Manažeři odešli od Sekyry i s Parkhotelem

  2:46aktualizováno  2:46
Před dvanácti lety se tehdy třiadvacetiletý Lukáš Semerák potkal v advokátní kanceláři s Luďkem Sekyrou. Přešel s ním do jeho dnes velké stavitelské firmy Sekyra Group, kde vystoupal až do vedení. Letos v červenci se i s kusem Sekyrova majetku osamostatnil.

Odchod manažerů byl i impulzem k tomu, že Sekyra nově uspořádal celé vedení společnosti. | foto: Michal Sváček

"Když firma roste jako Sekyra Group, tak se čím dál více musíte zabývat vnitřními procesy, organizací. Více vedete společnost, než děláte nápady a projekty," popisuje Semerák, proč se rozhodl ještě s kolegyní Vladimírou Šlégrovou odejít.

Jejich odchod byl i impulzem k tomu, že Sekyra nově uspořádal celé vedení společnosti. Přivedl tři nové manažery s tím, že jim nabídl drobný podíl ve firmě. Oba bývalí manažeři také neodešli s prázdnou a se Sekyrou jsou svým způsobem stále provázáni.

Firma, kterou spolu vlastní, se jmenuje S.P.I Holdings, dříve SG Facitility management. Je jednou z firem původem ze Sekyrovy rozsáhlé skupiny. "Mohli jsme si založit novou firmu, ale vzali jsme si tuhle, protože ležela a nic nedělala," říká Semerák.

Každý developer má v záloze vždy několik neaktivních firem v šuplíku, aby je měl rychle k dispozici, když rozjíždí nový obchod. Téměř na každou novou budovu se kvůli nižším daním a snadnějšímu přístupu k penězům používá jiná firma.

Firemní slupka však není to jediné, co od Luďka Sekyry, majitele firmy s desítkami projektů v hodnotě miliard korun, koupili. "V rámci dělení majetku jsme si nechali věci, na kterých jsme se podíleli. Parkhotel Praha, administrativní budovu na Praze 4 a areál bývalé chemičky v ostravském Hrušově," říká Semerák.

Odštěpení části majetku potvrdil mluvčí Sekyra Holding Radek Polák. "Tyhle projekty byly jejich děti a chtěli je realizovat, a tak se s doktorem Sekyrou za určitých podmínek dohodli na jejich převzetí," říká. Manažeři je koupili za výhodnější cenu a splácet je mohou postupně.

Parkhotel Praha se 237 pokoji koupil Sekyra teprve loni ještě s hotelem Savoy ve Špindlerově Mlýně celkem zhruba za miliardu korun. Podle Semeráka Parkhotel mezi jeho ostatní projekty nikdy zcela nezapadl. I u Savoye Sekyra podle Poláka zvažuje dlouhodobý pronájem.

S byty i hotely do regionů
Semerák se chce nyní s vlastní firmou vrhnout do regionů hlavně na výstavbu bytů. Jsou přesvědčeni, že i mimo Prahu už lidé mají více peněz a zkušeností. "Dříve měla koupelna umakartové jádro, pak byla vyzděná a dnes chceme, aby měla okno, balkon na sušení prádla," popisuje, jak přemýšlí o poptávce.

Se svou kolegyní se nechce pouštět do masové výstavby. "Dnes je všude to samé, chceme nabídnout za příplatek alternativu," říká s tím, že však nemá na mysli luxusní výstavbu.

Jeho nová firma se nyní účastní zhruba desítky výběrových řízení. Semerák počítá s tím, že kolem pěti by jich vyjít mohlo. Do konce roku bude podle něj jasno o projektech na další dva roky.

Míst k výstavbě je v městech mimo Prahu podle něj ještě dost. "Každé město má garáže, továrny, kasárny, které ho hyzdí, a tam můžeme být my," říká.

Například se účastní výběrového řízení v Chebu, kde je vedle historického náměstí areál s dnes už nepoužívaným skladem zeleniny. "Spojili jsme se s architekty Kuba & Pilař a přihlásili jsme se. Třeba tam neuspějeme, ale nechceme udělat za každou cenu levný barák," dodává.

Kromě míst pro převážně bytovou výstavbu se Semerák a jeho kolegové rozhlíží i po dalších hotelech. "Šilháme po stávajících i nových," říká s tím, že se dají najít města, kde je hotelových postelí stále málo.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Najdete na iDNES.cz