(ilustrační snímek) | foto: Matej Leskovsek, Reuters

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

  • 21
Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů. Snědlo se ho kolem 110 kilogramů. Po Česku zavádí mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa i Slovensko. Vzorky každé zásilky budou analyzovat veterináři.

Ve středu Státní veterinární správa (SVS) oznámila, že se do České republiky dovezlo 700 kilogramů hovězího masa z Polska, kde byla zjištěna přítomnost bakterie salmonella. 

Mluvčí veterinářů Petr Vorlíček nyní uvedl, že všechno toto maso se již dohledalo. Snědlo se ho kolem 110 kg. Posledním nalezeným byla část zásilky z Makra, která byla podle mluvčího odeslána pouze v dokumentech, reálně zůstala ve skladu ve středních Čechách. (více o nálezu čtěte zde)

V Česku ve čtvrtek začala platit mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa. Příjemci ho musí nechat vyšetřit v akreditované laboratoři na bakterie salmonely a žádnou zásilku nesmějí uvést na trh dříve, než dostanou vyhovující výsledky. Statistiky testů za první den veterináři ještě nemají.

Nyní stejné zpřísnění dovozů polského masa zavádí i Slovensko. Vzorky každé zásilky budou analyzovat veterináři.

Provoz Státních veterinárních ústavů podle Vorlíčka testy neparalyzují, stále se tak provádějí i na drůbeží maso z Brazílie, které také před otestováním nesmí na český trh. Testy se dělají na poddruh bakterie Salmonella enterica subspecies enterica, což je jediný známý poddruh, který je patogenní pro člověka. Onemocnění způsobují i některé další poddruhy, rozšiřování testů se však nyní neplánuje, protože patogenní nejsou.

Cena vyšetření je podle mluvčího mezi 400 a 600 korunami, pokud je výsledek vyhovující. V opačném případě se dělají další testy.

Na aféru zareagovali někteří tuzemští obchodníci. Řetězec Makro přestal odebírat hovězí maso z Polska. Firma Animalco z holdingu Agrofert, která kontaminované maso dovezla, přerušila spolupráci se svým polským dodavatelem a čeká na výsledky kontrolních testů. Nevylučuje přitom, že spolupráci s polským partnerem ukončí. Podle polského ministra zemědělství Jana Krzysztofa Ardanowského se problémy s polským jídlem zveličují. Tamní ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski pohrozil, že Polsko může začít kontrolovat české pivo. (jeho reakci čtěte zde)

Evropská komise: kontrolujte, ale přiměřeně

Podle Evropské komise je na České republice, aby podnikla opatření proti potravinám, u nichž existuje podezření, že představují ohrožení pro zdraví. Informovala o tom její mluvčí Anca Paduraruová. Dodala ale, že tyto kroky musí být přiměřené a po předchozím vyhodnocení.

Komisaři už v lednu vyzvali Česko, aby správným způsobem uplatňovalo unijní pravidla ohledně úředních kontrol dovozu potravin. Unijní státy musejí systematicky posuzovat možná rizika a následně kontrolovat některé potraviny zasílané z jiné členské země EU při jejich příjezdu. Praha to vyřešila tak, že všichni dovozci dostali povinnost oznamovat systematicky alespoň 24 hodin předem dovoz takových potravin na místo určení. To ale podle komise není v souladu s unijními předpisy, podle nich by měli být dovozci žádáni ze strany úřadů jen v odůvodněných případech a v rozsahu nezbytně nutném pro organizaci kontrol.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého není cílem přijímaných opatření zákaz obchodování s žádným z členských států EU. „Tedy ani s Polskem, protože volný pohyb zboží je základním pilířem fungování EU. Kontroly zdravotní nezávadnosti hovězího masa z Polska však považujeme v současné chvíli za nezbytné a přiměřené vážnosti situace,“ sdělil Bílý.

Slovensko prověří každé kilo polského hovězího

Přísnější kontroly dovozu zavedlo po Česku i Slovensko, pro které je Polsko předním dodavatelem masa. Bratislava zavedla mimořádná opatření v reakci na případ, kdy české úřady v zásilce 700 kilogramů polského hovězího masa odhalily bakterie salmonely. Z této dodávky skončilo na Slovensku asi 40 kilogramů, tamní inspektoři celou zásilku zajistili.

