Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Majitelé domů prohráli první pře o činže

  9:23
Lidé, kteří bydlí v bytech s regulovaným nájmem u soukromého majitele, musí od letoška počítat s tím, že se mohou ocitnout na lavici žalovaných v soudní síni. Kvůli tomu, že vláda nedokázala ani za dva roky vyřešit napjatou situaci kolem nájmů, už to několik nájemníků poznalo na vlastní kůži.

Činže nejde od roku 2002 zvedat bez souhlasu nájemníka a na novém zákonu se koalice nedokáže shodnout.

Majitelé domů, kteří se rozhodli žalovat své nájemníky, zatím odcházejí od českých soudů s prázdnou. Ze zhruba stovky žalob, které leží na soudech hlavně v Praze a dalších velkých českých městech, se vlastníkům činžovních domů dostávají pomalu do rukou první rozsudky.

Různě odůvodněné nároky na to, aby soud dovolil majitelům bytů zvednout nájemné či nařídil lidem, kteří v nich bydlí, dorovnat rozdíl mezi činží regulovanou a tržně obvyklou, soudci zatím vždy zamítli.

"Nevím o žádném případu, kdy by soud majiteli vyhověl, ale mám informace, že ty žaloby teprve teď přicházejí na řadu. Snažíme se posudky dokázat, že regulované nájmy v žádném případě neodpovídají tomu, co stanovuje zákon o cenách," líčí Libor Dellin ze Sdružení majitelů domů.

Soud: Musíte se dohodnout
Nájemníci na straně zažalovaných a majitelé v roli žalujících se v podstatě dozvídají to, co už dva roky vědí: v Česku není možné zvednout nájemné bez toho, aby se vzájemně dohodli.

"Myslel jsem, že asi stojím v jiné soudní síni nebo že se soudce spletl," vzpomíná na březnový rozsudek majitel činžáku na pražském Žižkově Jan Rambousek.

Snažil se u soudu dokázat, že měsíční nájem 2253 korun za 105metrový byt je tak nízký, že mu nepokrývá náklady. Chtěl zpochybnit platnost smlouvy, aby namísto necelých tří tisíc soud vyměřil tržní činži 15 tisíc korun.

Případ je sice složitější v tom, že nájemník, který v bytě bydlí už léta, byt na vlastní náklady před 10 lety rozšířil a zrekonstruoval původních 1+1 na 4+1, ale pro soud bylo nakonec rozhodující něco jiného. V rozsudku soudce Jan Kolařík shrnul názory protistran a zamítnutí odůvodnil tím, že v Česku není zákon, který by nájemné určil.

"Zrušení předpisů neznamená, že nájemné není regulováno, a lze proto vyměřit výše nájmu dle úvahy pronajímatelů," píše v rozsudku předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 3 Jan Kolařík.

Podle názoru soudce nic nebránilo v tom, aby se majitel domu se svými nájemníky dohodl po dobrém. Připustil sice, že za stometrový byt by 15 tisíc měsíčního nájmu odpovídající asi bylo, ale Jan Rambousek je žádat nesmí.

"Nelze vycházet z toho, že v ČR neexistuje regulace nájemného," opakuje soudce v rozsudku.

"Vždyť ale regulaci zrušil Ústavní soud. Jak takhle mohou nižší soudy rozhodovat?" ptá se rozhořčeně majitel domu.

Majitel chce jít až do Štrasburku
Nejvíc mu vadí, že soud vůbec nezkoumal to, co předložil za hypotézu. Je přesvědčen, že i když zákon nájemné nestanovuje, výše nájmů v regulovaných bytech, jež zamrzla na úrovni roku 2002, je v rozporu se zákonem o cenách. Ten říká, že kupující by neměl zneužívat situace, kdy cena nedosahuje ani úrovně oprávněných nákladů.

"Jsem znechucený. Půjdu s tím k městskému soudu. Dovedu si představit, že i tam dopadnu špatně. Ale české soudy jsou jen nutné zlo na cestě do Štrasburku," říká.

