale i nemocenskou snižovaly. Nemocenská však přesto půjde příští rok dolů, protože se nebude vyplácet za první tři dny a ani za první dva víkendy marodění.

Mateřská se oproti tomu vyplácí za kalendářní dny, a žádný propad ji proto v příštím roce nečeká. Maximální měsíční mateřská tak vzroste až na téměř 29 tisíc korun čistého, což je dvojnásobek proti dnešku. To odpovídá hrubé mzdě 71 360 korun.

Dnes žena narazila na strop už při výdělku 24 tisíc korun. S jakýmkoli vyšším platem mohla letos dosáhnout vždy jen na mateřskou 14 370 korun.

Rozhodující pro přilepšení v mateřské bude, kdy na ni žena nastoupí. Pokud to bude po Novém roce, dostane popsané vyšší dávky podle toho, jaký měla plat za posledních dvanáct měsíců. Pokud na mateřskou nastoupí ještě letos a bude v ní pokračovat v příštím roce, přepočte se jí od 1. ledna mateřská podle přechodných pravidel.

I podle nich si ženy s hrubou mzdou vyšší než 16 700 korun polepší, ale ne o tolik, jako kdyby na mateřskou nastoupily až po 1. lednu. Například matka s 25tisícovým výdělkem dostane v tomto případě od ledna navíc tisícovku, kdyby nastoupila až v roce 2009, přilepšila by si o dva tisíce.

Na mateřské se může střídat i otec
U mateřské se příští rok zavádí ještě jedna novinka. V jejím pobírání se totiž bude moci střídat matka i s otcem, ale až po šesti týdnech po porodu.

Poté, co matka přestane pobírat mateřskou, zažádá si o rodičovský příspěvek. Ten je stanoven na 3 800 do 11 400 korun podle toho, jak dlouho chce doma matka s dítětem být. Pokud se chce do práce vrátit po dvou letech, což se většinou týká matek s vyššími příjmy, bude mít nárok na nejvyšší částku.   

Finančně výhodnější než nyní bude pro lépe vydělávající matky od příštího roku i situace, kdy musí zůstat doma s nemocným dítětem. Opět díky zvýšeným stropům, které budou stejné pro nemocenskou i mateřskou, se ošetřovné zvýší až na dvojnásobek.

To se však bude týkat jen žen s příjmem přes 70 tisíc korun. Zatímco dnes dostanou za jeden den 383 korun, nově to bude 770 korun. Pokud jde o ženy s průměrným platem, tam se výše ošetřovného na den skoro nezmění a bude dělat zhruba 360 korun na den.

Socioložka Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd i přes změnu výpočtu mateřské optimistická není. Poukazuje především na situaci na trhu práce. Firmy v Česku prý stále ještě neumějí využívat ženy na mateřské ve svůj prospěch – což by i ženám vyřešilo jak příjmy, tak i zpětné zařazení do zaměstnání.

"Nový výpočet je určitě dobrou zprávou pro ženy s vyššími příjmy, ale přesto to neřeší situaci na trhu práce, kde mateřství stále představuje velký handicap," myslí si socioložka.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Čerpací stanice Benzina se postupně přejmenují na Orlen. U prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN...

V americké poušti má vyrůst utopické město, které zachrání kapitalismus

Americký miliardář Marc Lore chce do roku 2030 založit udržitelné město, z nějž se má stát výkladní skříň nejnovějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč je najednou vše drahé? Není pravda, že vláda a ČNB za to nemůžou

Premium Jak je možné, že se dnes tak rychle zdražuje všechno od potravin přes energie, stavební materiál až po ceny domů a...

Inflace k nám přichází zvenku, domácí vlivy se ještě projeví, uvádí experti

Ceny v Česku rychle rostou, meziročně stouply o 4,1 procenta a podle prognóz tomu není konec. Čím to je? Důvodů je hned...

Nekonečné zdražování elektřiny. Ceny ohrožují odběratele i ekonomiku. Kdy se zastaví?

Premium Přichází cenový skok, který možná jednou vstoupí do učebnic ekonomie. Elektřina pro domácnosti může během podzimu...

Po dlouhém čekání nové vlaky. Teď na české koleje míří moderní stroje

Premium Covid brzdí nasazení nových vlaků v Česku. Některé uvázly už ve výrobě, jiné na zkouškách. Někde musí dál čekat, jinde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...