Manažeři H-Systemu odmítají vinu za podvod, soud řeší jejich odvolání

  14:06aktualizováno  14:06
Vrchní soud v Praze začal projednávat odvolání bývalých vrcholných manažerů vytunelované společnosti H-System. Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma se snaží zvrátit rozhodnutí pražského městského soudu, který je loni v prosinci za účast na miliardovém podvodu poslal za mříže.

Jaroslav Vítek (vlevo) a Jaroslav Eliáš odcházejí od soudu, který je loni v prosinci poslal na 9 let do vězení. | foto: ČTK

Vítek a Eliáš si měli ve vězení odsedět devět let, Tůma o rok méně (viz předchozí článek). Všichni tři bývalí top manažeři ale vinu v kauze, ve které přišlo přes tisíc lidí téměř o miliardu korun, odmítají. 

Odvolací řízení je naplánováno do čtvrtka.

Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který byl odsouzen na 12 let vězení. Soudy jej označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. Prvoinstanční senát trojici mužů v minulosti již třikrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však první dvě rozhodnutí zrušil.

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.

Manažeři tvrdí, že o podvodu nevěděli

Obhájci Vítka, Tůmy a Eliáše uvedli, že jejich klienti nesouhlasí s tím, že by se v kauze provinili a dopustili se podvodu. Podle advokáta Eliáše jsou splněny podmínky pro zproštění jeho klienta obžaloby. Podle obhájce nebylo prokázáno, že by Eliáš věděl, že šlo o podvod, nebo že by se na něm chtěl podílet.

Advokát Tůmy řekl, že jeho klient vnímá své stíhání jako nespravedlivé a chce, aby jej soud osvobodil. Podotkl, že Tůma nebyl součástí výkonného managementu a nepatřil mezi nejbližší spolupracovníky Smetky.

Státní zástupce Boris Havel s odvoláními obžalovaných nesouhlasí. Bylo podle něho prokázáno, že nemohli nevědět, že je H-System podvod. Všichni tři byli podle žalobce statutárními orgány, rozhodovali o finančních prostředcích a podíleli se na odlivu peněz z H-Systemu k Smetkovi. Podle státního zástupce museli vědět o tom, že už v roce 1994 byl H-System předlužen a docházelo k soustavnému odčerpávání peněz.

Poškození lidé marně čekají na odškodnění

Havel se zmocněnkyní poškozených Hanou Marvanovou zdůraznili, že Smetka zatím klientům H-Systemu nic nezaplatil. "Do dnešního dne poškození klienti nedostali ani jednu korunu českou na náhradě škody," uvedla v pondělí Marvanová.

Její klienti jsou podle ní přesvědčeni, že za podvodem nestál pouze Smetka, ale i Vítek, Tůma a Eliáš. Klientům H-Systemu byly podle Marvanové zatajeny obří dluhy H-Systemu, jinak by do projektu své peníze neinvestovali.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Záchranářům zůstanou „staré“ vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

Ilustrační snímek

Hlavním prostředkem pro vzájemnou komunikaci mezi policií, hasičskými sbory a záchrannou službou zřejmě zůstanou...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz