„Mateřská“ stoupne. Polepší si hlavně ženy s nadprůměrnými výdělky

  1:11aktualizováno  1:11
Na ženy, které příští rok nastoupí na mateřskou a v práci dostávají nadprůměrnou mzdu, nečeká první měsíce mateřství takový propad příjmu, jaký by zažily letos. Žena, která před narozením dítěte vydělávala 30 tisíc hrubého, dnes po porodu spadla na 65 procent svého předchozího čistého příjmu.
Ženy na mateřské dovolené si od 1. ledna polepší. Ilustrační foto.

Ženy na mateřské dovolené si od 1. ledna polepší. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Mé příjmy se opravdu výrazně snížily. Ale dítě pro nás bylo na prvním místě, tak jsme se s manželem uskromnili," říká například Marta Lipovská, která pracovala v manažerské pozici v nadnárodní IT společnosti. Sama nakonec situaci vyřešila prací z domova.

Od příštího roku by se v jejím případě čistý příjem snížil už jen na 85 procent toho, co měla k dispozici předtím. Stejně jako se od ledna roku 2009 změní nemocenská, bude se totiž měnit i výpočet mateřské, protože počítání obou dávek spolu souvisí.

Na mateřskou má žena nárok po dobu 28 týdnů, přičemž ji začíná pobírat šest až osm týdnů před porodem. Teprve po uplynutí této doby začíná dostávat rodičovský příspěvek, jehož výše se však na rozdíl od mateřské neodvíjí od výše výdělku, který předtím měla.

"Mám mateřskou sedm a půl tisíce, žít sama, to by nešlo zvládnout. Museli jsme se hodně uskromnit. Ve dvou teď máme příjem asi dvacet tisíc, z toho dáme deset na poplatky, zbytek akorát pokryje jídlo a drahé léky," říká například matka tříměsíčního Jana paní Soňa z Karlovarska, která dříve pracovala jako servírka.

Nová mateřská zmírní nevýhodu bohatších
Mateřská vzroste v příštím roce nejvíce matkám, které vydělávaly více než 16 700 korun hrubého měsíčně. Při dvacetitisícovém platu bude žena dostávat měsíčně o tisícikorunu více než dnes. U třicetitisícového platu bude přilepšení ještě vyšší, a to více než 4,5 tisíce korun na měsíc.

Zvýšení se týká hlavně žen s nadprůměrnými platy, protože se od příštího roku výrazně zvýší stropy, které mateřskou, ale i nemocenskou snižovaly. Nemocenská však přesto půjde příští rok dolů, protože se nebude vyplácet za první tři dny a ani za první dva víkendy marodění.

Mateřská se oproti tomu vyplácí za kalendářní dny, a žádný propad ji proto v příštím roce nečeká. Maximální měsíční mateřská tak vzroste až na téměř 29 tisíc korun čistého, což je dvojnásobek proti dnešku. To odpovídá hrubé mzdě 71 360 korun.

Dnes žena narazila na strop už při výdělku 24 tisíc korun. S jakýmkoli vyšším platem mohla letos dosáhnout vždy jen na mateřskou 14 370 korun.

Rozhodující pro přilepšení v mateřské bude, kdy na ni žena nastoupí. Pokud to bude po Novém roce, dostane popsané vyšší dávky podle toho, jaký měla plat za posledních dvanáct měsíců. Pokud na mateřskou nastoupí ještě letos a bude v ní pokračovat v příštím roce, přepočte se jí od 1. ledna mateřská podle přechodných pravidel.

I podle nich si ženy s hrubou mzdou vyšší než 16 700 korun polepší, ale ne o tolik, jako kdyby na mateřskou nastoupily až po 1. lednu. Například matka s 25tisícovým výdělkem dostane v tomto případě od ledna navíc tisícovku, kdyby nastoupila až v roce 2009, přilepšila by si o dva tisíce.

Na mateřské se může střídat i otec
U mateřské se příští rok zavádí ještě jedna novinka. V jejím pobírání se totiž bude moci střídat matka i s otcem, ale až po šesti týdnech po porodu.

Poté, co matka přestane pobírat mateřskou, zažádá si o rodičovský příspěvek. Ten je stanoven na 3 800 do 11 400 korun podle toho, jak dlouho chce doma matka s dítětem být. Pokud se chce do práce vrátit po dvou letech, což se většinou týká matek s vyššími příjmy, bude mít nárok na nejvyšší částku.   

Finančně výhodnější než nyní bude pro lépe vydělávající matky od příštího roku i situace, kdy musí zůstat doma s nemocným dítětem. Opět díky zvýšeným stropům, které budou stejné pro nemocenskou i mateřskou, se ošetřovné zvýší až na dvojnásobek.

To se však bude týkat jen žen s příjmem přes 70 tisíc korun. Zatímco dnes dostanou za jeden den 383 korun, nově to bude 770 korun. Pokud jde o ženy s průměrným platem, tam se výše ošetřovného na den skoro nezmění a bude dělat zhruba 360 korun na den.

Socioložka Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd i přes změnu výpočtu mateřské optimistická není. Poukazuje především na situaci na trhu práce. Firmy v Česku prý stále ještě neumějí využívat ženy na mateřské ve svůj prospěch – což by i ženám vyřešilo jak příjmy, tak i zpětné zařazení do zaměstnání.

"Nový výpočet je určitě dobrou zprávou pro ženy s vyššími příjmy, ale přesto to neřeší situaci na trhu práce, kde mateřství stále představuje velký handicap," myslí si socioložka.

Autoři: ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Ekologové volají po zákazu rybolovu v Baltu. Tresce hrozí vyhynutí

Treska obecná (Gadus morhua Linnaeus, 1758) je mořská ryba z čeledi...

Nevládní organizace vyzývají ministry pro rybolov všech členských států EU, aby okamžitě ukončili rybolov ve východním...

Petka je nepřítel číslo 1. Ale lidé v ní vodu chtějí, říká pan Ondrášovka

Libor Duba, generální ředitel výrobce nápojů Ondrášovka

Libor Duba šéfuje Ondrášovce už desátým rokem. Nejostřeji vystupuje proti poslednímu návrhu jedničky na trhu,...

Venezuela má nejbídnější ekonomiku světa. Česko naopak roste, říká studie

Venezuelané protestují proti vládě Nicoláse Madura. (2. února 2019)

Již popáté se jihoamerická Venezuela stala zemí s nejbídnější ekonomickou situací. Inflace v zemi dosahuje až osmi...

Najdete na iDNES.cz