Mafie prala úvěry MMF i v Praze

aktualizováno 
Ruská mafie vyprala přes Českou republiku část peněz z miliardových úvěrů, které Rusku poskytl Mezinárodní měnový fond.
Teprve nyní vychází najevo, že na tuto českou větev velkého praní peněz z americké Bank of New York upozornili loni v létě americkou FBI čeští specialisté z ekonomické kontrarozvědky. Ti přišli na nitky podezřelých finančních operací mezi newyorskou bankou a pražskými pobočkami Komerční banky a IPB náhodně.

Na začátku rozkrytí machinací bylo prověřování několika ruských podnikatelů.

"Jejich aktivity zasahovaly i do Ameriky. Tak jsme se obrátili na FBI a ta nám sdělila, že tito podnikatelé mají účty v Bank of New York. Pak se rozjelo vyšetřování a zjistilo se, že vše zapadá do praní peněz z mezinárodní pomoci Rusku," uvedl zdroj z policie, který je o tajné akci informován.

Postup českých policistů ocenil i ředitel FBI Louis Freeh při nedávné květnové návštěvě v Praze. Za spolupráci na případu Bank of New York poděkoval Freeh přímo ministru vnitra Stanislavu Grossovi.

"Nebudu vám to potvrzovat ani vyvracet. Mohu jenom říct, že při jednání s ředitelem FBI byla oceněna činnost české policie. Ale abych tady hovořil o detailech, to by nebylo vhodné," prohlásil Stanislav Gross. Ministr uvedl, že nemůže být konkrétní proto, že je celé vyšetřování ještě velmi živé a pravděpodobně podléhá i určitému stupni utajení.

I zdroje z policie odmítají sdělit více detailů včetně toho, kolik peněz bylo v České republice vypráno. Policejní zdroje pouze uvedly, že se v českých bankách přišlo na tři desítky účtů, které sloužily k praní peněz z Bank of New York.

Causa s Bank of New York je považována za jeden z největších případů praní špinavých peněz na území Spojených států. Americké noviny USA Today loni v srpnu uvedly, že jde celkem o 15 miliard dolarů, které vyprala ruská mafie, a to s požehnáním tehdejší vlády Borise Jelcina.

Podle amerických listů, které se odvolávaly na zdroje v FBI, bylo deset až patnáct miliard dolarů vypraných v New Yorku součástí dvacetimiliardové půjčky, kterou Rusko obdrželo od roku 1992 na pomoc své skomírající ekonomice. Peníze měly procházet čtyřmi účty v Bank of New York a jedním účtem newyorské pobočky ruské národní banky.

Všechny účty v New Yorku byly vedeny na jméno společnosti Benex Worldwide založené Semjonem Mogilevičem, proslulým vůdcem nejznámější ruské skupiny - Solomonské mafie.

Mogilevič působil do roku 1995 i na území České republiky, kde vlastnil známou restauraci U Holubů. Policie ho ale spolu s dalšími členy Solomonské mafie před pěti lety vyhostila ze země.

Ruští podnikatelé a jejich firmy, které se staly loni v létě předmětem vyšetřování ekonomické kontrarozvědky a díky nimž se pak přišlo na propojení s praním špinavých peněz v Bank of New York, nejsou přímo spjati se skupinou Semjona Mogileviče, ale udržují s ním styky. "Až teprve po detailním rozboru se ukázalo, že za těmito podnikateli stojí Mogilevič, i když velmi vzdáleně," uvedl jeden z příslušníků Bezpečnostní informační služby.

Mogilevič se specializuje na finanční podvody. CIA ho označila za jednoho z největších odborníků na praní špinavých peněz, v jehož rukou se sbíhají nitky celosvětové sítě legálních a pololegálních firem a korporací umožňujících dokonalé praní peněz.

Stopy ruské mafie vedou i do případu Komerční banky, kterou vytuneloval izraelsko-rakouský podnikatel Barac Alon a jeho firma B.C.L. Trading. Na to, že Alon má osobní a obchodní vazby na ruskou mafii a Mogileviče, upozornila v důvěrné zprávě pro management banky mezinárodní detektivní kancelář Control Risks. Zda souvisí odhalená česká větev praní špinavých peněz v Bank of New York i s případem Komerční banky a Baracem Alonem, nyní policie prověřuje.

Finančně analytický útvar ministerstva financí, který se specializuje na boj proti praní špinavých peněz, zjistil, že praní z Bank of New York přes Českou republiku zřejmě pokračuje nadále. "Platby mezi některými českými bankami a Bank of New York stále probíhají. Konta patří ruským občanům," uvedl zdroj policie, který je o šetření expertů ministerstva financí informován.

Podle něho jde převážně o účty vedené právě v Komerční bance.

Ministr vnitra Stanislav Gross odmítá informace o spojení případu Komerční banky s kmotrem ruské mafie Mogilevičem jakkoli komentovat. Na tento dotaz pouze uvedl: "Já myslím, že nás ještě některá překvapení čekají.

To, že zde některé vlivové zájmové ekonomické skupiny mají velký vliv a snaží se jej rozvíjet, je obecně známo."

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Najdete na iDNES.cz