Martin Roman uplatní opce, které mu ČEZ nabídl při nástupu do firmy. Pokud by akcie nyní prodal, získal by  677 milionů korun.

Martin Roman uplatní opce, které mu ČEZ nabídl při nástupu do firmy. Pokud by akcie nyní prodal, získal by 677 milionů korun. | foto: Robert Zlatohlávek, MF DNES

Manažeři ČEZ si vyberou bonusy, Roman 677 milionů

  • 557
Manažeři ČEZ uplatní právo na zvýhodněný nákup akcií. Šéf Martin Roman by jejich okamžitým prodejem získal 677 milionů Kč. Většinu z nich si ale ponechá. O opce, které jsou součástí motivačního programu firmy, požádalo 13 členů vrcholového vedení ČEZ.

Energetický gigant informoval o záměru manažerů odkoupit akcie za zvýhodněnou cenu už v závěru minulého roku. "V případě předsedy představenstva a generálního ředitele Martina Romana jde o všechny zbývající opce z důvodu blížícího se konce jeho prvního čtyřletého funkčního období," řekl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Opce je finanční instrument poskytující držiteli právo zakoupit v budoucnosti akcie za předem určenou cenu.

Pokud by lídr energetického gigantu všechny nakoupené akcie vzápětí prodal, připsal by si na svůj účet 677 milionů korun. "Martin Roman si však významnou část svých akcií nadále ponechá," uvedl Kříž.

"Akciím firmy pevně věřím. Já i moji kolegové věříme i v další potenciál růstu. Proto budu část akcií držet na svém majetkovém účtu a stejně tak ostatní si nadále ponechají část opcí nebo budou držet minimálně deset procent získaných akcií,“ prohlásil Roman.

Opce mají šéfy motivovat k vysokým výkonům
Opční program zavedl ČEZ v roce 2001, kdy dal manažerům možnost získat opční smlouvou právo koupit akcie za cenu vyplývající z průměrné ceny akcií před nástupem do funkce. Při nástupu nového managementu byla cena akcií (24. 2. 2004) 174,50 Kč, v současné době se akcie prodávají za cenu cca 1 387 korun.

V roce 2006 změnila firma pravidla tak, že potenciální výnos omezila na maximálně dvojnásobek růstu ceny akcií.

Společnosti se snaží opčními programy motivovat manažery k tomu, aby zhodnocovali firmu pro její vlastníky - akcionáře. V případě ČEZ každý akcionář vydělal podle mluvčího více jak 700 korun na každou korunu výnosů pro management firmy.

Před rokem Roman prodejem akcií z opčního programu zbohatl o 43 milionů korun. V květnu se rozhodl, že věnuje 100 milionů ze svého jmění na novou školu v Praze - sestru Prvního obnoveného reálného gymnázia, které řídí prezidentův syn Václav Klaus. - více zde

Kolik peněz mohou manažeři získat

Jméno Potenciální výnos (v mil. Kč.)
Roman Martin 677
Beneš Daniel 47,6
Pleskač Tomáš 44,1
Pasák Zdeněk 44,5
Cyrani Pavel 11,5
Feist Jiří 16,6
Křížek Karel 20,1
Mazač Bohumil 62,1
Schmalz Vladimír 62,1
Sedlák Josef 37,2
Skalka Michal 39,8
Šmucr Igor 60,3
Štěpán Lubomír 17,7
Zdroj: ČEZ, řazení je podle počtu opcí. Martin Roman jich může uplatnit nejvíce - 675 tisíc, Lubomír Štěpán 75 tisíc.