Na 45 procent respondentů začalo kvůli koronaviru častěji platit bezhotovostně. Hlavním důvodem změny nebyly vyšší nároky na hygieničnost, ale potřeba rychle a bezproblémově zaplatit bez nutnosti přepočítávat hotovost a nezdržovat ostatní nakupující, dodal Mastercard.
Celkem 27 procent Čechů již někdy zaplatilo mobilním telefonem, což je o osm procentních bodů více než loni, plyne dál z průzkumu. Téměř polovině Čechů by nevadilo úplné zrušení hotovosti. Celkem 39 procent respondentů uvedlo, že jim kvůli koronaviru klesl příjem v domácnosti. Na 34 procent tvrdí, že je koronakrize naučila šetřit.
„Až 53 procent respondentů našeho průzkumu tvrdí, že je pro ně hlavní bezproblémové a rychlé dokončení nákupu bez přepočítávání bankovek a mincí a bezkontaktní výměna mezi zákazníkem a prodejcem. Stejně to cítí i obchodníci, kteří v průběhu pandemie hotovost dokonce odmítali a vyžadovali bezkontaktní předání zboží. S takovou situací se setkala čtvrtina dotazovaných,“ uvedl generální ředitel Mastercard pro ČR a Slovensko Michal Čarný.
V období jarních mimořádných opatření nejvíce vzrostly bezhotovostní platby kartou (o 21 procent), mobilní platby (o sedm procent) a využívání mobilního bankovnictví (o sedm procent). Platby hotovostí naopak klesly o 14 procent proti období před pandemií.
Celkem 54 procent všech plateb se uskutečňuje bezhotovostně, dalších 19 procent plateb by mohlo být rovněž bezhotovostně, ale naráží na neochotu obchodníků akceptovat platební karty, ukázal dál průzkum. Hotovost za každých okolností preferuje 27 procent Čechů.
Mobilní telefon k placení využívá 27 procent populace, což je o osm procentních bodů více než v minulém roce. Ti, kteří již platí mobilním telefonem, tak činí v téměř 40 procentech všech svých plateb. Češi platí bezhotovostně nejčastěji v obchodech s potravinami (83 procent). Následují nákupy na internetu, na pumpách a v obchodech s oblečením.