Madeta přijde o dodávky mléka. Můžeme vyřazovat výrobky, řekl její šéf

  8:00aktualizováno  9:52
Největší česká mlékárna Madeta přijde od 1. července o dodávky 200 tisíc litrů mléka denně. Mlékařské a hospodářské družstvo JIH se totiž rozhodlo, že bude více dodávat do Německa. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Pro Madetu by to mohlo znamenat roční propad tržeb až o miliardu korun.

Na situaci upozornil Český rozhlas Radiožurnál. Informaci iDNES.cz potvrdil Pavel Bednář, předseda Mlékařského a hospodářského družstva JIH, které je největším obchodníkem s mlékem v tuzemsku.

„Zvyšujeme export mléka do Německa, kam budeme vyvážet zhruba polovinu dodávek. Do mlékárny ve městě Cham tak budeme denně dodávat zhruba o 200 tisíc litrů denně více,“ řekl předseda představenstva JIH Karel Bednář. „Důvod je vyšší cena,“ dodal. Němci za litr zaplatí o 30-40 haléřů více.

Madeta

Základy Madety položili začátkem 20. století zemědělci z okolí Tábora, kteří založili Mlékárenské družstvo Táborské (MDT, odtud současný název).

Po druhé světové válce byly mlékárenské podniky na jihu Čech znárodněny a vznikly dva velké závody, Jihočeské mlékárny v Českých Budějovicích a Madeta v Táboře. V 60. letech byly nakonec sloučeny. V roce 1991 pak byla založena akciová společnost Jihočeské mlékárny, zařazená do kuponové privatizace. V dubnu 2002 změnila jméno na Madeta.

Madeta měla doteď 230 dodavatelů, přijde asi o 40 z nich. Přestanou jí dodávat výrobci patřící pod JIH z okresů Český Krumlov a Jindřichův Hradec. „Budeme jezdit pro mléko 100 kilometrů na Moravu. Mají (JIH) na to právo. Rozhodli se, řekli nám o tom s nějakým předstihem, po 30 letech nás zařadili mezi horší odběratele,“ řekl generální ředitel Madety Milan Teplý.

Pro Madetu to může znamenat roční propad tržeb až miliardu Kč. Firma si zatím zajistila 50 tisíc litrů od jiných dodavatelů, družstvu JIH nabízela výkupní cenu 8,9 koruny za litr.

Oznámené ukončení části dodávek je pokračováním dlouhodobého obchodního sporu mezi oběma stranami, který provázelo kolísání podílu družstva JIH na zásobování Madety. Zatímco v roce 2002 dodávalo mlékárně 70 procent suroviny, v roce 2010 to byla jen polovina. Nyní družstevníci dodávali zhruba dvě třetiny mléka zpracovávaného Madetou.

„Mrzí nás, že největší odbytové družstvo JIH a největší jihočeská mlékárna nedokážou najít maximální úroveň spolupráce, která je logicky nejvýhodnější jak pro region, tak pro zúčastněné strany. Agrární komora nezasahuje do dodavatelsko-odběratelských vztahů, a pokud vím, bavorští partneři (družstva JIH) jsou už 15 let prověřeni, takže se dá předpokládat, že jednak díky ověřeným vztahům a asi i kvůli cenové politice dospělo družstvo k tomuto rozhodnutí,“ řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná

Hrozí vyřazování výrobků

Madeta letos plánovala tržby 5,2 miliardy Kč. Jihočeská mlékárna denně zpracuje 950 tisíc litrů mléka. Firma bude muset podle Teplého snížit výrobu trvanlivého mléka i omezit sušení mléka. 

„Budeme vyřazovat výrobky. To všechno platí, pokud neseženeme mléko. Říkají, že tam dostanou víc a že tam (v Chamu) dostanou akcie. Není to z cenových důvodů, za loňský rok od nás mají nejvyšší cenu v republice,“ řekl Teplý.  K tomu, že v Goldsteigu získá JIH akcie, se nechtěl vyjádřit.

Prezident Miloš Zeman vyznamenal Milana Teplého ze společnosti Madeta. (28....

Prezident Miloš Zeman vyznamenal Milana Teplého ze společnosti Madeta. (28. října 2015)

Bednář řekl, že hlavním důvodem změny je cena, která je v Německu dlouhodobě vyšší. Do Chamu nyní JIH dodává 450 tisíc litrů mléka denně, od července to bude řádově 650 tisíc litrů. Do Madety bude JIH od července dál dodávat asi 430 tisíc litrů mléka denně.

JIH má pod kontrolou 16 procent českého trhu s mlékem, denně zobchoduje 1,32 milionu litrů mléka. JIH má asi 190 členů - prvovýrobců.

Madeta má čtyři výrobní závody - v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově a zaměstnává 1500 lidí.

V roce 2016 měla Madeta konsolidovaný zisk po zdanění 371,2 milionu korun, konsolidované tržby 5,25 miliardy korun. Výsledky za léta 2017 a 2018 ještě nezveřejnila.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Soud zprostil Šišku a spol. obžaloby v kauze IT zakázky na ministerstvu práce

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před

Soud zprostil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku i bývalé šéfy IT odboru Milana Hojera a...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Temelín odpojil na dva měsíce druhý blok elektrárny, vymění část paliva

Chladící věže elektrárny jsou vidět ze vzdálenosti 40 kilometrů, pára nad nimi...

Energetici v pátek ve 21:00 odpojili od sítě druhý blok jaderné elektrárny Temelín. Začala tak plánovaná odstávka,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz