Manažeři H-Systemu odmítají vinu za podvod, soud řeší jejich odvolání

  14:06aktualizováno  14:06
Vrchní soud v Praze začal projednávat odvolání bývalých vrcholných manažerů vytunelované společnosti H-System. Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma se snaží zvrátit rozhodnutí pražského městského soudu, který je loni v prosinci za účast na miliardovém podvodu poslal za mříže.

Jaroslav Vítek (vlevo) a Jaroslav Eliáš odcházejí od soudu, který je loni v prosinci poslal na 9 let do vězení. | foto: ČTK

Vítek a Eliáš si měli ve vězení odsedět devět let, Tůma o rok méně (viz předchozí článek). Všichni tři bývalí top manažeři ale vinu v kauze, ve které přišlo přes tisíc lidí téměř o miliardu korun, odmítají. 

Odvolací řízení je naplánováno do čtvrtka.

Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který byl odsouzen na 12 let vězení. Soudy jej označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. Prvoinstanční senát trojici mužů v minulosti již třikrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však první dvě rozhodnutí zrušil.

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.

Manažeři tvrdí, že o podvodu nevěděli

Obhájci Vítka, Tůmy a Eliáše uvedli, že jejich klienti nesouhlasí s tím, že by se v kauze provinili a dopustili se podvodu. Podle advokáta Eliáše jsou splněny podmínky pro zproštění jeho klienta obžaloby. Podle obhájce nebylo prokázáno, že by Eliáš věděl, že šlo o podvod, nebo že by se na něm chtěl podílet.

Advokát Tůmy řekl, že jeho klient vnímá své stíhání jako nespravedlivé a chce, aby jej soud osvobodil. Podotkl, že Tůma nebyl součástí výkonného managementu a nepatřil mezi nejbližší spolupracovníky Smetky.

Státní zástupce Boris Havel s odvoláními obžalovaných nesouhlasí. Bylo podle něho prokázáno, že nemohli nevědět, že je H-System podvod. Všichni tři byli podle žalobce statutárními orgány, rozhodovali o finančních prostředcích a podíleli se na odlivu peněz z H-Systemu k Smetkovi. Podle státního zástupce museli vědět o tom, že už v roce 1994 byl H-System předlužen a docházelo k soustavnému odčerpávání peněz.

Poškození lidé marně čekají na odškodnění

Havel se zmocněnkyní poškozených Hanou Marvanovou zdůraznili, že Smetka zatím klientům H-Systemu nic nezaplatil. "Do dnešního dne poškození klienti nedostali ani jednu korunu českou na náhradě škody," uvedla v pondělí Marvanová.

Její klienti jsou podle ní přesvědčeni, že za podvodem nestál pouze Smetka, ale i Vítek, Tůma a Eliáš. Klientům H-Systemu byly podle Marvanové zatajeny obří dluhy H-Systemu, jinak by do projektu své peníze neinvestovali.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Najdete na iDNES.cz