SLEDUJTE VÝVOJ CEN
NA CENYBYTU.IDNES.CZ
Než se vypraví k mezinárodnímu soudu, má ještě připraven předposlední tah: žalobu na stát. Chce, aby mu zaplatil 1,6 milionu ušlého nájemného za to, že od roku 2002 nesmí s činžemi hnout.

Jeho kolega Jan Jošt z Pardubic, který se pokoušel rovněž se svým nájemníkem soudit, dopadl ještě hůř. Tamní soud dokonce řekl, že smí vybírat nájem podle smlouvy ještě z dob minulého režimu, která stanovuje nájemné obyvatelům jeho 62metrového 2+1 v centru města na 297 korun měsíčně.

"Je-li toto rozsudek jménem republiky, tak se stydím, že v takové republice žiji," říká majitel několik domů v Pardubicích. Chce se odvolat ke krajskému soudu a celkem připravuje 12 procesů.

Autoři:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

V Drážďanech se zřítila část mostu, konstrukce spadla do Labe

  • Nejčtenější

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá počet firem, které zvažují omezení výroby nebo přesun do zahraničí, ukázal průzkum...

13. září 2024

Překvapený Real Madrid: koncert Swift obnažil chyby rekonstrukce za miliardy

Koncert Taylor Swift byl na delší dobu posledním, který se na známém madridském stadionu Santiaga Bernabéu odehrál. Domovský stánek Realu Madrid, který je označován za nejmodernější současný stadion...

17. září 2024  17:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofole se vrací sudy. Povodňová vlna jich odnesla na dvanáct tisíc

Nápojářská skupina Kofola se pomalu oklepává z ničivých povodní, které se prohnaly Krnovem, Hanušovicemi i Litovlí. Ve všech třech městech má firma své podniky. Nejhorší situace je nyní v krnovském...

19. září 2024  13:01

Vlaky zatím rychleji než 160 km/h nepojedou. Termín se odsouvá

Dvě stě kilometrů za hodinu se mělo v Česku na části hlavních tratí jezdit od ledna příštího roku. V té době totiž začne platit takzvaný výhradní provoz pod evropským zabezpečovačem ETCS (European...

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdarma nic nedáváme, vzkázal Wizz Air cestujícím. Ani vodu na dlouhých letech

Nízkonákladové aerolinky Wizz Air se v příštím roce chystají otevřít novou sedmihodinovou trasu z Londýna do Saúdské Arábie. Pasažérům, kteří se na tuto trasu chystají, však šéf společnosti vzkázal,...

18. září 2024  15:36

Západ koupí ruské ropy od Turků financuje válečný stroj Moskvy, tvrdí zpráva

Západní firmy financují ruský válečný průmysl nákupem ruské ropy od tureckých překupníků. Využívají přitom skulinu v sankčním režimu uvaleném na Rusko, která umožňuje získávat ruské energetické...

19. září 2024  21:44

S dostavbou Dukovan to bude hladké, slíbil Pavlovi jihokorejský prezident

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol při čtvrtečním jednání v Praze ujistil českého prezidenta Petra Pavla, že se korejská vláda postará o to, aby proces vedoucí k podpisu smlouvy se společností KHNP o...

19. září 2024  20:53,  aktualizováno  20:58

Břeclavský Otis končí s eskalátory, výroba se stěhuje do Číny. Propustí 200 lidí

Břeclavský výrobce výtahů a eskalátorů Otis do konce příštího roku propustí 200 ze současných 250 zaměstnanců. Výrobu eskalátorů přesune americký vlastník do čínské továrny, výrobu a modernizace...

19. září 2024  15:45,  aktualizováno  20:10

Boeing v reakci na stávku dočasně propouští. Pro některé zaměstnance nemá práci

Americký výrobce letadel Boeing ve Spojených státech dočasně propustí řadu zaměstnanců, pro které teď nemá práci. Pracovníkům to dnes oznámil generální ředitel společnosti Robert Kelly Ortberg. Firma...

19. září 2024  18:45

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...