Babiš zatím prozradil jen to, že chce svůj majetek vložit do nově založeného svěřeneckého fondu. Šéfové Agrofertu nyní horečnatě pracují na technických detailech.
Základní otázkou je, kdo bude správcem svěřenského fondu, tedy faktickým šéfem Babišova impéria, který bude samostatně rozhodovat o jeho strategii i denním řízení.
Babiš může teoreticky správcem jmenovat sám sebe. „Pak by ale musel podle zákona jmenovat ještě dalšího správce,“ vysvětluje šéf Asociace svěřenských fondů Petr Jakubec.
Správcem by mohla být také právnická osoba, tedy firma. „Ovšem muselo by jít o investiční společnost,“ podotýká Jakubec. Tedy firmu speciálně zřízenou ke správě cizího majetku a s povolením od České národní banky.
Podle zdrojů informovaných o chystané operaci se ale šéfem fondu má stát Babišův nejvýše postavený manažer, předseda představenstva jeho skupiny Agrofert Zbyněk Průša.
„Nebudu to komentovat,“ reaguje na přímou otázku ohledně Průši Babiš. Podobně nechce sdělovat ani další detaily, dokud nebude transakce dokončena.
Vázne převod firem v Německu
Celá operace měla být připravena už tento týden, zatím se na ní ale stále pracuje. „Není to ještě jasné a ani v krátké době nebude,“ odráží dotazy majitel Agrofertu.
Podle informací MF DNES operace vázne hlavně na převodu Babišových dceřiných firem v Německu. Tam politik vlastní například velkou chemičku SKW Piesteritz či pekárenskou skupinu Lieken.
Vklad majetku do svěřenského fondu je komplikovaný hlavně kvůli velikosti Babišova impéria. Jeho hlavní holding Agrofert patří k největším tuzemským firmám, zastřešuje přes 250 průmyslových, zemědělských a potravinářských firem. Obrat se blíží 170 miliardám korun ročně, celý konglomerát zaměstnává v 18 zemích 34 tisíc lidí.
Firem se zbavím jen na omezenou dobu, řekl Babiš v Rozstřelu |
Pod Agrofert patří i vydavatelství MAFRA s deníky MF DNES, iDNES.cz či Lidové noviny, s rádiem Impuls, televizí Óčko a dalšími tituly vydávanými v Česku a na Slovensku.
Kromě Agrofertu je Babiš stoprocentním vlastníkem menšího uskupení zvaného Synbiol, kam patří jeho realitní byznys a příležitostné investice, například luxusní restaurace. A také farma Čapí hnízdo, kterou kvůli podezření ze zneužití dotací vyšetřuje bruselský úřad OLAF (vše o kauze Čapí hnízdo čtěte zde).
Vedle Agrofertu a Synbiolu Babiš kontroluje také investiční fond Hartenberg, který spravuje jeho osobní kapitál v několikamiliardové výši. Většina peněz je nainvestována do sítě reprodukčních klinik.
Hartenbergu by se vicepremiér teoreticky zbavovat nemusel. Ale investiční fond je propojen se Synbiolem, protože jeho manažeři jsou zároveň zaměstnanci Synbiolu. Proto i Harteneberg míří pod svěřenský fond.
Agrofert, Hartenberg a Synbiol ale nebudou do fondu vloženy přímo. Jejich novým vlastníkem se stane společnost AGABSY, jak Babiš v prosinci přejmenoval svou několik let spící společnost Kostelecké maso uzeniny. Teprve AGABSY naplněná mnohamiliardovým majetkem poputuje do svěřenského fondu.
Přestože z hlediska práva nebude majetek ve svěřenském fondu Babišovi patřit a nebude mít pravomoc o něm rozhodovat, vliv na něj si zachová. Jako zakladatel fondu bude mít možnost jmenovat a případně odvolávat a měnit klíčového manažera fondu – správce.
Přesto složitost celé operace zdroje blízké Agfrofertu či Babišovi ujišťují, že bude hotová do konce ledna. „Stihnout se to musí,“ prohlásil Babiš.