Kyjev zakázal Lukoilu využívat část ropovodu Družba, která vede přes ukrajinské území a částečně zásobuje maďarské a slovenské rafinerie. Obě členské země EU poté varovaly, že pokud se nepodaří najít řešení, hrozí, že od září nebudou mít dostatek pohonných hmot.
Společnost Tatněfť se sídlem ve městě Almetěvsk v Tatarstánu, která je pátou největší ropnou společností v Rusku, zvýšila v červenci dodávky ropy přes jižní větev ropovodu Družba. Díky tomu poslala na Slovensko i do Maďarska zhruba 330 000 tun ropy, napsal list Kommersant s odvoláním na své blíže neurčené zdroje.
Brusel zamítl slovenské a maďarské stížnosti. Ropa Družbou stále proudí, vzkázal |
Minulý měsíc se tak Tatněfť na celkovém vývozu ropy z Ruska do Maďarska podílela zhruba 77 procenty a na Slovensko 92 procenty. V prvním pololetí přitom byl její podíl na dodávkách do Maďarska 34 procent a na Slovensko 53 procent. Dodávky ropy na Slovensko podle listu zahájila také firma Russněfť.
Kommersant ale upozornil, že navzdory vyšším dodávkám maďarská energetická společnost MOL stále neobdržela veškerý požadovaný objem ropy. Největší problémy to způsobilo hlavně slovenské rafinerii Slovnaft, která nutně potřebovala zvýšit rafinaci, aby doplnila zásoby paliva, o které přišla v květnu a červnu při údržbě.
Slováci se domáhají ruské ropy. Hrozí Ukrajině zastavením dodávek proudu![]() |
Ukrajinské úřady uvedly, že toky ropy přes ropovod Družba zůstaly nezměněny. Odmítly ale uvést přesné objemy tranzitu.
Státní ruský provozovatel ropovodů Transněť, který zajišťuje dodávky ropovodem Družba a certifikuje dodavatele, na žádost o potvrzení dodávek Tatněfti nahrazující dodávky Lukoilu bezprostředně nereagoval, uvedla agentura Reuters.
Podle poradenské společnost ExPro, která se zaměřuje na paliva se množství ruské ropy proudící z Ruska přes Ukrajinu do evropských zemí v červenci zvýšilo na 1,09 milionu tun z 540.000 tun v červnu. Maďarsko a Slovensko si stěžovaly na velký pokles červnových dodávek.