Zboží a služby tak loni zdražily o dvě desetiny procenta méně než předpovídalo ministerstvo financí. Po třech neúspěšných letech se také splnily odhady České národní banky, která předpověděla takzvanou čistou inflaci pro loňský rok v rozmezí dvou až čtyř procent.
Celková loňská inflace byla o osm desetin procenta vyšší než v roce 2000. Na růstu se podle Českého statistického úřadu podílely především ceny bydlení (plyn o 31 procent, elektřina o 14,8 a nájemné o 4,1 procenta) a potravin (ovoce zdražilo o 13,2 procenta, maso o 8,2 a pekárenské výrobky o 5,6 procenta).
Ceny potravin rostly hlavně v prvním pololetí, především kvůli sezónnímu zboží. Naopak ve druhé půlce roku jídlo zlevňovalo. U bydlení přišel cenový šok hlavně v lednu a červenci, když se zvýšily regulované ceny.
Prosincovou meziroční míru inflace ovlivnilo hlavně zlevnění pohonných hmot a nízké tempo růstu cen potravin. Oproti listopadu ceny stouply jen o desetinu procenta. Po pěti měsících poklesu v prosinci stouply ceny potravin a nápojů o 1,3 procenta. Už půl roku naopak klesají ceny pohonných hmot (v prosinci o 6,3 procenta).
"Cenový nárůst u potravin byl v prosinci o něco vyšší než ve stejném období loni a může tak klást otázku, zda dlouhodobý příznivý vliv obchodních řetězců na vývoj cen náhodou pomalu nekončí," uvažuje Pavel Sobíšek z HVB Bank.
Připomněl také, že zvýšení cen rekreačních zájezdů bylo jen poloviční ve srovnání s loňským prosincem, což považuje za viditelný projev dlouhodobě silné koruny.
"Zdražení potravin mělo jen sezónní charakter. Výsledek znovu potvrzuje, že Česká národní banka má prostor pro snížení úrokových sazeb. Protože bankovní rada snížení sazeb v prosinci jen těsně neodhlasovala, očekáváme, že se tak stane ve čtvrtek 31. ledna," domnívá se Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.
Podobného názoru je také Sobíšek, který dodal, že v lednu může v důsledku malých úprav regulovaných cen klesnout inflace na 3,5 procenta. Ceny by prý měla držet na uzdě také silná koruna.
David Marek z Patria Finance je skeptičtější. "Poslední zápis z jednání bankovní rady ČNB ukazuje, že uvnitř bankovní rady existují rozdílné názory na výši úrokových sazeb (tři členové hlasovali pro, čtyři proti, pozn. red.) Do hry také vstupuje lednová inflace, kde by se měly projevit úpravy regulovaných cen. Nejistota ohledně dopadu tohoto faktoru do inflace by mohla vézt ČNB k vyčkávacímu postoji," míní Marek.