Z Prahy měla být druhá Vídeň. Dnes jsou luxusní hotely na prodej

  4:01aktualizováno  4:01
Pražští hoteliéři to nemají snadné. Řada z nich by se svého hotelu ráda zbavila, ale za požadovanou cenu nenajdou kupce. V současnosti je na prodej řady luxusních ubytovacích zařízení. Hotel Palace nedaleko Václavského náměstí nedávno kupce našel.

Jedním z hotelů na prodej je i Dorint Hotel Don Giovanni u stanice metra Želivského v Praze. | foto: Google - Street View

Praha ani není schopna vyprodukovat nájmy, které investoři požadují. Podle lidí z branže jsou proto na prodej pražské čtyř a pětihvězdičkové hotely Prezident, Crowne Plaza (dříve International), Dorint Hotel Don Giovanni, Kempinski či Four Seasons. Podle manažerky hotelu Prezident Carmen Linares je však informace o prodeji "zastaralá a nezakládá se na pravdě". Hotel Four Seasons se už od loňska nabízí za cenu téměř dvě miliardy korun.

Zda se kupec najde, závisí na ceně a kvalitě nemovitosti. Nejnovější transakcí je prodej secesního hotelu Palace poblíž Václavského náměstí. "Je to snadná a dobrá lokace na Praze jedna. Hrubý provozní zisk se od roku 2009 vyvíjí dobře," říká François Mary, regionální manažer hotelové skupiny Vienna International, která dosud hotel Palace provozovala. Komplex však patřil rakouskému Warimpexu.

"Hotel se prodává jako firma včetně budovy, pozemku a zaměstnanců," říká Vladimír Gjuras, jednatel Hotel Palace Praha.

"Hotel Palace přebíráme včetně úvěru," potvrzuje za nového vlastníka, firmu Special Tours, její majitel Jan Dubský. Cenu odmítl uvést s odkazem na ujednání ve smlouvě. Podle katastru nemovitostí na budově leží bankovní zástava ve výši 19 milionů eur (475 milionů korun).

Hůř je na tom jen Budapešť

Dubského společnost provozuje v Praze hotel Imperial v ulici Na Poříčí a vlastní i hotely Astoria a Metropol. Special Tours si bude hotel provozovat sama. "Myslím si, že to umíme, daří se nám, protože máme dobré kontakty na zahraniční touroperátory," vysvětluje Dubský, jak naplní kapacitu 124 luxusních pokojů s koupelnou z kararského mramoru s výhledy na Pražský hrad nebo na Státní operu. Noc v hotelu přijde v těchto dnech na 99 až 149 eur.

Hotelový byznys zaznamenal největší přírůstek pokojů v letech 2006 až 2008. "Očekávalo se, že Praha pronikne mezi top evropské destinace typu Vídeň, Amsterdam, Barcelona," říká Jiří Gajdošík, spolumajitel Asten Hotels, která řídí několik hotelů mimo Prahu, například čtyřhvězdičkový hotel Savoy ve Špindlerově Mlýně. To se však nestalo.

Praha dnes podle Gajdošíka patří s průměrnou tržbou na pokoj ve výši 51 eur k nejhorším destinacím v Evropě, z regionu si vede hůř už jen Budapešť.

Investorům se velké investice nevracejí tak, jak očekávali. Například řetězec Rocco Forte kvůli tomu musel jako provozovatel hotelu Augustine na Malé Straně skončit. Investor Waldeck Capital, který do nemovitosti vložil 1,7 miliardy, si nyní řídí hotel sám, jím požadovaný nájem nebyl nikdo ochoten zaplatit.

"V horizontu pěti let se může stát, že dnešní tří a čtyřhvězdičkové hotely budou vybydlené nebo nebudou mít na modernizaci a rekonstrukci," varuje Jaromír Beránek z Mag Consulting.

Podle něj je v letní sezoně v Praze k dispozici 120 tisíc lůžek, a to i díky pronájmu vysokoškolských kolejí, internátů a ubytoven pro zahraniční dělníky. Nízkonákladové ubytování spolu se snahou udržet obsazenost velkého množství hotelů za každou cenu kazí cenu. "I v regionech mimo Prahu bývá často ubytování ve srovnatelném hotelu dražší," poukazuje Beránek.

Hoteliéři doufají, že se snižování cen už zastavilo, trápení však není konec. "Praze letos chybějí velké kongresy, loni zde byly. Přijelo na ně osm tisíc návštěvníků," vysvětluje Mary.

Přes všechna úskalí se do Prahy chystají další řetězce: německý hotelový řetězec Motel One otevře příští rok v létě poblíž Florence, podle informací z branže má přijít také francouzský řetězec byznysových hotelů B&B Hotels.

Z pětihvězdičkových hotelů se o Prahu dlouhodobě zajímají značky Ritz Carlton, Rosewood, Le Royal Meridien či Hyatt.

Dorint Hotel Don Giovanni v Praze


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Toto jsou nové podzemní kontejnery za skoro milion korun. Někteří jihlavští...

Barevné popelnice k rodinným domům a větší dotřiďování směsného odpadu jsou hlavními návrhy Eko-komu, společnosti...

Nové Dukovany má postavit ČEZ, se státem uzavře smlouvu

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Po letech opatrného našlapování a odsouvání začíná mít stát představu, za jakých podmínek by mohly v Česku vzniknout...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Najdete na iDNES.cz