Marsala: víno slavného admirála Nelsona

  10:43aktualizováno  10:43
Je až s podivem, kde všude se v historii vína objevují v rozhodující chvíli Britové. Pomohli na svět takovým pojmům jako Champagne, Bordeaux, portské, madeira, sherry. Jedním ze slavných jmen, u jejichž zrodu rovněž stála stará dobrá Anglie, je sicilská značka Marsala.
Víno

Víno | foto: MF DNES

Víno, které dnes sice už jen vzpomíná na doby dávné slávy, ale jež kdysi ve světě sladkých vín znamenalo více než portské nebo sherry.

Uzavření francouzských přístavů na konci 18. století mělo za cíl hospodářskou blokádu Anglie. Ta patřila vždy k velmi významným vinařským odbytištím, a tak byla nucena hledat náhradu za francouzskou produkci jinde - v Portugalsku, Španělsku, Itálii.

V roce 1770 dorazil do západosicilského přístavního města Marsaly milovník portského John Woodgrove. Na ostrov sice přijel kupovat mandle, ale jakmile okusil zdejší zvláštní, silné víno, osvědčil čich správného obchodníka a hned dojednal jeho dodávku do Anglie.

Tehdejší víno by však téměř dvouměsíční plavbu na britské ostrovy ve zdraví nepřežilo, proto do něj nechal přidat malé množství alkoholu.

Tím se výrazně zvýšila stabilita vína, ale zcela nečekaně i jeho kvalita. Původně poněkud hrubá a těžkopádná Marsala se přesunem do kategorie fortifikovaných vín stala překvapivě lahodnou.

Úspěch na britských ostrovech se dostavil okamžitě a Marsala si téměř ze dne na den získala celou řadu obdivovatelů.

Patřil k nim i admirál Nelson, jenž se záhy rozhodl pro neobvyklý krok - nahradil jí u své flotily do té doby tradiční rum. Co na to říkali námořníci, známo není, ale hned nejbližší bitva v ústí Nilu skončila jednoznačným Nelsonovým úspěchem. Admirál uzavřel kontrakt na dodávky Marsaly ve výši 215 tisíc litrů ročně a zamířil vstříc západnímu Středomoří, kde se měla odehrát rozhodující bitva o námořní nadvládu.

Fantastické vítězství nad Napoleonovým loďstvem u Trafalgaru poznamenala sice Nelsonova smrt, avšak Marsala si opět nesla pečeť vítězného nápoje. Dokonce byla přejmenována z obvyklého "English Wine" na "Marsala Victory Wine". Nepít ji znamenalo tehdy v Anglii těžký společenský prohřešek, navíc podezření z nedostatečné loajality vůči britské koruně.

Ostatně z úcty k tradici se Marsala na lodích Royal Navy podává dodnes. Současná produkce Marsaly představuje co do množství i kvality jen odlesk slávy jejích největších časů, které trvaly až do přelomu 19. a 20. století. Postupný úpadek péče o výrobu a následný odklon spotřebitelů od tohoto typu vín znamenal propad ze společenských salonů až mezi typické ingredience kuchařských receptů.

Charakter samotného vína je velmi proměnlivý díky používání jak bílých, tak modrých odrůd, suchého či sladkého stylu a celé škále možných způsobů zpracování. Na špičce kvality stojí Marsala vergine nebo solera, která navíc ve verzi stravecchio či riserva zraje celých 10 let v sudech.

Zahrnuje sice jen malou část produkce, ale aspoň ta svojí kvalitou dokáže i dnes naplnit někdejší slova slavného admirála: "Toto víno je hodno stolu každého gentlemana."

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Špína i mrtví ptáci. Inspekce loni zavřela 178 restaurací a obchodů

Restaurace Quán Tú Truong v pražské tržnici Sapa. Jeden z několika místních...

Pokud něco jíte, dejte si pauzu. Pohled do loni uzavřených restaurací a podniků, které pracují s potravinami, je...

Najdete na iDNES.cz