Činže nejde od roku 2002 zvedat bez souhlasu nájemníka a na novém zákonu se koalice nedokáže shodnout.
Majitelé domů, kteří se rozhodli žalovat své nájemníky, zatím odcházejí od českých soudů s prázdnou. Ze zhruba stovky žalob, které leží na soudech hlavně v Praze a dalších velkých českých městech, se vlastníkům činžovních domů dostávají pomalu do rukou první rozsudky.
Různě odůvodněné nároky na to, aby soud dovolil majitelům bytů zvednout nájemné či nařídil lidem, kteří v nich bydlí, dorovnat rozdíl mezi činží regulovanou a tržně obvyklou, soudci zatím vždy zamítli.
"Nevím o žádném případu, kdy by soud majiteli vyhověl, ale mám informace, že ty žaloby teprve teď přicházejí na řadu. Snažíme se posudky dokázat, že regulované nájmy v žádném případě neodpovídají tomu, co stanovuje zákon o cenách," líčí Libor Dellin ze Sdružení majitelů domů.
Soud: Musíte se dohodnout
Nájemníci na straně zažalovaných a majitelé v roli žalujících se v podstatě dozvídají to, co už dva roky vědí: v Česku není možné zvednout nájemné bez toho, aby se vzájemně dohodli.
"Myslel jsem, že asi stojím v jiné soudní síni nebo že se soudce spletl," vzpomíná na březnový rozsudek majitel činžáku na pražském Žižkově Jan Rambousek.
Snažil se u soudu dokázat, že měsíční nájem 2253 korun za 105metrový byt je tak nízký, že mu nepokrývá náklady. Chtěl zpochybnit platnost smlouvy, aby namísto necelých tří tisíc soud vyměřil tržní činži 15 tisíc korun.
Případ je sice složitější v tom, že nájemník, který v bytě bydlí už léta, byt na vlastní náklady před 10 lety rozšířil a zrekonstruoval původních 1+1 na 4+1, ale pro soud bylo nakonec rozhodující něco jiného. V rozsudku soudce Jan Kolařík shrnul názory protistran a zamítnutí odůvodnil tím, že v Česku není zákon, který by nájemné určil.
"Zrušení předpisů neznamená, že nájemné není regulováno, a lze proto vyměřit výše nájmu dle úvahy pronajímatelů," píše v rozsudku předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 3 Jan Kolařík.
Podle názoru soudce nic nebránilo v tom, aby se majitel domu se svými nájemníky dohodl po dobrém. Připustil sice, že za stometrový byt by 15 tisíc měsíčního nájmu odpovídající asi bylo, ale Jan Rambousek je žádat nesmí.
"Nelze vycházet z toho, že v ČR neexistuje regulace nájemného," opakuje soudce v rozsudku.
"Vždyť ale regulaci zrušil Ústavní soud. Jak takhle mohou nižší soudy rozhodovat?" ptá se rozhořčeně majitel domu.
Majitel chce jít až do Štrasburku
Nejvíc mu vadí, že soud vůbec nezkoumal to, co předložil za hypotézu. Je přesvědčen, že i když zákon nájemné nestanovuje, výše nájmů v regulovaných bytech, jež zamrzla na úrovni roku 2002, je v rozporu se zákonem o cenách. Ten říká, že kupující by neměl zneužívat situace, kdy cena nedosahuje ani úrovně oprávněných nákladů.
"Jsem znechucený. Půjdu s tím k městskému soudu. Dovedu si představit, že i tam dopadnu špatně. Ale české soudy jsou jen nutné zlo na cestě do Štrasburku," říká.
SLEDUJTE VÝVOJ CEN NA CENYBYTU.IDNES.CZ |
Jeho kolega Jan Jošt z Pardubic, který se pokoušel rovněž se svým nájemníkem soudit, dopadl ještě hůř. Tamní soud dokonce řekl, že smí vybírat nájem podle smlouvy ještě z dob minulého režimu, která stanovuje nájemné obyvatelům jeho 62metrového 2+1 v centru města na 297 korun měsíčně.
"Je-li toto rozsudek jménem republiky, tak se stydím, že v takové republice žiji," říká majitel několik domů v Pardubicích. Chce se odvolat ke krajskému soudu a celkem připravuje 12 procesů.