„Nedovolím, aby selhání polských orgánů opakovaně ohrožovala slovenské spotřebitele. Státní veterinární a potravinářská správa bude proto kontrolovat všechny dodávky polského masa, 100 procent zásilek polského hovězího masa bude muset projít kontrolou předtím, než se dostane ke spotřebiteli, do restaurací či jídelen,“ uvedla slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná.

Kontroly polského masa budou na Slovensku probíhat do odvolání. Bratislava je hodlá přehodnotit po zveřejnění výsledků kontrol jatek a polského systému kontroly masa ze strany inspektorů Evropské komise. Každý slovenský odběratel hovězího z Polska je nově povinen nahlásit dodávku elektronicky veterinářům aspoň 24 hodin předem. „Inspektoři z něj odeberou vzorky a příjemce bude muset vyčkat na výsledky testů. Polské hovězí bude moci být uvolněno na trh až po té, co přejde řádným vyšetřením na zdravotní bezpečnost,“ uvedl hlavní slovenský veterinář Jozef Bíreš.

Slovenští inspektoři v uplynulých týdnech uskutečnili více než 550 kontrol polského hovězího masa. Kontroly zahájily v reakci na informace z letošního ledna, že na Slovensko bylo dovezeno maso z polských jatek, kde se porážely i nemocné krávy.

Salmonelu v polském mase našli i ve Slovinsku

Bakterie salmonely v hovězím, ale i krůtím mase z Polska objevily také úřady ve Slovinsku, informovala tamní agentura STA. V případě hovězího šlo o 45 kilogramů, maso bylo určené k výrobě kebabu.

V Polsku se ročně vyprodukuje 560.000 tun hovězího masa ročně, z čehož 85 procent míří na export. Do Česka se z Polska za tři čtvrtletí loňského roku vyvezlo hovězí za 739,6 milionu korun. Polsko je po Německu druhým největším vývozcem zboží zemědělského původu do České republiky.

153 kg masa neznámého původu zabaveno na jihu Čech

Co našli celníci a veterináři v Českém Krumlově

Celníci a veterináři zabavili a nechali v Českém Krumlově znehodnotit 33 kilogramů hovězího masa, které bylo určené pro jednu krumlovskou restauraci. Řidič vezl maso v osobním autě, neměl ho ani v chladicím boxu. Při následné kontrole veterináři v restauraci našli dalších 120 kilogramů masa bez prokázaného původu. Všechno maso šlo na likvidaci. Řekli to mluvčí jihočeských celníků Emanuel Breicha a ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Odkud maso pocházelo, nevědí.

"Nebyly k tomu žádné doklady a to, co řidič prohlašoval, pro nás není závazné. S Polskem to asi nemá vůbec přímou souvislost," řekl Breicha.

Osobní auto Mercedes-Benz zastavili celníci v Krumlově 12. února. Při kontrole zavazadlového prostoru zjistili, že v něm řidič, cizinec, uložil několik desítek kilogramů syrového hovězího masa. Neměl k němu doklady. Maso navíc vezl v podmínkách, kdy nebylo možné vyloučit, že je kontaminované.

"Bylo v přepravkách, měl to v osobním autě, v kufru, nebylo to přikryté, což neodpovídá veterinárním podmínkám pro přepravu těchto mas a dalších živočišných produktů. Musí to být speciálně konstruované vozy, dobře čistitelné, musí splňovat požadavky na přepravu potravin, musí to účinně chránit před kontaminací," řekl Breicha.

Veterináři zjistili, že jde o neregistrovanou přepravu masa neznámého původu, navíc v nevyhovujících podmínkách. Náklad na místě znehodnotili obarvením a rozhodli, že se musí bezpečně zničit v asanačním zařízení.

"Všechno šlo k likvidaci, protože to bylo zboží neznámého původu, nebyly k tomu žádné doklady, nebyla tam identifikace a mohlo by dojít k ohrožení zdraví lidí. Všechno se to zkonfiskovalo, muselo se to dát do asanačního podniku. Ten, kdo to maso měl v držení, je povinen zajistit (asanaci) a dodat nám doklad, že ho neškodně odstranil," řekl Kouba.

Veterináři zahájili s řidičem, který maso převážel, správní řízení.

,